BIST 11.065
DOLAR 33,00
EURO 35,96
ALTIN 2.570,27
POLİTİKA

Meral Akşener, Erdoğan'ı topa tuttu! 'Şifa formülleri dağıtmayı bırak milleti nasıl doyuracaksın onu anlat

İYİ Parti lideri Meral Akşener'den, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "manda yoğurtlu tarif" tepkisi: "Geçen hafta demiştim pasta yiyin diyecekler diye ahan da dedi!.. Millete şifa formülleri anlatmayı bırak, milleti nasıl doyuracaksın sen asıl onu anlat; ayıptır, günahtır..." Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunda da konuşan Akşener, 3-5-10 maşlı elemanlar konusunda da Tevfik Fikret’in Han-ı Yağma şiiri ile yüklendi...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'a sert sözlerle yüklendi. Erdoğan'ın manda yoğurtlu atıştırmalık tarifine yüklenen Akşener, Akşener konuşmasında şair Tevfik Fikret’in Han-ı Yağma şiiri ile AK Parti’ye gönderme yaptı. İşte Akşener'in açıklamalarından satır başları..

- Ak Parti iktidarının ve Nebati Bakan’ın; ışıltılı gözler ve iş bilmezliğin getirdiği bir garip özgüvenle, 'Şubat’tan daha iyi olacak' dedikleri, Mart ayını geride bırakıyoruz. Ama maalesef, zamları, geçim darlığını, işsizliği, siftahsız kapanan dükkanları, toprağına küsen çiftçilerimizin dertlerini bir türlü geride bırakamıyoruz. Maaşlar erimeye, paramız değer kaybetmeye aynen devam ediyor.

Vatandaşın çilesi 'Bay Kriz'in gündemine giremiyor
- Tüm bunlar olurken, Bay Kriz ise 2007, 2011, 2015, hatta 2019 seçimlerindeki vaatlerini, yeniden vadedip açılışı, yıllar önce yapılmış tesisleri, yeniden açarak, kendini, sözde icraat gösterileriyle oyalıyor. Emeklilerimizin, memurlarımızın, esnafımızın çilesi Bay Kriz’in gündemine bir türlü giremiyor.

Liyakatsiz adamlar 3 maaş, 5 maaş alıp sefa sürüyorlar 
- Gençlerimiz, başka ülkelerin hayalini kurarken doktorlarımız, başka ülkelerde gelecek ararken, tencere kaynatamayan anneler, çile çekerken evladına harçlık veremeyen babalar, imkânsız ay sonu hesaplarına, mahkum edilmişken; Ak Parti’nin liyakatsiz kadroları, 3 maaş, beş maaş, 10 maaş alıp, saraydaki sefalarını, alıştıkları lüks hayatı, aynen sürdürüyor.

- Memleketin gençleri, KPSS’den yüksek puanlar alıp, dayısı olmadığı için, mülakatta elenirken; Bay Kriz’in yetkin kadroları, gördükleri her makama çöküyor gördükleri her maaşı cebe indiriyor milletimizin sıkıntılarını da kendilerine zerre dert edinmiyorlar.

'Ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin diyecekler' demiştim, dedi...
- Bay kriz bir de utanmadan çıkıp vatandaşa sağlıklı yaşam tavsiyeleri veriyor. İnanılmaz. Geçen hafta demiştim pasta yiyin diyecekler diye ahan da dedi!.. Dikkatinizi çekiyor mu, bu haksızlığa, bu adaletsizliğe, bu doymazlığa, çok uzun zamandır işaret ediyoruz. Ama nedense bu konuda, bu arkadaşların ağızlarını, bıçak açmıyor. Bize, hemen her konuda, yalan yanlış laf yetiştirmeye çalışıyorlar ama bu konuya gelince, nedense tek bir iktidar mensubu, çıkıp da, 'Nerede o beş maaş alanlar, 10 maaş alanlar?  Gösterin bakalım.' diyemiyor. Çünkü yaptıkları adaletsizliği, haksızlığı, en iyi onlar biliyor.

