BIST 1.333
DOLAR 7,80
EURO 9,49
ALTIN 462,63
HABER /  SAĞLIK

Koronavirüsün mutasyona uğradı! Bir iyi bir kötü haber var

ENDONEZYA'da araştırma yapan bir enstitü, ülkede yeni vakaların Covid-19'un mutasyona uğramış yeni bir virüs türüne sahip olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada yeni virüs tipinin daha bulaşıcı olduğu ancak hafif geçirildiği paylaşıldı. Yeni virüs tipinin 'D614G' adına sahip olduğu aktarıldı.

Abone ol

Koronavirüs salgınında birçok ülke ikinci dalgayı beklerken bilim insanlarının sık sık gündeme getirdiği, "Mevcut koronavirüs mutasyona uğrayacak buna dikkat etmek gerek" sözleri gerçek oldu. Endonezya'da tespit edilen yeni vakalarda Kovid-19'un mutasyona uğramış yeni bir türü olan "D614G" isimli yeni bir hali ortaya çıktı.

Endonezya, son 24 saat içerisinde ülke genelinde 2.858 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre önceki gün tespit edilen ve rekor adledilen vaka sayısı 3.308 olmuştu.

Yaşanan bu sıçrama ile koronavirüs vaka sayısının 172.053'e çıktığı Endonezya'nın başkenti Cakarta'daki Eijkman Moleküler Biyoloji Enstitüsü bir açıklama yaptı. Reuters haber ajansına konuşan enstitünün başkan yardımcısı Herawati Sudoyo, tespit edilen yeni vakaların Kovid-19'un mutasyona uğramış yeni bir türü olduğunu söyledi. Sudoyo;

Virüsün D614G isimli mutasyona uğramış hali çok daha bulaşıcı fakat etkisi çok daha hafif

Son dönemdeki artış mutasyona mı bağlı? sorusuna yanıt

Salgının başladığı günden beri 7.343 insanın koronavirüse bağlı sebeplerle yaşamını yitirdiği açıklanırken, "Enstitünün elde ettiği verilerdeki gen diziliminde bu değişimi fark ettik. Son dönemde yaşanan artışın buna bağlı olup olmadığını anlamak için daha kapsamlı bir araştırma yapılması gerekiyor" dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Koronavirüsü yenen hastadan ibretlik sözler: Bir nefes için servetinizi veriyorsunuz Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Çanakkale'de tartışan baba ile oğlu 15 dakika arayla intihar etti
Beşiktaş'ta rota yeniden Ze Luis'e çevrildi
KKTC'de aşırı sıcaklar nedeniyle dışarıda çalışmaya sınırlama getirildi
Marsilya eski Galatasaraylı Nagatomo'yu transfer etti
FETÖ firarisi 3 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Birben Çoşkun kimdir kaç kilo evli mi Doya Doya Moda Birben yaşı
Yorumlar 6 yorum