BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  GÜNCEL

Kumarhaneci Halil Falyalı cinayetinde şok ayrıntı! Gözcü tuvalete gidince suikast gecikmiş!

KKTC'de şoförü ile öldürülen kumarhane, otel ve sanal bahis işletmecisi Halil Falyalı suikastiyle ilgili ifadeler ortaya çıktı. Mustafa Söylemez'in suikastta gözcülük yapan Musa Çiçek'e geçtiğimiz Eylül ayında 'Hazır ol bir mevzu var. Bir iki güne seni Kıbrıs'a götüreceğim' dediği ortaya çıktı. Falyalı'nın kullandığı güzergahı gözetleyen Musa Çiçek'in tuvalete gittiği için suikastın ertelenmek zorunda kaldığı da belirlendi!

Abone ol

Kıbrıs'ta şoförü Murat Demirtaş ile birlikte suikasta uğrayan Halil Falyalı cinayetinin adım adım nasıl planlandığı ortaya çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İstanbul'da gözaltına alınan aralarında Mustafa Söylemez, Cengiz Şener, Abdurrahim Çelik, Ender Yıldız ve Mehmet Faysal Söylemez tutuklanırken 3 şüpheli adli kontrolle serbest kaldı. Soruşturma sonucunda elde edilen bilgilere göre; Halil Falyalı suikastı ilk olarak Eylül ayında gerçekleştirilecekti.

Mustafa Söylemez suikast örgütünün yöneticisi
Aylar öncesinden planlanan suikasta katılan şüphelilerin her biri bu eylemin gerçekleşmesi için farklı rol ve görevler üstlendi. Suikast çok sayıda şüpheli tarafından belli bir plan ve hiyerarşi içerisinde gerçekleştirildi. Bu noktada Mustafa Söylemez'in suç işlemek amacıyla kurulan bu örgütün kurucusu ve yöneticisi olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Suikasti iki tetikçi gerçekleştirdi
Suikastı gerçekleştiren iki tetikçi Ömer Tunç ve Mustafa Söylemez olurken, Musa Çiçek ise Falyalı'nın aracını gözleyen ve pusu kurulan bölgeye geldiğini söyleyen isimdi. Bir diğer şüpheli Veysel Sare'nin ise, Söylemez ve Tunç'u olay yerine götüren şoför olduğu öğrenildi.

Suikast Eylül ayında gerçekleştirilecekti
Gözcülük yapan Musa Çiçek ifadesinde suikast planının ilk olarak Eylül ayında gerçekleştirileceğine ilişkin bir bilgi paylaştı. Çiçek: "Mustafa Söylemez'le 1996 yılında Ümraniye cezaevinde tanıştım. Eylül 2021'de işlettiğim kafeye gelip, 'Hazır ol bir mevzu var. Bir iki güne seni Kıbrıs'a götüreceğim' dedi. Konudan bahsetmedi. Mustafa'nın talimatı ile iki gün sonra otobüsle Alanya'ya gittim. Mustafa Söylemez'in de aracı ile Alanya'ya gittim. Otobüsten iner inmez limanda buluştuk."

25 gün Kıbrıs'ta bir evde kaldık
Söylemez'le birlikte yaklaşık 10 metre uzunluğunda iki Türk'ün kullandığı beyaz bir yata bindik. Yola çıktık. Saat 5-6 civarı KKTC'ye geldik. Tekneden kıyıda suya atladık. Sonra markete girip yakalandığımız eve geldik. 25 gün bu evde kaldık."

'Falyalı kendini tutuklatmış şerefsiz'
"Mustafa Söylemez beni hiç dışarı çıkarmadı. Sadece kendisi çıktı. Çöpü bile o atıyordu. Kıbrıs'a neden geldiğimizi söylemedi. Söylemez, evin yakınlarında sinyal vermesin diye telefon kullanmadı. Daha sonra 'Geri dönüyoruz, ekip dağıldı, ekti beni şerefsizler' dedi. İstanbul'a geri döndüğümüzde, Falyalı için, 'Kendini tutuklatmış ş...' dedi."

