BIST 119.339
DOLAR 6,86
EURO 7,74
ALTIN 395,87
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

İşten çıkarma, ücretsiz izin ve kısa çalışma uzadı! Maaşa göre kısa çalışma tablosu

Resmi Gazete'de bugün yayınlanan kararla kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı uzatıldı. Kısa çalışma ve işten çıkarma uzatması 1 ay için oldu. Yani 1 Ağustos'ta uygulama bitecek. Peki ne kadar maaşa kaç lira kısa çalışma parası veriliyor?

Abone ol

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan karar uyarınca, salgın nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran’a kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi; 1 Temmuz’dan itibaren, uygulaması biten iş yerleri bakımından uygulamanın bittiği tarihten, uygulamanın devam ettiği işyerleri için de bitiş tarihinden başlamak üzere bir ay uzatıldı.

Karar hükmüne göre, dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan ödemeler, başlangıçta belirlenen işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecek.

İşten çıkarma yasağı 1 Ağustos'a kadar uzadı
Aynı gazetede yer alan diğer Cumhurbaşkanı kararı doğrultusunda, iş kanununun geçici 10. maddesiyle düzenlenen her türlü iş veya hizmet sözleşmesinin üç ay süreyle işveren tarafından feshedilememesine ilişkin süreler bir ay uzatıldı.

Ücretsiz izne çıkarma 1 ay uzadı

Madde kapsamında işveren tarafından çalışanların üç ay süreyle kısmen veya tamamen ücretsiz izine çıkarılması uygulaması da bir ay süreyle uzatıldı.

Maaşa göre kısa çalışma ödeneği tablosu

kısa çalışma maaşa göre tablo

ÖNCEKİ HABERLER
Şehir Üniversitesi kapatıldı nedeni ne? Şehir Üniversitesi kimin sahibi kimdir?
Konya'da çalıştığı eski iş yerini soydu çok geçmeden yakalandı
Şehir Üniversite kimin sahibi kim? Şehir Üniversitesi neden kapandı?
Fenerbahçe'den gidenler coşuyor! Ayew'i Mourinho istiyor
Kurbanlık fiyatları 2020 kaç para büyükbaş-küçükbaş hisse fiyatı kaç para?
MEB bursluluk sınavı konuları 2020 İOKBS'de neler çıkacak?
Yorumlar