BIST 2.405
DOLAR 16,70
EURO 17,47
ALTIN 966,94
HABER /  POLİTİKA

Kemal Kılıçdaroğlu TÜİK'e adeta baskına gitti! TÜİK randevu vermedi kapılarını açmadı!

Kemal Kılıçdaroğlu TÜİK'in Kasım ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından TÜİK'e gideceğini açıkladı. Randevu vermediklerini ancak saat 11'de gideceğini duyurmuştu. Kılıçdaroğlu ve ekibi söylediği saatte TUİK'e geldi ancak TÜİK görevlileri Kılıçdaroğlu'na kapıları açmadı. Kılıçdaroğlu yaşanan kriz sonrası açıklama yaptı.

Abone ol

Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından "TÜİK'ten randevu istedim, vermediler. Saat 11.00'de geliyorum haberiniz olsun" demişti. Kılıçdaroğlu saat 11.00'de yardımcıları CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve CHP İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel  ile beraber TÜİK'in önüne geldi. Ancak TÜİK görevlileri kapılarını açmadı ve randevusuz içeri girilemeyeceğini söyledi.

Böke, bilgi edinme yasası kapsamında geldiklerini hatırlatarak TÜİK'in resmi sitesindeki metni okudu ancak görevliler randevusuz alamayacaklarını söyleyerek kapıları açmadı.

CHP heyetinin binaya girememesi üzerine Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilere açıklamada bulundu.

Böylesine tabloyu Cumhuriyet Tarihi'nde görmedik

Cumhuriyetin önemli kurumlarından biri olan TÜİK'in rakamlarının 84 milyonu ilgilendirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bu kurumun verdiği rakamlar üzerine siyasal partiler, ekonomik ve sosyal çevreler politikalar oluştururlar ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaşırlar." dedi.

TÜİK Başkanlığından dün randevu istediklerini bildiren ve beraberindeki milletvekillerinin geçmişlerinde ekonomi alanında çalışan kişiler olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla buraya sağlıklı ve tutarlı bilgiler almak için geldik. Randevu verilmediğini, kabul edilemeyeceğimizi ifade ettiler. Kendilerine TÜİK'in internet sitesinde yazılı olan metni okuduk. Metin aynen şöyle, TÜİK açısından bilgiye nasıl erişilir, 'Mevcut diğer kanallar yoluyla bilgi talebinde bulunmak istiyorsanız merkez teşkilatımıza veya bölge müdürlüklerimize başvurabilirsiniz. Ayrıca bilgi talepleriniz için Ankara'da bulunan merkez teşkilatımıza gelebilir veya 26 ilde bulunan bölge müdürlüklerimizi ziyaret edebilirsiniz.' Kim söylüyor bunu? TÜİK söylüyor. Ne diyor? Merkez teşkilatımıza gelebilir, her tür bilgiyi alabilirsiniz' diyor.

Kılıçdaroğlu TÜİK'in

Biz de kendi internet sitelerinde yazılı olan davete uyarak geldik ve bilgi almak istedik. Aslında bu tablo Türkiye'nin nereye geldiğini göstermek için çok önemli bir tablodur. Hiçbir gazeteci arkadaşımın, bizi dinleyen vatandaşımın, hiçbir üniversitenin, hiçbir sosyal kuruluşun, hiçbir sivil toplum kuruluşunun unutmaması gereken gerçekle karşı karşıyayız. Devletin bilgileri, devletin sahip olduğu bilgiler ve bu bilgilerin nasıl toplandığına ilişkin açıklamalar ana muhalefet partisine yapılmak istenmiyor. Kapılar kapanıyor. Böylesine bir tabloyu Cumhuriyet tarihinde hiç görmedik. Türkiye'nin geldiği nokta açısından önemlidir."

TÜİK'e niye geldiklerini de aktaran Kılıçdaroğlu, bugün açıklanan enflasyon rakamlarının aylık 3,51, yıllık 21,31 olduğunu anımsattı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bu rakamlar güven vermiyor. Bütün vatandaşlarıma açık ve net seslenmek istiyorum, pazara gittiğinizde, elektrik düğmesine bastığınızda, doğal gazı yaktığınızda enflasyon gerçekten bunların iddia ettiği gibi mi?"

"Burası artık devletin bir kurumu değildir"

TÜİK güven vermediği için bir grup akademisyen ve sosyal bilimcinin enflasyon tahmininde bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Piyasaya, rakamlara bakıyorlar, onlar da topluyorlar bilgileri. Burası 'aylık enflasyon 3,51', onlar, 'aylık enflasyon 9,31' diyor. Burası 'yıllık 21,31', onlar, 'yıllık 58,63' diyorlar." dedi.

