BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Kobani, Tel Rıfat, Derik, Şengal'e Pençe Kılıç harekatı! F-16'lar havadan bomba yağdırdı!

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye ve Kuzey Irak'a "Pençe Kılıç" hava harekatı yaptı. İlk gelen bilgilere göre, hava harekatında Kobani, Tel Rıfat, Dirbesiye, Derik ve Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerinin vurulduğu öğrenildi. Harekatta Rusya'nın kontrolündeki Suriye hava sahasının da kullanıldığı belirtildi. İşte terör yuvalarının vurulma anları...

Abone ol

Taksim İstiklal caddesi'nde 6 kişinin hayatını kaybettiğ iterör saldırısının ardından, Milli Savunma Bakanlığı, Suriye ve Kuzey Irak'a "Pençe Kılıç Hava Harekatı" düzenledi. 

Bakanlığın sosyal medya hesabından "Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!" paylaşımı yapıldı. Paylaşımda, bir Türk savaş uçağının pistten kalkış anına ilişkin fotoğrafa da yer verildi.

BM Antlaşmasının 51. maddesi...

MSB'den yapılan açıklamada, Pençe-Kılıç Hava Harekatı'nın terörü kaynağında yok etmek amacıyla BM Antlaşmasının 51. maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı doğrultusunda gerçekleştirildiği belirtildi.

Harekatın adı: Pençe Kılıç

Bakanlıktan harekata ilişkin yapılan açıklamada, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde PKK/KCK/YPG'li teröristler tarafından Türkiye'ye saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere Pençe-Kılıç Hava Harekatı icra edildiği belirtildi. 

Suriye Hava Sahası da kullanıldı

Diyarbakır, Malatya'dan kalkan çok sayıda F-16 savaş uçağının belirlenen terör hedeflerini vurduğu belirtildi. Batman’dan havalanan SİHA’ların da operasyona destek verdiği öğrenildi. Öte yandan harekatta Suriye hava sahasının da kullanıldığı bildirildi.

Rusya yıllar sonra ilk kez açtı

Rusya'nın kontrolündeki Suriye hava sahası, yıllar sonra ilk kez Türk savaş uçaklarına açıldı. Yaklaşık 700 KM'lik bir alanda hava harekatı icra edildi.

F-16'lar nereleri vurdu?

İlk gelen bilgilere göre, hava harekatında Suriye/Ayn el Arab, Suriye/Ayn İsa, Suriye/Ayn Dagne, Suriye/Derbesiye, Suriye/Tel Rıfat, Suriye/Maranez, Suriye/Malikiye, Suriye/Minnig Havalimanı, Irak/Asos, Irak/Süleymaniye, Irak/Sincar, Irak/Kandil -Irak/Senkeser (Erbil) terör hedefları vuruldu. 

Terör hedefleri böyle vuruldu

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye ve Irak'ın kuzeyine yönelik harekatın ilk görüntülerini paylaştı. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Terör yuvaları tam isabet vuruşlarla yerle bir ediliyor." denildi.

6 Suriye askeri öldü iddiası

Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi (SOHR) Türk savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen 25'e yakın hava saldırısında Rakka ve Haseke kırsalında altı Suriye askerinin ve terör örgütü PKK-YPG'nin 6 mensubunun öldüğünü duyurdu.

Mazlum Kobani Türkiye'yi tehdit etti

Terör örgütü YPG'nin içinde bulunduğu çatı örgütü Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Basın Sözcüsü Ferhat Şami, "Türkiye'nin hava saldırısında Tel Abyad'ın doğu kırsalındaki Kazali, Tel Rifat ve Zirkan'da Şam hükümeti güçlerine ait askeri mevziler hedef alındı" iddiasında bulundu. Mazlum Kobani olarak bilinen SDG yöneticisi Mazlum Abdi , Türkiye'yi tehdit etti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Hulusi Akar:  Teröristlerin inleri, mağaraları başlarına yıkıldı
Foto Galeri Hulusi Akar: Teröristlerin inleri, mağaraları başlarına yıkıldı Galeriye Gözat