BIST 3.568
DOLAR 18,58
EURO 18,09
ALTIN 1.014,14
POLİTİKA

Meral Akşener: 128 milyar doları açıklayacağız diye, 128 ayrı masal anlatıyorlar

İYİ Parti lideri Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu. 128 milyar dolar tartışması üzerinden iktidar yüklenen Akşener, "128 milyar doları açıklayacağız diye, 128 ayrı masal anlatıyorlar." dedi.

Partisinin grup toplantısında gündemi değerlendiren İYİ Parti lideri Meral Akşener, iktidara 128 milyar dolar tartışması üzerinden eleştiriler yöneltti. Akşener'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"101 yıl sonra bugün ise maalesef millet iradesini hiçe sayan bir iktidarla ve çocuklarımıza yapılan her türlü kötü muameleye sessiz kalabilen çirkin bir anlayışla yüz yüzeyiz. Ne kadar yazık değil mi, nereden dereye!"

"Büyük illüzyonist Sayın Erdoğan'ın becerikli ellerinde memleket adeta bir kayıplar ülkesi oldu"

"Sayın Erdoğan ve ekibinin millet menfaatine söylenmiş hiçbir söze kulak asmamak gibi garip bir huyu var. Salgın konusunda da ilk günden beri tüm uyarılarımızı yaptık. Bilim insanlarıyla alan insanlarıyla çalışıp önerilerde bulunduk. Doktor milletvekili arkadaşlarımız arı gibi çalışıp önerilerde bulundular. Biz bu önerileri iktidarı oluşturan muhteremlere ilettik. İstedik ki milletimiz iktidarın beceriksiz ellerinde bari bu kon uda hırpalanmasın ancak maalesef tıp ne derse desin Sayın Erdoğan o meşhur inadıyla bildiğini okumaya devam etti. Bilim 15 gün tam kapanma dedi duymazdan geldi. Salgın büyüdü bilim 28 gün kapanma şart dedi kendisi oralı bile olmadı. Geçen gün yine bilim ve uzmanlara direndi sonuç ortada. Salgın  tam gaz devam ediyor.

Büyük illüzyonist Sayın Erdoğan'ın becerikli ellerinde memleket adeta bir kayıplar ülkesi oldu. Sipariş edildiği söylenen aşılar kayıp, gri pasaportla yurt dışına gönderilen belediye görevlileri kayıp, Ege'de adalar, Mısır'da Rabia kayıp; uçan ekonomi masalları anlatılırken 128 milyar dolarlık rezerv kayıp, kayıpların peşine düşenler için adalet kayıp, milletin derdine düşenler için demokrasi kayıp, milletimiz için hak, hukuk kayıp, gençlerimizin umudu kayıp, e tabi haliyle 128 milyarı kaybeden powerpoint sunumlarının efendisi damat bakan da kayıp. Ülkemizde birileri bir şeyler sürekli kayboluyor. "

"Ekonominin İnek Şaban'ı ile Badi Ekrem’i el ele verip döviz kurunu baskılamak için Hazine’deki dövizi sattı"
“128 milyar doları açıklayacağız diye 128 ayrı masal anlatıyorlar, masal dinliyoruz. Peki sonuç? Sonuç ortada. Milletimizin alın teri döviz rezervimiz birilerinin cebine girmiş. Allah korusun bugün başımıza bir şey gelse cep delikli cepken delik. 2001 krizinde bile MB döviz rezervi 27,5 milyar dolardı. Bugün eksi 31 milyar dolar. 61 milyar dolar. İşte size ekonomi dehası Sayın Erdoğan ve beş maaşlı danışmanlarının Türkiye’yi getirdiği nokta. Aziz milletim siz iktidarın meseleyi Agatha Christie romanına çevirme gayretine bakmayın. Ben size kayıp 128 milyar doların ardındaki gizemi kısaca özetleyeyim. Ekonominin İnek Şaban'ı ile Badi Ekrem’i el ele verip döviz kurunu baskılamak için Hazine’deki dövizi sattı. Üstelik bu pandemi döneminde olmadı.

Daha 2019 martındaki yerel seçimlerin öncesinde dövizin yükselişini durdurmak gibi siyasi bir amaçla satmaya başladılar. Bir puan faiz artırmamak için sattılar da sattılar. Şimdi de çıkıp bilançoda eksilen bir şey yok diyorlar. Kasadaki dolarları sattınız karşılığında Türk Lirası veya Türk Lirası cinsinden tahvil aldın. Bir yandan da kredi ve swaplarla borçlandığınız dövizleri ölü fiyatına sattınız bir de utanmadan bunu savunuyorsunuz. Böyle cahillik olabilir mi?  Kendi dolarını satıp bunu swapla geri alıp kasana koyunca hiçbir şey değişmemiş mi oluyor? Swaplardan kaynaklanan yükümlülükleri bilanço içinde değil dışında gösterince bunun bir borç olduğu gerçeğini ortadan kaldırmış mı oluyorsunuz? Eğer gerçekten de kaybolan bir şey yoksa o 128 milyar doları yerine koyun da hep birlikte görelim.

