BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  SAĞLIK

Malatya'da karın ağrısıyla hastaneye gitti! Doktor şok oldu: 72 tane çıktı

İhlas Haber Ajansı

MALATYA'da karın ağrısı ve karnındaki şişlik şikayetiyle hastaneye giden 42 yaşındaki kadın ameliyata alındı. Operasyon sırasında doktor gördükleri karşısında şok oldu.

Abone ol

Malatya’da 42 yaşındaki bir kadın, karın ağrısı şikayetiyle Gözde Akademi Hastanesine başvurdu. Tüp Bebek ve Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Op. Dr. Zercan Kalı tarafından muayene edilen hastanın rahmini büyüten birçok miyom tespit edildi. Gerçekleştirilen cerrahi operasyonla hastanın rahim duvarından 72 miyom çıkarıldı.

 Tüp Bebek ve Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Op. Dr. Zercan Kalı, 42 yaşındaki hastanenin kendilerine karın ağrısı ve şişlik şikayetiyle başvurduğunu ifade ederek, “Daha önce hiçbir doktora başvurmamış, miyomların olduğunun da farkında değildi. Yaptığımız ultrasonda rahmi ciddi manada büyüten birçok miyom gördük. Rahmi koruyarak, miyom alma operasyonunu gerçekleştirdik” dedi.


"Ameliyat 4,5 saat sürdü"
Ameliyatta şoka uğradıklarını kaydeden Kalı, “İrili ufaklı o kadar çok miyom vardı ki 72 miyom çıkarttık. Ameliyat 4,5 saat sürdü, biraz uzun ve yorucu bir operasyon oldu. Hastamızın rahmini koruduk, başarılı bir operasyon oldu. Hastamızın genel durumu iyi, hiçbir sıkıntısı yok. Yaptığımız operasyonla rahmi de gebeliğe hazır hale getirdik” ifadelerini kullandı.

"Büyüyen miyomların da alınması lazım"
Kalı, miyomu kadınların doğurganlık dönemlerinde kadınlarda en çok gördükleri iyi huylu tümörler olduğunu belirtti. Miyomları, altta yatan genetik faktörler olmak üzere genel olarak rahmin ürettiğini kaydeden Kalı, “Belirti olarak kanama, kasık ağrısı, düzensiz adet kanaması, ciddi karın ağrısı, karın şişliğidir. Sık idrara gitme, büyük abdestini yapamama gibi şikayetlerde olabilir. Bu hastamızda da bu tür şikayetler vardı. Eğer böyle şikayetleri olan varsa ilgili bölüme muhakkak ultrason ve muayene gerekiyor. Çünkü çoğu zaman hastalarımız miyom olduğunu fark etmeye bilir. Bunları ultrasonda fark ediyoruz. Tabii gönül istiyor ki cerrahi müdahale gerekmeden erken safhada müdahale edelim çünkü zaman içerisinde büyüyebiliyorlar. Büyüyen miyomların da alınması lazım. Ne kadar büyürse ameliyat tekniği ve süremiz uzadığı için daha sıkıntılı oluyor. Özellikle karın ağrısı ve şişliği, adet düzensizliği hastalarımızın miyom açısından hekimlerine başvurması gerekiyor” diye konuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Amatör olarak 2 yıl önce Malatya'da bu işe başladılar! Taleplere yetişemiyorlar Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
TÜİK'ten 'Benim Enflasyonum' uygulaması! Artık herkes kendi enflasyonu hesaplayabilecek
Nevşehir'de firari FETÖ hükümlüsü saklandığı evde yakalandı
Öykü Çelik sevgilisi kimdir İsmail Berhan ne iş yapıyor?
Nijerya'da yatılı okulda saldırı! 30 kişi kaçırıldı
Eskişehir'de kapıyı açan çilingir şok oldu! 3 kişilik ailenin katili kim?
Regaib Kandili orucu ne zaman tutulur 2021 Diyanet
Mesut Özil İngiltere'de gündem oldu! Herkesin ağzı açık kaldı
Gara şehidi polisin babası: Yurt dışından arayan alçaklara kanmıyorum, oğlum kafasından vurulmuştu
YÖK açıkladı! Üniversitelerde yüz yüze eğitim baharda kayıt dondurma hakkı geldi
Teslim olan PKK'lı ifade verdi: Örgüte katılım yok denecek kadar az
Yorumlar