BIST 1.565
DOLAR 7,46
EURO 9,05
ALTIN 442,20
HABER /  EKONOMİ

Küresel hava yolu şirketlerinin iki yıllık zararı 157 milyar doları bulabilir

Anadolu Ajansı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), 2020'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ikinci dalga nedeniyle hava yolu şirketlerinin bu yıl ve gelecek yıl toplamda 157 milyar dolar zarar edebileceğini duyurdu.

Abone ol

Merkezi Kanada'nın Montreal kentinde olan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), küresel hava taşımacılığı sektörünün ekonomik performansına ve finansal görünümüne ilişkin raporunu yayımladı.

Hava taşımacılığında harcamaların bu yıl 2019’a göre yüzde 61,2 düşüşle 340 milyar dolara gerileyeceğinin tahmin edildiği raporda, 2021’de bu harcamaların 2020’ye göre yüzde 40,1 artarak 476 milyar dolara yükseleceği öngörüldü.

Raporda; yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) hava bağlantısını ve onun oluşturduğu ekonomik faydayı baltaladığına yer verilerek bu yıl hava yolu şirketlerinin 118,5 milyar dolar zarar edebileceği belirtildi.

Söz konusu zararın gelecek yıl 38,7 milyar dolara gerileyeceği tahmin edildi. Böylece bu yıl ve gelecek yıl toplamda 157 milyar zarar oluşabileceği belirtildi.

IATA Haziran görünüm raporunda söz konusu iki yıllık zararı 100 milyar dolar öngörmüştü.

Birliğin gelinen noktada geçen yıl 4,5 milyar olan hava yolu yolcu sayısının bu yıl 1,8 milyar yolcuya düşmesini ve gelecek yıl kısmen toparlanarak 2,8 milyar yolcuya ulaşmasının beklediği kaydedildi. 

Küresel kargo gelirleri yüzde 15 artacak

IATA'nın raporunda, salgından dolayı hava yolu şirketlerinin yolcu gelirlerinin 2020’de geçen yıla göre yüzde 69 düşerek 191 milyar dolara gerileyeceği belirtildi.

IATA, küresel kargo miktarında yüzde 11,6 düşerek 54,2 milyon tona gerileyecek olmasına rağmen yolcu azlığı nedeniyle hava yolu şirketlerinin uçakların yere indirilmesinin kargo fiyatlarını yükseltmesinden dolayı şirketlerin kargo gelirlerinin bu yıl yüzde 15 artarak 117,7 milyar dolara yükselmesini de öngörüyor.

Raporda; IATA’nın bu yıla ve gelecek yıla ilişkin tahminlerinin Kovid-19 testi ve aşının uygulamasının yardımıyla gelecek yılın ortasına kadar sınırların yeniden açılmasına dayandığı belirtilerek hükümetlere seyahati kısıtlayıcı karantina önlemlerini yaygın test programlarıyla değiştirme çağrısı tekrarlandı.

ÖNCEKİ HABERLER
AB, 160 milyon doz Covid-19 aşısı alacak
Sivasspor'dan kötü haber! Koronavirüs vakaları artıyor
Samsun'da koronavirüs temaslısı bankaya girmeye çalışırken yakalandı
İstanbul'da ünlü iş adamı kaldığı villayı soydu! Kapı tokmağını bile götürdü
Kırşehir'de kahvaltıda yediği ekmek hayatına mal oldu
Bülent Arınç'a AK Parti'den şok! Bülent Turan ve Melih Gökçek'ten dikkat çeken paylaşımlar
Bursa'da yürek yakan olay! Engelli kadın yanarak can verdi
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan Devrim Parscan için başsağlığı mesajı
UEFA'dan Halis Özkahya'ya kritik görev
Türkiye'den Ege'de üç yeni NAVTEX kararı
Yorumlar