"Kimlerin cebine 250 milyar lira koydunuz?"

Tüm bu yalan rüzgârın içinde iktidarın sorulmasını istemediği bir başka soru var. Milletin Hazinesindeki dövizi ortalama 6.20 liradan satan bu iktidar bugün 8.1 lira olan döviz kuru dolayısıyla kimin veya kimlerin cebine 250 milyar lira koydu? Temel soru budur.  

"Sayın Erdoğan, bugün kaybolan 128 milyar doların hesabı sorulmayacak mı zannediyorsun?"

Sayın Erdoğan dün 2001 krizinde birkaç milyar dolar için dövizi sattınız ülkeyi soydunuz diye yeri göğü inletiyordun, bugün kaybolan 128 milyar doların hesabı sorulmayacak mı zannediyorsun? Millet soruyor millet sen de çıkıp cevap vereceksin, bu beceriksizliğin hesabını vereceksin. Yağma yok. İşi ona buna havale edip kenara çekilemezsin. Gece yarısı baskınlarıyla pankart indirip milletin ağzına tıkayamazsın.

Aynı bir vatandaşımızın geçenlerde söylediği gibi patates soğan güle güle Erdoğan.''


Akşener'den iktidara çağrı: Gelin söz verdiğiniz gibi 4b'lilerin kadro sorununu çözün

"Pandemi döneminde el üstünde tutmamız gereken bir sağlık çalışanımızın düşürüldüğü bu duruma nasıl sessiz kalalım. Pandemi sürecinde yoğun çalışma şartlarında çocuğu olan 4b'lşilerin çoğu sağlık çalışanı oldukları için çocuklarına bakıcı olamadılar. Aralarında evine kamera taktırıp kapıyı da dışarıdan kilitleyip çocuklarını da Allaha emanet edip göreve gidenler var. Bu insanlara yazık değil mi. Böyle umursamazlık olur mu? Allah aşkına çoluğunuz çocuğunuz yok mu sizin. Yazıklar olsun size! Bugün kürsüde 4b'li kardeşlerimizin çilesini konuşacağız. Buradan iktidara seslenmek istiyorum, gelin söz verdiğiniz gibi 4b'lilerin kadro sorununu çözün."

"Çok önemli bir projemiz var, adını ‘Artagan’ koyduk"
"Çok önemli bir projemiz var. Adını ‘Artagan’ koyduk. Bu projemizle kayıt dışı ekonomiyle sözde değil özde mücadele edecek bir seferberlik başlatacağız. Ezcümle Sayın Erdoğan’ın icat ettiği bu ucube sistemle vatandaşımızın sırtına yüklediği yükü indireceğiz. Kamudaki personel adaletsizliğinden vergideki adaletsizliğe, milli gelirden pay almadaki adaletsizlikten fırsat eşitsizliğine kadar her alanda çalışan üreten vatandaşlarımızdan yana olacağız."

"Kaliteli yaşamak için vergi ödemiyoruz, vergi ödemek için kalitesiz yaşıyoruz."

Sitene Ekle
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Arnavut ciğeri nasıl yapılır nefis bir tat!
Arnavut ciğeri nasıl yapılır nefis bir tat!
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
CHP'li Engin Altay Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Menderes benzetmesi
CHP'li Engin Altay Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Menderes benzetmesi
Kırıkkale'de ortalık bir anda karıştı! Saç saça baş başa kavga ettiler
Kırıkkale'de ortalık bir anda karıştı! Saç saça baş başa kavga ettiler
Antalya'da yoldaki kaz sürüsüne taş attı! Hayatının şokunu yaşadı
Antalya'da yoldaki kaz sürüsüne taş attı! Hayatının şokunu yaşadı
Sultanbeyli'de hamile kadın benzin istasyonunda doğum yaptı
Sultanbeyli'de hamile kadın benzin istasyonunda doğum yaptı
Nusret Gökçe doğduğu köye yaptırdıklarını sıraladı bu kez takdirleri topladı
Nusret Gökçe doğduğu köye yaptırdıklarını sıraladı bu kez takdirleri topladı
İstanbul'da işten çıkmıştı her şey bir anda oldu! Kanlar içinde kaldı
İstanbul'da işten çıkmıştı her şey bir anda oldu! Kanlar içinde kaldı
Aydın'da Türk bayrağına çirkin saldırı! Emniyet harekete geçti
Aydın'da Türk bayrağına çirkin saldırı! Emniyet harekete geçti
Gaziantep'te oyun oynayan çocuklar kaçışmaya başladı! Korku dolu anlar
Gaziantep'te oyun oynayan çocuklar kaçışmaya başladı! Korku dolu anlar