BIST 10.740
DOLAR 32,84
EURO 35,20
ALTIN 2.491,99
HABER /  POLİTİKA

Kulisleri dalgalandıran ittifak iddiası! Ahmet Davutoğlu'nun planı dengeleri değiştirecek

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun İYİ Parti’yi de yanına alarak CHP’nin içinde olmadığı bir ittifak kurmak istediği öne sürüldü.

Abone ol

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile görüşmesinin ardından “yeni ittifak” sorusuna verdiği yanıt, kulisleri hareketlendirdi.

Davutoğlu’nun, İyi Parti’yi de yanına alarak Millet’ten bağımsız üçüncü bir ittifak kurmak istediği belirtildi.Davutoğlu’nun "Görüşmeleri yeni ittifak gibi yorumlamamak lazım ama bunlar da konuşulmalı" ifadeleri sonrasında kulislerde “Merkez sağ siyasette yeni bir ittifak mı doğuyor” sorusu sorulmaya başlarken, Millet İttifakı içindeki bazı partilerde “Davutoğlu’nun izlediği politika konusunda rahatsızlıkların yaşandığı” belirtiliyor.

“Güçlendirilmiş parlamenter sistem” için birlikte çalışan 6 partinin genel başkan yardımcıları arasında sorun yaşanmadığı belirtilirken, Davutoğlu'nun, "Gelecek Partisi daha fazla görünür olmalı. Neden sürekli İyi Parti ve CHP gündemde” dediği iddia ediliyor.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre; siyasi parti temsilcileri, “Davutoğlu’nun en başından bu yana Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı’na aday olmasını istemediğini” belirtiyor. Görüşmelerde de Davutoğlu’nun zaman zaman diğer partilerin genel başkanlarına “AKP tabanı CHP’ye oy vermek istemiyor” şeklinde değerlendirmelerde bulunduğu da ifade edilirken, Davutoğlu’nun Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmelerde de “Kılıçdaroğlu’nun aday olmaması yönünde ikna etmeye çalıştığı” ileri sürülüyor. Ancak Kılıçdaroğlu’nun, “tüm görüşmelerde kendi parti politikasına göre hareket ettiği, Davutoğlu’nun yorumlarına da nezaketle yanıt vermekten yana tavır izlediği” belirtiliyor. 

"İyi Parti sıcak bakmıyor" iddiası
Davutoğlu’nun uzun süreden bu yana aklında “merkez sağ bloktan oluşan bir ittifakın yattığı” ileri sürülürken, “Gelecek Partisi, İyi Parti’yi de yanına alarak, Demokrat Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi ile yeni bir ittifakın da mümkün olduğunu düşündüğü, ancak bu duruma İyi Parti’nin sıcak bakmadığı” belirtiliyor.
 
İyi Parti ile birlikte Demokrat Parti ve Saadet Partisi’nin de “Davutoğlu’nun bu düşüncesine katılmadığı, eğer 2023 seçimlerinde muhalefet cephesi ortak hareket edecekse, bunun ancak Millet İttifakı ile birlikte olması gerektiğine” işaret ediliyor. 

Davutoğlu ne demişti?
Davutoğlu, Babacan'la yaptığı görüşme sonrası yeni ittifak sorusuna şu yanıtı vermişti:

"Genelde de son derece karşılıklı güven hissi içinde verimli görüşmeler oluyor. O bakımdan bu illa, mutlaka bir yeni ittifak olarak yorumlanmamalı ama bunlar da konuşulmalı, her konuya açık olmalıyız. Mesele muhalefetin topluca, bu iktidar gittiğinde ülkeye kaos gelmeyeceği, ekonomide herhangi bir sıkıntının çözüme kavuşturulacağı ve toplumun bütününde bir barış ortamının, toplumsal gerilimi azaltan bir ortamın oluşturulacağı konusunda güven hissini verebilmemiz, hepimizin sorumluluğu bu. Yaptığımız görüşmeler de genellikle buna odaklı."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Kastamonu'da 2 metreyi aşan karın altında kaybolan araçlarını arıyorlar
Foto Galeri Kastamonu'da 2 metreyi aşan karın altında kaybolan araçlarını arıyorlar Galeriye Gözat