BIST 1.461
DOLAR 8,31
EURO 10,06
ALTIN 500,82
HABER /  GÜNCEL

İstanbul'dan sonra Bolu'ya da sıçradı! Vali açıkladı Abant'ta 8 at karantinaya alındı

İSTANBUL 'dan sonra Bolu'dan da ruam hastalığıyla ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Bolu Valisi Ahmet Ümit, Abant Tabiat Parkı'nda fayton ve bireysel gezintilerde kullanılan 83 attan 8'inin ruam hastalığı görülme ihtimali üzerine karantina altına alındığını açıkladı.

Abone ol

Ümit, yaptığı açıklamada, Abant'ta 83 atın, faytonlarda ve bireysel gezinti amaçlı kullanıldığını, çalıştırılmaya başlamadan önce bunlara Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünce ruam hastalığına karşı testler uygulandığını söyledi.

Test yapılan ve hastalık tespit edilmeyen hayvanlarda, ruam hastalığının daha sonra görülme olasılığı bulunduğuna işaret eden Ümit, şöyle konuştu:

Atlarda ruam tespit edildi

"Bu çerçevede Bakanlığın da talimatları doğrultusunda bu hadise ortaya çıkmadan önce Abant'taki atların testleri yapıldı. Şu anda Abant'ta çalıştırılan 83 attan 8'inde ruam hastalığı değil, ruam hastalığı olma tehlikesi tespit edildi. Bu atlar, şu anda karantina altında ve diğer atlardan ayrı tutuluyor. Bu atların kanları alındı, test için Ankara'ya gönderildi. En geç 3-4 gün içinde gelmiş olacak. Sonucuna göre de gerekli tedbirler daha net şekilde alınacaktır ama şu anda şüpheli gibi gözüken hayvanlar, diğer atlardan ayrı şekilde tutuluyor." 

Tatilciler için tedirginlik duyulacak bir husus yok

Abant'ın turist ağırlayan bir bölge olduğuna değinen Ümit, "Tatilciler için tedirginlik duyulacak bir husus yok çünkü tedbirler alındı. Ruamın, tek tırnaklı hayvanlarda görülen bir hastalık olduğu yetkililer tarafından söyleniyor. Bu çerçevede gerekli tedbirler alınıyor ve alınmaya da devam edilecek. Bu nedenle bölgeye gelecek misafirlerimizin herhangi bir endişe duymalarına mahal yok." ifadelerini kullandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Adalar'da atların yaşadığı yer rezalet! Ruam hastalığı insana bakın nasıl bulaşıyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
2020 Ramazan ne zaman ilk oruç ne zaman tutulacak?
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Ankara'da skandal görüntü! Dayakçı öğretmen açığa alındı
Google AB tarafından 8,21 milyar Euro cezaya çarptırıldı
Fransa'da Google'a 150 milyon avro para cezası
HDP'nin küstah vekiline bak! TBMM'de kürsüsünde PKK'yı savundu
Pakistan ve Afganistan sınırında 6,1 büyüklüğünde deprem
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üretiliyor! Kalp krizi ve inme riskini azaltıyor
Süleyman Soylu terörle mücadele yerli ve mili araçların önemine dikkat çekti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye tepki: Bu haklarımıza tecavüzdür
Yorumlar 3 yorum