BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  GÜNCEL

Kafe ve restoranlar saat kaçta açık olacak? HES kodu cafe ve lokantada zorunlu

TÜRKİYE İçişleri Bakanlığı koronavirüs ile mücadelede yeni normalleşme süreci kapsamında alınan tedbirlere ilişkin genelge yayımladı. Düşük ve orta risk grubundaki illerde; lokanta ve kafeler sınırlı sayıda masa ve sandalye ve HES Kodu sorgulaması ile hizmet verecek.

Abone ol

Yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri düşük, orta ve yüksek risk gruplarında belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan için Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecek.

Nasıl olacak?

Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecekler.

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerde bulunan yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek olup ayrıca iş yeri içerisinde hizmet sunamayacaklar.

İçerideki müşteri sayısı ilan edilecek

Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberindeki mesafe kuralları ile Ek-1’de yer alan tabloda belirtilen kapasite kullanım oranlarına göre her bir yeme-içme yeri için oturma düzeni planı hazırlanacak ve içeride aynı anda bulunacak müşteri sayısı müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilecek.

HES kodu zorunluluğu

HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme-içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa-koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Cumhur İttifakı mı Millet İttifakı mı önde? Avrasya Araştırma'nın son anketi kritik Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Gören şaştı kaldı aralarında 5 km var saat farkı 21 saat! Sebebi ise bakın ne
İtalya'da çarpıcı araştırma: Covid-19 aşısının etkisi kilolu insanlarda düşüyor
Fas, Alman büyükelçiliğiyle ilişkileri kestiğini duyurdu
Tokat'ta hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararı bitti mi?
Edirne Belediye Başkanı 'hayal kırıklığı' diyerek uyardı: Kovid kırmızısından bir an önce kurtulalım
Galatasaray'ın Ankaragücü kadrosu belli oldu
Hatay’da 19 adrese yasa dışı bahis operasyonu
Instragram'dan Tiktok ve Clubhouse'a rakip özellik kullanıma girdi: Dört kişi...
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov sert çıktı: Karşılık verilecek
Kocaeli'nde polisi öldürmek istemişti! 'Bir daha yapacak mısın' sorusuna 'söz veremem' dedi
Yorumlar 1 yorum