'Falyalı'nın aracını görünce haber ver' dedi
Daha sonra Veysel Sare ile Alanya'ya gittik. Tekne ile Kıbrıs'a geçtik. Mustafa Söylemez, Kıbrıs'a uçakla geldi. Ömer Tunç hatları ayarladı. Ömer, beni beyaz bir araca bindirdi. Araç yolu görecek şekilde park halindeydi. Bana, 'Burada bekle araba geçince beni ara' dedi. Mustafa Söylemez ve Ömer Tunç yanımdan ayrıldı. Araç geçince Ömer'i arayarak, Falyalı için, 'Geldi geldi' dedim. Sonra eve gittim. "

'Seni Kıbrıs'a göndermek istiyorum'
Söylemez ve Tunç'u olay yerine götüren şoför Veysel Sare ise verdiği ifadede, Cengiz Şener'in Erol Evcil'in yakın koruması olduğunu ve kendisine, 'Seni Kıbrıs'a göndermek istiyorum. Erol Abin için gider misin?' dediğini aktardı. Sare ifadesine şöyle devam etti: " Musa Çiçek isimli bir kişiyle İstanbul'da Cengiz abinin vasıtasıyla buluştum. Arabayla Alanya'ya gelerek burada bir otelde Kıbrıs'a kaçak tekneyle gelebilmek için denizin düzelmesini bekledik."

Söylemez Kardeşler ifadelerinde ne dedi?


Büyük kardeş Mehmet Faysal Söylemez, Sulh Ceza Hakimliğindeki sorgusunda, "Olayla benim uzaktan yakından bir ilgim yoktur. Herhangi bir örgüt kurmuş da değilim. Bu olayda kardeşimin adı geçmiştir. Polis memurları beni ifadeye çağırdılar. Üzerime düşen vazifeyi yaptım. 10 güne yakındır gözaltındayım. Ben örgüt kurarak ne yapmışım? Bir menfaat mi elde etmişim? Evimde herhangi bir suç unsuru mu bulunmuş? Kardeşimden dolayı tutuklanacaksam söyleyecek bir şeyim yoktur. Adı geçen şahısların hiçbirini tanımıyorum. Atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Kaçma şüphem yoktur. Suçsuzum, serbest bırakılmamı, aksi halde adli kontrol tedbirleri ile serbest bırakılmayı talep ediyorum" dedi.
"İfade verecek kadar kendimi iyi hissetmiyorum"
Son kurşunu sıktığı iddia edilen Mustafa Söylemez ise hakimlik sorgusunda, "Emniyette ve Savcılıkta susma hakkımı kullandım. 12 gündür gözaltındayım" dedi. Mustafa Söylemez, "İfade verecek kadar kendimi iyi hissetmiyorum. Daha sonra detaylı bir şekilde ifademi vereceğim" dedi.

Mustafa Söylemez'in kod adı 'Dayı' 
"Yaklaşık bir ay Alanya'da kaldık. Deniz daha sonra düzeldi. Tekneyle Kıbrıs'a geldik. Alsancak'ta bir eve gittik. Evde kimse yoktu. Musa'yla bir restorana gittik. Eve tekrar gittiğimizde Musa'nın 'Dayı' diye hitap ettiği adamla karşılaştık. Bu adam 50-55 yaşlarında İstanbul Türkçesi ile konuşan biriydi. Bu adamın daha sonra Mustafa Söylemez olduğunu öğrendim."

Suikast bir gün rötar yapmış
"Söylemez'le Kıbrıs'ta takım elbise almaya ve araba kiralamaya gittim. Falyalı'nın vurulmasından bir gün önce bu iş yapılacaktı ama Musa tuvaletini yapmaya gittiği için Falyalı'nın çıkışını bize bildiremedi bu yüzden o gün olmadı. Ömer Tunç'la buluştuk. Ben, 'Dayı' yani Mustafa Söylemez ve Ömer Tunç beyaz bir arabaya bindik. Ömer'in tarif etmesiyle işadamının geçeceği yola gittim. Dayı arkaya oturdu. Ömer yanımdaydı. Arabanın bagajında da silahlar vardı. Musa'dan haber gelirse o silahlar bagajdan çıkacaktı. Biz oradan beklerken işadamının arabası geçti. Ömer, Musa Çiçek ile konuştu haber vermediği için kızdı."

