BIST 1.212
DOLAR 7,82
EURO 9,26
ALTIN 481,03
HABER /  EKONOMİ

Koronavirüs sonrası ikinci el araç fiyatları ne durumda?

Türkiye'de ölümcül yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası ikinci el araç fiyatları düştü. İkinciyeni araç satış platformunun yaptığı incelemeye göre, yılın ilk çeyreğinde ikinci el otomobil fiyatları salgın ile yüzde 4.5 geriledi.

Abone ol

Otomobil satışları ile analiz yapan İkinciyeni araç satış platformu 2020 yılı ilk çeyrek döneminde, ikinci el araçlarda fiyatların değişimleri değerlendirdi. 

Ocak ve şubat aylarında ikinci el araç pazarının hareketli günler geçirdiğini belirten Garenta ve ikinciyeni Genel Müdürü Emre Ayyıldız, ''TÜİK verilerine göre ocak ve şubat aylarında 1,5 milyondan fazla ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satıldı.

Geçen yılın aynı dönemiyle kıyasladığımızda yüzde 50'den fazla artış olduğunu görüyoruz. Henüz resmi sonuçlar olmasa da Kovid-19 etkisiyle mart ayında, ocak ve şubat aylarının altında bir satış bekliyoruz'' dedi.

Garenta ve ikinciyeni Genel Müdürü Emre Ayyıldız

İkinciyeni üzerinden gerçekleşen satışlar üzerinden pazarı değerlendiren Ayyıldız, ''Kovid-19 etkisini kendi platformumuz üzerinden gerçekleşen satışlarla da inceliyoruz. Mart ayının ilk 10 gününde satış fiyatlarında yüzde 3'lük bir artış gördük, son 20 günde ise yüzde 8'lik bir düşüş yaşandı.

Genel itibarıyla mart ayında fiyatlarda yüzde 4,5'lik bir düşüş yaşandığını söyleyebiliriz. Fiyatlar bir süre daha düşebilir ancak bunun geçici olacağını, yaz aylarının da etkisiyle ikinci el araç fiyatlarının artacağını düşünüyoruz'' şeklinde konuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Sinop'ta sağlık çalışanları için yazılan çirkin yazıya Ordu’dan manidar yanıt Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Emekli bayram ikramiyesi ödeme günler 9 Nisan 2020
Ümraniye Belediyesi, Mikronsis aracı ile dezenfekte çalışmasına başladı
Osman Kavala için salgın riski gerekçesiyle tahliye başvurusu
Karaman'da çapa makinesine kaptırdığı bacağı koptu
Tayland’da yeni salgın: 200 at telef oldu
Joe Biden kimdir kaç yaşında eşi Jill Biden kimdir?
Yorumlar 3 yorum