BIST 8.094
DOLAR 28,90
EURO 31,81
ALTIN 1.898,21
HABER /  GÜNCEL

Konya'da hayvan barınağında köpeğe eziyet eden 2 kişi tutuklandı

Konya'da Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'ndeki görevli, köpeğe elindeki kürekle vurarak ölümüne neden oldu. Görüntülerin yayılması sonrası soruşturma başlatıldı. Konuyla ilgili gözaltına alınan iki kişi, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Abone ol

Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde, bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeğe vurarak ölümüne neden olduğu görüntüler, sosyal medyada tepki çekti.

Konu ile ilgili Konya Büyükşehir Belediyesi resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, soruşturma başlatıldığı ifade edilerek, "Hayvan Rehabilitasyon Merkezimizde yaşandığı iddia edilen üzücü olay hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bu hususlarda kurumsal hassasiyetimiz en üst noktadadır. Konu etraflıca değerlendirilerek sorumlular hakkında yasal işlem ve suç duyurusu yapılacaktır" denildi.

Soruşturma başlatıldı, müdür görevden uzaklaştırıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada, olayı gerçekleştirenler hakkında suç duyurusunda bulunulduğu, ilgili müdürün de görevden uzaklaştırıldığı kaydedildi.

2 kişi gözaltına alındı

Başsavcılıktan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bir kısım sosyal medya ve basın kuruluşlarında yer alan, 'Konya'daki Hayvan barınağındaki hayvanlara eziyet' haberine konu olayla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca 24.11.2022 tarihinde soruşturma başlatılmış olup 2 şüpheli göz altına alınmıştır. Olayla ilgili olarak soruşturma tüm yönleriyle  titizlikle yürütülmektedir."

Konya Valiliği'nden açıklama

Konya Valiliği’nin yaptığı açıklamada ise, “24 Kasım'da Twitter sosyal medya platformunda hayvanlara eziyet edildiğine dair görüntülerle ilgili olarak 2 kişi gözaltına alınmıştır. Canlılara yapılan her türlü eziyeti şiddetle kınıyoruz. Konu adli-idari tüm kurumlarımızca titizlikle takip edilip gerekli müeyyide ve tedbirler uygulanmaktadır” denildi.

İki şüpheli tutuklandı

Olay sonrası gözaltına alınan şüpheliler Murat B. ve Sefa Ç., Dutlukır Polis Merkezi'ndeki işlemlerinin ardından ters kelepçe takılarak adliyeye sevk edildi.

Şüpheliler çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliği'nce "Bir ev Hayvanına veya Evcil Hayvana İşkence Etme" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.