BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
POLİTİKA

İşte Fahrettin Altun'un darbe girişiminde ABD'yi işaret ettiği meşhur konuşma

Türkiye'de 15 Temmuz 2016'da meydana gelen darbe girişimine ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'ın "Darbede ABD'nin rolü yok" açıklaması, İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un, 2016'nın ağustos ayındaki "darbe" analizini tekrar gündeme getirdi.

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminin üzerinden yıllar geçti. Geride kalan yıllarda hain örgütün yapılanması yok edilirken bir yandan da dış bağlantıları ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Amerika’dan gelen ‘darbenin arkasında biz yokuz’ açıklamalarının ardından, İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un da hain girişimden sadece günler sonra TRT 1’de katıldığı bir programdaki ifadeleri yeniden gündeme geldi.

“FETÖ, ABD’den emir aldı”
Altun, o dönemde ABD’nin darbe girişimine etkisini işaret ettiği yayında, “Türkiye’nin bir ulus devlet olarak kendi çıkarlarını öncelemesi, kendi milli çıkarları adına politika yapması, anasının sütü kadar helaldir. Böyle bir ortam ne yazık ki bunu açıkça söylemekte yarar var; ABD’nin de hiç işine gelmiyordu. ABD de bu sürece müdahil olmaya gayret ediyordu. Belirli araçlar kullandılar. Bu araçların sonuncusu da işte yine bu askeri darbe girişimi oldu. FETÖ askerdeki yığınağını kullanarak böyle bir darbe girişimine girdi. Emir aldı ve emiri yerine getirdi. Başarılı olacağı ümit ediliyordu. Bütün hesaplar buna göreydi.” ifadelerini kullanmıştı.

''ABD'nin ilgisi yoktur''
ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, "ABD'nin Türkiye'de 2016'da meydana gelen darbe girişimiyle hiçbir ilgisi yoktu ve yaşananları derhal kınadı. Üst düzey Türk yetkililerin bunun aksi yönündeki iddiaları tamamen gerçek dışıdır." ifadelerine yer verilmişti.

David Satterfield: Endişe duyuyoruz
ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ise "Üst düzey Türk yetkililerinin, 2016 yılı dahil olmak üzere Türkiye'de gerçekleşen bir dizi gelişmeden ABD'yi sorumlu tutan değerlendirmelerinden endişe duyuyoruz." şeklinde konuşmuştu.

Sitene Ekle
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Hindistan'da nehre düşen buzul sele neden oldu! 150 kişi kayıp
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Ümit Özat'tan bomba iddia: Sezon sonu Fenerbahçe’ye Arsene Wenger gelir
Faciaya ramak kala! Yolcu dolu otobüs TEM'de kontrolden çıkıp viyadükte asılı kaldı
Kemal Kılıçdaroğlu tesellisi! "30 yıllık emeğim gitti" diyen esnafa böyle dedi
Ali Koç: Bu mağlubiyet, şampiyonluğumuzun habercisi
Abdurrahim Albayrak'a saldırı! 'Rambo Okan' üzerine yürüdü 'Ne yüzle geldin'
Milföy kitkat nasıl yapılır çıtır çıtır lezzet!
İzmir esnafı Kemal Kılıçdaroğlu'na isyan etti! 'Burada 35 yıldır CHP iktidarda altyapıyı düzeltin artık'
Derbide ortalık fena karışacak!
Yorumlar 5 yorum