BIST 1.087
DOLAR 7,63
EURO 8,97
ALTIN 469,31
HABER /  DÜNYA

Merkel'den dikkat çeken Türkiye açıklaması! Uyumlu bir stratejiye ihtiyacımız var

Almanya Başbakanı Angela Merkel'den Türkiye ile ilgili açıklamalar geldi. Şansölye Merkel, AB'nin Türkiye’ye yönelik gelecekteki ilişkileri konusunda ''Uyumlu bir stratejiye ihtiyacımız var" dedi.

Abone ol

Şansölye Merkel, Federal Meclis’te bir oturum sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye ile NATO’dan dolayı stratejik bir bağ bulunduğunu vurgulayan Merkel, AB ile Türkiye arasında sığınmacı anlaşması yapıldığını, sığınmacı sorununun üstesinden sadece karşılıklı anlaşarak gelinebileceğini dile getirdi.

Bunun dışında Suriye ve Libya gibi çok yönlü konuların da bulunduğunu aktaran Merkel, diğer taraftan Türkiye’yi bazı konularda eleştirdiklerini belirtti.

''Uyumlu bir stratejiye ihtiyacımız var"

"Türkiye’ye yönelik uyumlu bir stratejiye ihtiyacımız var." diyen Merkel, bu strateji kapsamında çeşitli unsurları bir araya getirmenin önemli olduğunu kaydetti.

'Akdeniz’de yaşananlardan herkesin endişe duyuyor'

Almanya Başbakanı, Akdeniz’deki sığınmacı sorununa ilişkin bir soruya ya karşılık da Türkiye ile Yunanistan arasında Ege Denizi’nde ve İtalya ile Libya arasında Akdeniz’de yaşananlardan herkesin endişe duyduğunu ifade etti.

Ülkesinin bugün üstlendiği AB Konseyi Dönem Başkanlığında Almanya İçişleri Bakanlığının AB’nin iltica politikasını en önemli konu olarak belirlediğine işaret eden Merkel, “Biz bunu hızlı bir şekilde çözmemiz gerektiğini biliyoruz." şeklinde konuştu.

Merkel, sığınmacılara ilişkin insani bir yaklaşım sergilemek ve insanların kendilerini tehlikeli duruma düşürmesini engellemek gerektiğini vurgulayarak, bu konuda komşu ülkelerle anlaşmalara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Almanya’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığında İngiltere’nin AB’den ayrılmasına (Brexit) ilişkin müzakerelere de yoğunlaşılacağını ifade eden Merkel, iyi bir anlaşma yapmak için çalışacağını dile getirdi.

Merkel, AB’nin İngiltere ile bir anlaşma olmayacağı ihtimaline de hazırlıklı olması gerektiğini kaydetti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Singapur’dan Almanya’nın potansiyel koronavirüs aşısına 250 milyon dolarlık yatırım Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Gergedan böceğini toplayanlara minimum 73 bin 747 lira ceza
Sergen Yalçın kararını verdi! 3 ismin bileti kesildi
Erzurum’da 5 katlı metruk bina çöktü
Ayasofya nerede Ayasofya tarihi Ayasofya neden önemli?
Siirt'te PKK'lı teröristlerce kayalıklar arasına gizlenmiş havan mühimmatı imha edildi
Niğde'deki depremde 17'si ağır 126'sı hafif 143 ev hasar gördü
Yorumlar 5 yorum