BIST 114.809
DOLAR 6,86
EURO 7,76
ALTIN 396,96
HABER /  EKONOMİ

Lufthansa koronavirüs krizi nedeniyle filosunu küçülttü hisseleri yarı yarıya düştü

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, yan kuruluşu Germanwings Hava Yolları’nı koronavirüs salgını nedeniyle kapattı, 2 bin çalışan işsiz kaldı.

Abone ol

Çin’de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüs, havacılık sektörünü de olumsuz etkiliyor.

Almanya merkezli Lufthansa Hava Yolları’nın İcra Kurulu tarafından gerçekleştirilen toplantıda, yan kuruluş Germanwings şirketinin kapatılmasına karar verildiği bildirildi.

2 bin çalışan işsiz kaldı 

Söz konusu karar, yeniden yapılanma paketinin bir parçası olarak ilan edildi. Germanwings’in kapatılmasıyla birlikte yaklaşık 2 bin çalışan işsiz kaldı.

Lufthansa filoyu küçültüyor 

Koronavirüs krizinden sonra havacılık sektöründe yaşanılan talep düşüşü karşısında grubun 760 uçağından 700 uçağını yere indirerek önlem almasına rağmen krizle baş edebilmek için kapatma kararı alındığı, Lufthansa’nın yan kuruluşları olan diğer hava yolu şirketlerinde de tasarruf için önlemler alınacağı açıklandı.

Hisseleri yarı yarıya düştü 

Lufthansa’nın borsadaki hisselerin yılbaşından bu yana yarı yarıya düştüğü belirtilirken, gelir eksikliği ve işletme maliyetleri ile ücretli biletlerin geri ödenmesi nedeniyle Lufthansa’nın acilen likiditeye ihtiyacı olduğu aktarıldı.

Sendikacılar ve personel temsilcileri Lufthansa’yı korona krizini "kurumsal yeniden yapılandırma" için kullanmakla suçlamıştı. Öte yandan 1996 yılında kurulan Germanwings Hava Yolları, yıllık 1.8 milyar euro ciro elde ediyordu. Ucuz fiyatlarıyla yolcu taşıyan şirketin yıllık 16 milyon yolcu kapasitesi bulunuyordu.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Mourinho ve futbolcular korona virüs dinlemedi
İzmir ilçelerinin koronavirüs vaka sayısı! En çok ve en az hangi ilçede haritası
Kocaeli'de yaşanan kazada 3 kişi öldü yakınları gözyaşlarına boğuldu
Ücretsiz izin maaş desteği kaç para kimler alacak?
Koronavirüs fırsatçılığı! 60 liralık yol parası oldu 800 lira
Carrefour kurbanlık fiyatları 2020 küçükbaş koyun fiyatları
Yorumlar