BIST 1.394
DOLAR 8,08
EURO 9,73
ALTIN 463,85
HABER /  GÜNCEL

İstanbul'un 3 aylık suyu kaldı! Yetkili isim kurtuluş reçetesini verdi

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan rezervlerde 3 aylık kaynak bulunduğunu, beklenen yağışlarla şubat ayından itibaren barajlarda doluluğun artacağını söyledi.

Abone ol

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, barajlardaki su seviyesinin azaldığına dikkat çekerken İstanbul’un ne kadar suyunun kaldığını açıkladı.

Hürriyet'in haberine göre; Meclis’te milletvekillerine bilgi veren Kasap, şunları söyledi: “Melen Barajı ilk planlama esnasında kil çekirdekli kaya dolgu olarak düşünülmüş aslında, ama o bölgede uygun kil bulunamamış, kaya da bulunamamış. Dolayısıyla ön yüzü beton kaplı kayaya dönülmüş, onda da birtakım engeller oluşmuş.

''Zamanında görmüş olsaydık gerekli tedbirler alınırdı''
Biz bunu o zaman görmüş olsaydık, gerekli tedbirler alınırdı. Sağ sahilde biraz sıkıntı var. 3 tane çatlak var. Arka tarafına bir dolgu yaparak bunu neticelendireceğiz. 3 boyutlu analizleri yapıldı, herhangi bir sıkıntı görülmedi.

''İstanbul’da 3 ay kadar daha su var''
Hemen hemen her on yılda bir bu kuraklık yaşanıyor. Bizim hesaplarımıza göre İstanbul’da 3 ay kadar daha su var. Zaten ekim, kasım aylarından itibaren yağışlarla beraber su toplanıyor. Dolayısıyla bundan sonra herhangi bir sorun olacağını düşünmüyoruz. Aralık, ocak, şubat aylarında mutlaka gelen yağışlarla dolduracağız. Ama bizim için önemli olan öncelikle Melen ve ondan sonra diğer yapacağımız barajlar.

''2024-2025 yıllarından önce Melen’i bitireceğiz”
İSKİ Genel Müdürümüzle bir araya geldik, onlar da katkı verdiler, hangi barajlarda ne yapacağız, ne kadar su toplayacağız, birlikte çalışmaya başladık. Onların da bize vereceği katkılar var şüphesiz. Dolayısıyla el birliğiyle sadece Melen’le yetinmeyeceğiz, diğer barajları da peyderpey devreye alacağız. Ama İstanbul için öngördüğümüz, 2024-2025 yıllarından önce Melen’i bitireceğiz.”

ÖNCEKİ HABERLER
Fahrettin Koca'dan yerli aşı açıklaması: 25 Aralık'ta başlanacak
Yargıtay'da Anayasa Mahkemesi üyeliği için seçim yapılacak! Kimler aday oldu?
Meteorolojiden 5 bölge için acil uyarı geldi! Kar, ani sel baskını ve şimşeklere dikkat edin
Meral Akşener neden 'seçmenimiz terliğini çıkarıp, bizi eve kadar kovalar' dedi? Aday mı
Sosyal medyada ifşa listeleri çoğalıyor! Tacizle suçlanan isimler kimler
İstanbul, Ankara ve İzmir'de çok önemli gelişmeler yaşanıyor! Bilim Kurulu üyeleri anlattı
Bakan Süleyman Soylu'dan HDP'ye yaylım ateşi: Sizin haysiyetiniz yok!
İstanbul'da sevgilisi Tuğba Erçakar'a dehşeti yaşattı! Üzerine çıktı yumruk attı
Bursa'da kısıtlamada çalıntı minibüsle hırsızlık! Polis 5 kişiyi kovalamacayla yakaladı
Bakan Fahrettin Koca'dan CHP'nin 'test kiti' iddialarına yanıt
Yorumlar 30 yorum