“Aksırıncaya, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar” yiyorlar
Milyonlarca vatandaşımız, yoklukla, yoksullukla mücadele ederken; İşi, sözüm ona, milletine hizmet etmek olan bir insan nasıl olur da Bakanlıktan maaş, Bankadan, yönetim kurulu üyeliği maaşı,  ve yine aynı bankadan, bir de huzur hakkı alıp, bir de utanmadan, milletin cebinden çıkan o paraları, çatır çatır yiyebilir? Böyle bir vicdansızlık olabilir mi? Maalesef oluyor. Maalesef yiyorlar. Yarın yokmuş gibi, o sandık hiç gelmeyecekmiş gibi yiyorlar. “Aksırıncaya, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar” yiyorlar. Gördükleri her makama çöküyor, buldukları her maaşı cebe indiriyor, milletimizin sıkıntılarını da, kendilerine zerre dert etmiyorlar."

Herşeyoloji' profesörü Sayın Erdoğan
- Saray bürokratları, ballı maaşlarla, günlerini gün ederken; Sıra millete gelince, 'Kemerinizi sıkın' diyorlar. Hatta Bay Kriz, bir de utanmadan çıkıp, vatandaşa sağlıklı yaşam tavsiyeleri veriyor. Biliyorsunuz, 'herşeyoloji' profesörü Sayın Erdoğan, her şeyden, 'bir kibrit kutusu' kadar anlar, ama kendini her şeyin uzmanı görür. Bir kibrit kutuluk müktesebatıyla gün gelir, ekonomi literatürüne katkı sağlar, gün gelir doktorlara hekimlik öğretir.

Şifa formülleri anlatmayı bırak, milleti nasıl doyuracaksın onu anlat
- Nitekim, bu arkadaşımız, son olarak, yaşam koçluğuna soyundu. Memlekette ne kadar diyetisyen varsa, an itibariyle panikte. Neymiş; Geceleri, manda yoğurdunu, kestane balı, Medine hurması ve yulafla karıştırıp, öyle yiyecekmişiz. Niye? Çünkü şifaymış… Manda yoğurdunun kilosu, 70 lira. 750 gramlık Medine hurması, 205 lira. Kestane balı, 250 lira. Yulaf ezmesinin yarım kilosu, 15 lira. Neymiş? Şifaymış. Peki bu şifa, bir asgari ücretlinin hanesine nasıl girecek? Orası belli değil.

- Sayın Erdoğan; Biliyorum, senin fesli meczuptan öğrendiğin son derece sınırlı tarih birikiminde bulunmaz ama Bilge Kağan der ki; 'Türk Budunu! Ben işimi doğru yaptım. Az budunu çoğalttım, açları doyurdum, çıplakları giydirdim. Yoksul budunu bay kıldım.'

- Türk’ün devlet anlayışında, devletin başının asıl işi, vatandaşını refah içinde yaşatmaktır. Hadi bizim uyarılarımızı dikkate almıyorsun, anladık. Bari tarihimize kulak ver. Senin işin, milletimize gece yatmadan önce yemek için, tavsiyelerde bulunmak değil; milletimizin istediğini yiyip, yatağa da karnı tok girmesini sağlamaktır. Millete şifa formülleri anlatmayı bırak, milleti nasıl doyuracaksın sen asıl onu anlat. Ayıptır, günahtır.

İktidar sarhoşluğunun biteceği o kutlu vakit yaklaşıyor
- Varsın onlar gider ayak kapış kapış çanak çanak yemeye devam etsinler varsın onlar yarın yokmuşçasına çalıp oynamaya devam etsinler. İktidar sarhoşluğunun biteceği gerçeklerle yüzleşecekleri o kutlu vakit yaklaşıyor. Bu devletin de, bu ülkenin de, gerçek sahibinin millet olduğunu anlayacakları, Sandıkta milletimizin elinden yiyecekleri, okkalı tokatla sarsılacakları, o kutlu güne çok az kaldı. Bu haram düzeninin bitmesine,  Zengin, mutlu ve huzurlu bir Türkiye’ye uyanmamıza, çok az kaldı. Hiç merak etmeyin, İYİ Parti iktidarına çok az kaldı!