CHP Genel Başkanı olarak milyonlarca işçi, emekli ve memurun hakkını korumanın temel görevi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Benim siyaset yapma anlayışım bu. Ben sosyal demokratım. Devletin sosyal olmasını isterim, fakirden fukaradan yana olmasını isterim. Eğer TÜİK rakamları küçültüyor ve bu rakamları kamuoyuyla 'doğru' diye paylaşıyorsa bu şu anlama geliyor; 'memura daha az vereceğim, işçiye daha az vereceğim, emekliye daha az vereceğim. Bir de kalkınmadan hiç pay vermeyeceğim' diyor. Böyle bir tabloya ben sessiz kalırsam o zaman ben siyaseti niye yapıyorum? Hangi gerekçeyle siyaset yapıyorum? İşçinin hakkını savunmayacaksam, memurun hakkını savunmayacaksam, emeklinin hakkını savunmayacaksam ben neden siyaset yapıyorum? Memurun hakkını savunmak, işçinin hakkını, emeklinin hakkını, milyonların hakkını savunmak için buraya geldim. Siz rakamları küçük gösteriyorsunuz. Soracaktık onlara bu verileri nereden, kimlerden aldınız? Hangi mağazalardan aldınız bu verileri? Biz de gidelim, oralara bakalım."

Milyonların hakkını savunmanın temel görevleri olduğunu yineleyen Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"TÜİK bir devlet kurumu olmaktan çıkmış, bir saray kurumu haline dönüşmüştür. Burası artık devletin bir kurumu değildir. O pozisyondadır. Burada, TÜİK'te çalışan arkadaşlar, tamamı şunu unutmasınlar, hepinizin tabi olduğu yasa Devlet Memurları Kanunu'dur. Saray memurları ayrı, devlet memurları ayrı. Ben devlet memurlarına sesleniyorum, görevinizi yapın, hakkıyla yapın, dürüstlükle yapın. Hiç kimse unutmasın şu binada oturanlar unutmasınlar, oturduğunuz binalar bu memleketin vatandaşlarının ödedikleri vergilerle yapıldı. Yine o binada oturanlar asla unutmasınlar aldığınız aylıklar işçinin, memurun, emeklinin ödediği vergilerle aldığınız aylıklardır. Onlar sizin hakkınızı ve hukukunuzu savunmuyorlar ama biz sizin hakkınızı ve hukukunuzu sonuna kadar savunacağız.

Bu tablonun Cumhuriyet tarihinde önemli bir tablo olduğunun farkındayım. Önemli bir kırılmanın da farkındayım. Eğer devleti oluşturan kurumlar bilgilerle halkı yanıltıyorlarsa, bilgilerle halkın gelir düzeyiyle oynuyorlarsa, onların hak ettiği gelirleri onlara vermiyorlarsa vermemek için direniyorlarsa, yasaların öngördüğü kurallarla değil, talimatla görev yapıyor, yasaları, yönetmeliklere kendi internet sitelerindeki çağrılara bile uymuyorlarsa kendileri suçludur. Bunu açıkça ifade edeyim, suçludur."

Sosyal medya hesabından mesaj verdi: "Her Firavun'un bir Musa'sı vardır"

Randevu vermeyen TÜİK’e gittim. Aylardan Aralık ayı. Milyonlarca emekçinin ücret artışı bu yalan dolan TÜİK rakamları üzerinden yapılacak. Zulmü her kabul ediş, daha büyüğünü doğurur. Kimse unutmasın, her Firavun’un bir Musa’sı vardır. Akıllarını başlarına toplasınlar!

Merkez Bankası ile görüşmüştü

CHP lideri Kılıçdaroğlu Ekim ayında da Merkez Bankası'ndan randevu istemiş ve Başkan Şahap Kavcıoğlu ile görüşmüştü.

TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Buna göre, 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,51, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 19,82, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,31 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 17,71 artış gerçekleşti.

TÜİK’in açıkladığı Kasım ayı enflasyon rakamlarının hemen ardından paylaşımda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “TÜİK'ten randevu istedim, vermediler. Saat 11.00’de geliyorum, haberiniz olsun” ifadeleri kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
AK Parti'nin kurucu üyesi eski bakan Güldal Akşit hayatını kaybetti
AK Parti'nin kurucu üyesi eski bakan Güldal Akşit hayatını kaybetti
Cübbeli Ahmet Hoca'dan dolar ve ekonomi bombardımanı! 'Babam da böyle battı'
Cübbeli Ahmet Hoca'dan dolar ve ekonomi bombardımanı! 'Babam da böyle battı'
Chesterfield sigara fiyatları zam geldi 2021 güncel sigara fiyatı
Chesterfield sigara fiyatları zam geldi 2021 güncel sigara fiyatı
Muharrem İnce tekerlekli sandalyede basketbol oynadı
Muharrem İnce tekerlekli sandalyede basketbol oynadı
Lark sigara fiyatları zam geldi 2021 sigaraya zam yeni fiyat
Lark sigara fiyatları zam geldi 2021 sigaraya zam yeni fiyat
Üç Akıncı İHA Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi
Üç Akıncı İHA Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi
10 yılını doldurmuş 600 bin öğretmen uzman olacak
10 yılını doldurmuş 600 bin öğretmen uzman olacak
Kasımda fiyatı en fazla artan ürün "patlıcan", en çok düşen "karnabahar" oldu
Kasımda fiyatı en fazla artan ürün "patlıcan", en çok düşen "karnabahar" oldu
Sigaraya zam geldi Muratti sigara fiyatı 2021 kaç para oldu?
Sigaraya zam geldi Muratti sigara fiyatı 2021 kaç para oldu?
Saçınız dökülüyorsa dikkat! Uzman isim uyardı: Kulak arkası gibi...
Saçınız dökülüyorsa dikkat! Uzman isim uyardı: Kulak arkası gibi...