BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,83
HABER /  SAĞLIK

Koronavirüste tek dozda gelen mucize! J&J aşısı Covid-19 aşıları içinde bir ilk

Koronavirüsle mücadelede aşıların yarışı da sürüyor. ABD'li ilaç üreticisi Johnson and Johnson'un (J&J) Covid-19 aşısının gönüllüler üzerindeki denemeleri başarılı oldu. İki dozda koruma sağlayan diğer aşıların aksine Johnson and Johnson aşısının tek dozu koruma sağladı.

Abone ol

Kozmetik ve hijyenik ürünlerin yanı sıra tıbbi malzeme ve ilaç üreticisi Johnson and Johnson (J&J) firması, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı denemesinde hem genç hem de 65 yaş üzeri gönüllülerde umut verici bir bağışıklık tepkisi oluşturmayı başardı.

New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan deneme verilerine göre, Johnson & Johnson’ın ürettiği tek dozluk koronavirüs aşısının güvenli olduğu, hem genç hem de yaşlı gönüllülerde umut verici bir bağışıklık tepkisi oluşturduğu belirtildi.

Tek dozda nötralize antikor üretti

J&J için çalışan bilim insanları, 18 ile 55 yaşları arasındakiler ile 65 yaş ve üzerindeki  yetişkinler üzerinde aşı denemelerini gerçekleştirdi. Buna göre, araştırmacılar, 28 gün sonra, virüse karşı savunmada önemli bir rol oynadığına inandıkları nötralize edici antikor üretti. 

Virüse karşı oldukça etkili

J & J'deki bilim insanı Dr. Paul Stoffels, CNBC'den Meg Tirrell'e verdiği demeçte, birinci ve iki klinik araştırma verileri, aşının tek bir dozunun 'sürdürülebilir antikor ürettiğini' gösterdiğini söyledi. Aşının virüse karşı oldukça etkili olmasının şirketin güvenini artırdığını da sözlerine ekledi.

Ebola aşısı teknolojisinden faydalanıldı

Aşı denemeleri 805 gönüllü üzerinde gerçekleştirirken, şirketin 45.000 kişilik üçüncü faz denemesinin sonuçlarını bu ayın sonunda yayınlaması bekleniyor. Öte yandan J&J, Kovid-19 aşısı için Ebola aşısını geliştirmek amacıyla kullandıkları teknolojiden yararlandıklarını açıkladı.

Bu ayın sonunda onay alması bekleniyor

ABD yetkilileri, J&J’nin aşısının onaylanmasını beklerken sürecin bu ayın sonunda tamamlanması bekleniyor. J & J'nin ürettiği aşı, Amerika Federal Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanırsa, ABD'de Pfizer-BioNTech ve Moderna'nın ardından onaylanan üçüncü aşı olacak.

ABD 100 milyon doz alıyor

Pfizer ve Moderna’nın yaklaşık üç ila dört hafta arayla iki doz gerektiren yetkili aşılarının aksine, J&J’ler yalnızca bir doz olacağı duyuruldu. Sağlık Bakanlığı, ağustos ayında J&J’nin yan kuruluşu Janssen ile 100 milyon doz aşısı için yaklaşık 1 milyar dolar değerinde bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Anlaşma, federal hükümete ek 200 milyon doz sipariş etme seçeceği veriyor.

ÖNCEKİ HABERLER
WhatsApp'ın açıklaması güvenilir mi? Öğr. Üyesi Önder Şahinaslan konuştu
Yeni Şafak yazarı İbrahim Karagül: Türkiye'ye saldıracak, seçimlere müdahil olacaklar
1 Milyon Kitap Projesine tanınmış isimlerden tam destek
İzmir Konak'ta tutuklanmak için polis otosunun camlarını kırdı
Afyon kar saati belli saatlik hava durumu tahmin haritası
Abdülkadir Selvi yazdı: Ayhan Bilgen HDP’den kopuyor yeni bir hareket başlatacak!
Kırklareli'nde sığınmacıları taşıyan midibüs ile tır çarpıştı: 1 ölü, 21 yaralı
Muslera geri dönüyor! İşte kaleye geçeceği maç
Adana'da sahte polisin şifre ve parolası pes dedirtti! Duyan hayrete düştü
Samsun'da korkunç olay! Fare zehri karıştırılan sütten içen anne ve 2 çocuğu zehirlendi
Yorumlar 6 yorum