BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  EMLAK

Koronavirüs ev talebini değiştirdi! Bahçeli, teraslı balkonlu evlere rağbet

Koronavirüs gayrimenkul sektöründe ezberleri bozdu. Salgın sonrası gayrimenkul sektöründe de artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz bahçeli, teraslı, balkonlu sağlıklı evlere olan talebin artacağını söyledi.

Abone ol

Pandemi ile birlikte yüksek katlı binaların devrinin sona erdiğini ifade eden DAP Yapı'nın başkanı Ziya Yılmaz, dikey mimari yerine yatay mimarinin öne çıktığını söyledi. 

Ziya Yılmaz, korona ile değişen talepleri şöyle özetledi:

-“Yüksek katlı bina devri bu salgınla beraber kapandı. Bugün New York'ta ölüm sayısını yüksek olmasının sebebi yüksek katlı binalar. Bir asansöre biniyorsunuz 20 kişi var. Herkes aynı havayı teneffüs ediyor. 30 kattan sonra pencereyi bile açamıyorsunuz. Onun için yatay mimari ve alçak katlı binalar şart. 20, 30 ve 50 katlı binalar Türkiye'nin gerçeği değil. Maslak, Levent ve Zincirlikuyu'da olabilir ama Türkiye'nin genelinde mümkün olduğunca yatay mimari olmalı" dedi.

Depremden sonra sağlıklı ev kriteri
Bu noktada değişen dinamiklere dikkat çeken Ziya Yılmazşu bilgileri verdi:

-“Şimdi deprem kriterine sağlıklı ev kriterini eklememiz lazım. Bir evin sağlıklı ev olabilmesi için asansöre ihtiyaç olmamalı. Mümkünse bahçeli, değilse teras ya da balkon olmalı. Her dairenin havalandırma sistemi ayrı olmalı. Bunun için de imar yönetmelikleri düzenlenirken evlerin balkon ve teraslı yapılması konusunda birtakım teşvikler verilerek düzenlenmesinde yarar var. Biz de sağlık kriterleri konusunda ciddi bir çalışma yaptık. Hekimlerden oluşan bir ‘Sağlık Kurulu' oluşturduk. Çekmeköy projemizi de bu kurulun tavsiyeleri etrafında şekillendirdik. Pandemi sonrası gayrimenkul anlayışının dünyadaki en önemli örneklerinden birini Çekmeköy'de göreceksiniz”

Evden çalışma ofisi
-Projemizdeki bahçeli ev sayımızı artırdık. Toplam daire sayısının yüzde 20'sini villa bahçe konseptiyle tasarladık. Tüm dairelerimizi balkonlu yaparak, projedeki evlerin yüzde 20'sini de teraslı ev olarak kurguladık. Bazı evlerimize evden çalışma için yarım odalar şeklinde bölümler ekledik. Bugün itibarıyla aldığımız ön talep 58 bini aştı. Çok sayıda kişi gelip görmek istiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Yerli otomobilde yeni gelişme! Yatırım Teşvik Belgesini aldı
Gözde Kansu kimdir yaşı yaş Gözde Kansu dizileri hangisi?
MHP’li Halil Öztürk’ten polise 'elektroşok cihazı' teklifi
Fenerbahçe'de İrfan Can Kahveci seferberliği
Dış hat uçuşları ne zaman başlıyor? THY'den önemli açıklama
Buse Arslan kaç yaşında nereli eşi Kazım Karadeniz kimdir?
Libya'da Hafter güçleri geri çekiliyor! UHM başkentte kontrolü sağladı
ABD'de George Floyd için düzenlenen gösterilerde gözaltı sayısı 10 bini geçti
Çağla Tuğaltay cinayeti dosyasında zaman aşımı durduruldu!
Eskişehir'de sevgilisini öldüren kadın "Namusumla oynadı" dedi
Yorumlar