Ak Parti’nin en büyük günahı, Ahlaksızlığı, hırsızlığı sıradanlaştırmasıdır
- Eğer ülkemizde, yargı bağımsız olsaydı çiftçilerimiz kredi alamazken, devletin bankası, eşe dosta, televizyon kanalı satın alsın diye, yüzlerce milyon dolarlık, karşılıksız kredi verebilir miydi? Türk Telekom, bir yabancı şirkete satılıp, bu aziz milletin milyarlarca doları, yurt dışına transfer edilebilir miydi? Bu işin sorumluları, hesap vermeden, ortalıkta gezebilir miydi? Eğer memlekette, ihaleler denetime tabi olsaydı; 1 buçuk milyar dolarlık köprü, 13 milyar dolarlık gelir garantisi ile, ihale edilebilir miydi? Devletimizin kurumsallığı ayakta olsaydı, bunların hiçbiri yaşanmazdı.

- Ülkenin kurumlarına sızmış ahlaksızlar, ülkenin kaynaklarını böyle sömüremezdi. Kuvvetler ayrılığı dememizin, hukuk devleti dememizin sebebi, işte budur. Bizim hedefimiz ahlaksızlığı ödüllendiren, bu ucube sisteme son verip, yerine, ahlaklı olmayı mecbur kılan, Türkiye’ye yakışır bir sistemi getirmektir. Bu kadar basit. Devletler, ahlaksızlıkla yıkılır. İşte tam da bu nedenle, Ak Parti’nin en büyük günahı, ahlaksızlığı, hırsızlığı, yüzsüzlüğü sıradanlaştırmasıdır."

"Şimdiye kadar yürüttükleri, 'cambaza bak' oyunu bozuldu"
- Kurumsal ve fikri farklılıklarımıza rağmen, 6 siyasi parti olarak, bu yolda, çok önemli bir adım attık. Yalnız görüyoruz ki;  Bu tablo, Cumhur İttifakı bileşenlerinin canını çok sıkıyor. Elbette anlayışla karşılaşıyorum. Çünkü, şimdiye kadar yürüttükleri, 'cambaza bak' oyunu bozuldu. Çünkü şimdiye kadar yürüttükleri, kutuplaştırma siyaseti dağıldı. Çünkü rahatları bozuldu, rahatları…

Bu daha başlangıç; Bundan sonra onlara rahat yüzü yok
- Yalnız kendilerini şimdiden uyarmak istiyorum: Bu daha başlangıç. O rahatlar, daha çok bozulacak, çoook. Sarayda yan gelip yatanlara da, Sarayın gölgesinde keyif çatanlara da, Bay Kriz’i arkasına alıp, 'rantastik' hayatlar yaşayanlara da, bundan sonra rahat yüzü yok. Ona göre…

6'lı Masa'nın cumhurbaşkanı adayı kim olacak?
- Nitekim; Bu rahatsızlıktan mütevellit olsa gerek, siyasi bir dumur hali, Cumhur ittifakını esir almış durumda. Biz ne zaman buluşsak, iktidar cephesinden birileri hoplayıveriyor. Biz asıl mesele sistemdir dedikçe, onlar ısrarla aynı soruyu soruyor; “Adayınız kim?” diyorlar.
- Defalarca söyledim, yine söylüyorum; Adayımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin, 13’üncü Cumhurbaşkanı olacak. Bu kadar net. Ama onlar ısrarla isim konuşuyorlar. Aday belli olmadan yapılan toplantıların, anlamsız olduğunu söylüyorlar. Oysa bizim itirazımız, tam da buna zaten. Sorun, bu kafa yapısının ta kendisi.
- Biz, yeni bir 'tek adam' belirlemek için bir araya gelmedik. Biz, Türkiye’yi, bu ucube sistemden kurtarmak için bir araya geldik. Bu ucube sistem yerine,  kuvvetler ayrılığına dayalı bir hukuk sistemini, nasıl hayata geçireceğimizin,  yol ve yöntemlerini konuşuyoruz.
- Çünkü Türkiye’nin, şahıslara değil, kuvvetler ayrılığına dayalı bir hukuk sistemine ihtiyacı var. Türk Milleti’nin, kurtarıcıya ihtiyacı yok. Türk Milleti’nin, acilen, bu ucube sistemden kurtulmaya ihtiyacı var. Anlamadıkları, anlamak istemedikleri gerçek, işte bu.

