BIST 115.748
DOLAR 6,86
EURO 7,73
ALTIN 392,14
HABER /  SAĞLIK

Koronavirüs hastaları için en tehlikeli ilaçlar açıklandı! İşte o ilaçların listesi

Koronavirüse yakalananların bilmeden kullandıkları bazı ilaçların hastalığı daha da ağırlaştırdığı uyarısı yapıldı... Covid-19’da kullanılmaması gereken ilaçlar grubuna İbuprofen, Aspirin, Voltaren, Diklofenak ve Naproksen var...

Abone ol

Rus viroloji uzmanı Nadejda Jolobak, yeni tip koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonuna yakalanan bazı hastaların sıradan üşütmede alınan ilaçları kullandıklarını, ancak bunu kesinlikle yapmamaları gerektiğini belirtti.

Virüse karşı daha uyarlı hale getiriyorlar...

Covid-19’da kullanılmaması gereken ilaçlar grubuna ibuprofen, aspirin, voltaren, diklofenak ve naproksen gibi steroid yapıda olmayan ilaçların dahil olduğuna dikkat çeken Jolobak, Fransa ve İtalya’da edinilen deneyimin bu tür ilaçların vücudu virüse karşı daha da duyarlı hale getirdiğinin altını çizdi.

‘O ilaçlar virüs için yararlı ortam oluşturuyor’

Sıralanan ilaçların koronavirüs için yararlı ortam oluşturduklarını ve bu nedenle enfeksiyonun akciğere daha kolay ulaşıp iltihaplanma, zatürre ve alveol bozulmalarına yol açtığına dikkat çeken Jolobak, “Bu nedenle aspirin ve benzeri hiçbir ilaç kullanmayınız” diye konuştu.

‘Parasetamol da öngörülmeyen sonuçlara yol açabilir’

Rus virolog, Batıda bazı doktorların Kovid-19’da parasetamol kullanılabileceğini söylediklerini, ancak bunun yapılmasını da tavsiye etmediğini, zira bu ilacın koronavirüse etkisinin sonuna kadar araştırılmadığını ve ‘öngörülmeyen sonuçlara yol açabileceğini’ ifade etti.

Ağrı kesici etkisi olan bütün ilaçların...

Ağrı kesici etkisi olan her türlü ilacın solunum zorluklarına ve çeşitli patolojilere yol açabileceğini vurgulayan Jolobak, ateşin yükselmesi durumunda herhangi bir ilaç alınmadan acilen doktora başvurulması gerektiğini vurguladı.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Caner Erkin'den De Boer için olay sözler
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ruhani ile telefonda görüştü
Emre Belözoğlu: Benim için yeni bir sayfa açılacak
Arabada çekirdek çitlerken cezayı yediler
Anne-babasını bıçakla öldürmüştü, tutuklandı
'Büyükada davası'nda karar çıktı! Hak savunucularına ceza
Yorumlar 3 yorum