Aracı ağaçların içine park etti
"Ertesi gün öğleden sonra 4-5 gibi yine anlaştığımız üzere Musa evden çıktı. Ben dolmuşla Girne'deki Lemar Markete gittim. Sonradan Dayı ile Ömer'de kiralık arabalarla geldi. Beyaz renkli aracın anahtarı bendeydi. Silahlar yine bagajda bez çanta içerisindeydi. Dayıyı arabaya aldım. Yanıma oturdu. Bana sür dedi. Bir marketin önünde durduk o bölgedeki. Ömer de başka bir beyaz arabayla yanımıza geldi. Ömer kullandığı aracı ağaçların içerisine park etti."

Olayın olduğu yere gittik, bagajdaki keleşlerle...
"Benim sürdüğüm arabaya gelip bindi. Olayın olduğu yere gittik. O Sırada Musa'dan Ömer'e haber geldi. Ömer, bagajdan uzanıp iki tane keleş tipi silah aldı. Birini dayıya uzattı biri de kendi elindeydi. Bana öncesinde ileriden bir yerden arabayı döndürdüler."

Dayı ve Ömer arabadan indi!.. İki kadika sonra büyük jip geldi
"Bana yol içerisinde park et, dur, dörtlüleri yak bekle, araba gelirse çekme dediler. Dar bir yoldu. Yolun bir yanında ağaçlar bir yanında taş bahçe duvarı vardı. Ömer'le, Mustafa Söylemez silahlarla arabadan indiler. İkisi de koyu renk kıyafetler ve eldiven giyiyordu. Yüzlerinde eczane maskesi vardı."

Olayın nasıl olduğunu görmedim
"Ben orada durduktan hemen iki dakika sonra durduktan iki dakika sonra siyah büyük jip geldi. Yaklaşık elli metre geride durdu. Dikiz aynasından kel bir adamın bana doğru yürüdüğünü gördüm. Uzaklaştım. Bir iki el havaya ateş açtığını gördüm. Bu sırada seri bir şekilde makineli tüfek sesleri duydum. Olayın nasıl olduğunu göremedim."

Keleşler ellerinde yanıma geldiler
"Sonra Ömer ile Mustafa Söylemez koşarak yanıma arabaya geldiler. Keleşler ellerindeydi. Arabaya bindiler. Bana acele sür dediler. Hemen gaza bastım. Biraz ileride Ömer'in arabanın orada durmamı istediler. Ben durdum. Onlar silahlarla birlikte Ömer'in arabasına koştular. Ben bekledim. Arka sokağa anahtarları içinde bıraktım ve minibüsle eve gittim."

ÖNCEKİ HABERLER
Asiye'ye pitbull saldırısında tahliye edilen 4 sanık tekrar tutuklandı
Asiye'ye pitbull saldırısında tahliye edilen 4 sanık tekrar tutuklandı
Aliyev ile Putin, işbirliği bildirgesini kutladı
Aliyev ile Putin, işbirliği bildirgesini kutladı
Aydın Kuşadası'nda liselilerin meydan kavgası kanlı bitti
Aydın Kuşadası'nda liselilerin meydan kavgası kanlı bitti
Denizlili akrabalar arasında Muğla'da silahlı çatışma! Ölü ve yaralılar var
Denizlili akrabalar arasında Muğla'da silahlı çatışma! Ölü ve yaralılar var
Konyaspor'a zirve takibinde Başakşehir engeline takıldı
Konyaspor'a zirve takibinde Başakşehir engeline takıldı
AB'den flaş Rus gazı açıklaması: Çok fazla bağımlıyız
AB'den flaş Rus gazı açıklaması: Çok fazla bağımlıyız
Rusya'dan kritik karar! Ukrayna'daki personel tahliye edilecek
Rusya'dan kritik karar! Ukrayna'daki personel tahliye edilecek
Beşiktaş, dünyaca ünlü hocayla iletişime geçti
Beşiktaş, dünyaca ünlü hocayla iletişime geçti
Kayseri'de iki grup arasında kavga çıktı! Markete giden vatandaş vuruldu
Kayseri'de iki grup arasında kavga çıktı! Markete giden vatandaş vuruldu
Trump'tan Ukrayna- Rusya krizi için Biden'a tepki
Trump'tan Ukrayna- Rusya krizi için Biden'a tepki