Bu tartışma ‘Kim aday olacak?’ tartışmasından çok daha önemli
- Bu tartışma ‘Kim aday olacak?’ tartışmasından çok daha önemli, çok daha ileri görüşlü bir tartışmadır. Biz, 6 parti olarak, Türkiye’nin işte bu hayati ihtiyacını görüyoruz.  O nedenle de, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem diyoruz. Onlar masanın şekliyle, altıyla, üstüyle, örtüsüyle, bacaklarıyla uğraşıyor; biz, Türkiye’nin geleceğini, milletimizin ihtiyaçlarını konuşuyoruz.

- İstedikleri kadar hoplasınlar. İstedikleri kadar tepinsinler. Bizim için hava hoş. Biz İYİ Parti olarak; Devletimizin kuruluş kodlarını hatırlatmaya devam edeceğiz. Kaybolan devlet kurumsallığımızı inşa etmek için, durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Ortak aklı ve ortak faydayı esas alarak, makulde buluşarak, milletimizin ve memleketimizin sıkıntılarını, konuşmaya devam edeceğiz.

İbretlik, abuk zihniyete bakar mısınız!
"Biz de geçtiğimiz hafta, Kayseri’deydik. ‘Ekemiyoruz, biçemiyoruz, çocuklarımızı geçindiremiyoruz. Nerede bu devlet?’ diye soran çiftçilerimizin, çaresizlikten, hayvanını satmak zorunda kalan besicilerimizin, ‘Lambaları yakmaya tereddüt ediyoruz’ diye sitem eden esnaflarımızın,  dertlerini dinledik. Ülkemizde önceden, mera hayvancılığı ve besi hayvancılığı vardı.  Ancak Ak Parti iktidarının elinde artık mera hayvancılığı, bitme noktasına geldi.

- Biliyorsunuz, bir Mera Kanunu var.  İktidarın, 20 yıldır değiştirmeye doyamadığı, meşhur Mera Kanunu…  Kayserili bir çiftçi kardeşim, bu kanuna isyan ediyor.  Diyor ki; ‘Hiç mera hakkımız yok. Otlak hakkımız yok. 2007 yılında, köyümüzde 5 bin hayvan varken, şimdi 500 hayvan var. Yaylalarımız da ormana yazıldı. Biz yaylaya göçemiyoruz. Hayvancılık da yapamıyoruz. Nasıl geçinecek bu insanlar?’

Yem pahalı diyene 'hayvanlarını kestir' diyorlar
- Bay Kriz’in, Tokat’taki çiftçi buluşmasında da benzer sorunlara değinen artan yem fiyatlarından dolayı, hayvanlarına bakamadığı söylemeye çalışan bir üreticimiz vardı. Lafı ağzına tıktılar. Sayın Erdoğan, hemen olayı kendi menfaatine çevirmek için, ‘Vahit Bey, Uruguay’dan et arıyor. Uruguay’dan getireceğine, sizin hayvanlarınızı alsın’ dedi. Benim hakikaten yüreğim yandı ya. Bu ülkenin cumhurbaşkanı sanki bir şirket yöneticisi, sanki ithalat lobisinin başı ve kendi ülkesinin besicisinin elindeki hayvanları bakana bunları al diyor.

- Halbuki o besicinin şikâyeti o hayvanı satmak değil o hayvanı besleyebilmek. Böyle bir rezalete bakabilir misiniz! Bu kadar vatandaşının ne yaptığını ne hissettiğine, neye ağlayıp güldüğüne bu kadar uzak bir insan olabilir mi! Oluyormuş demek ki. Hayvancılığa yönelik şu sığ bakış açısına bakar mısınız! Artan yem fiyatlarına çözüm olarak; 'hayvanını bize sat' diyen, şu abuk zihniyete bakar mısınız? Gerçekten ibretlik. Ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Vallahi yazıklar olsun.

Sitene Ekle