BIST 1.124
DOLAR 7,66
EURO 8,91
ALTIN 458,49
HABER /  GÜNCEL

İstanbul'da ürünlerinden at eti çıkan işletmeler bahanesiyle şaşırttı: Bıçaktan bulaşmış olabilir...

Bakanlığın yayınladığı tağşiş listesinde vatandaşlara at eti sattığı tespit edilen İstanbul’daki iki işletme faaliyeti sürdürüyor. Kasabın etinde at eti tespit edilirken lokantanın da tavuk dönerinde aynı şekilde at eti tespit edildi. Şahısların savunmaları kabahatinden büyüktü. Lokantanın sahibi, 'At eti sebzeden de, kasaptan da, bıçaktan da, tahtadan da bulaşmış olabilir.' diye konuştu...

Abone ol

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önceki gün kamuoyuna duyurduğu taklit ve tağşişli ürünler listesinde etlerinde at eti çıkan iki işletme İstanbul’da bulunuyor. Milliyet gazetesinden Cihat Aslan'ın sorular yönelttiği iki işletmenin mazaretleri şaşırttı. İşletmelerden biri Fatih Balat’taki Lalegül Kasabı. Mart ayında işletmedeki fermente sucuktan alınan numunede at eti tespit edilince, kasaba 28 bin TL para ceza kesildi.

Çevre sakinleri kasapla ilgili ilk kez böyle bir şeyle karşılaştıklarını belirtirken, işletme sahipleri ise at etinin Özbeklerin kıyma yapılması için getirdiği etten bulaştığını iddia ederek şöyle dedi:

"O at etleri bize ait değildi"

"Yetkililer iki haftada bir buraya numune almaya gelir. Denetimden önce bir Özbek, 5-6 kilo et getirdi. Bir kısmını kıyma, bir kısmını da sucuk yaptırmak istedi. Etin kemikli halinden kuzu, dana veya yabancı bir et mi anlıyoruz. Ama o et kemiksiz olduğu için anlayamadık. O gün de yetkililer o sucuktan da numune aldılar. Etin bize ait olmadığını söylememize rağmen ‘Biz numunemizi alalım’ dediler. O at etleri bize ait değildi. O günden beridir dışarıdan getirilen hiçbir eti kıyma çekmiyoruz. Özbek de kayıplara karıştı, bulamadık."

At eti çıkan diğer işletme ise Sarıyer’deki Paşalı Kebap. Ocak ayında yapılan denetimde işletmedeki çiğ kanatlı dönerden alınan numunede at eti çıktı. İşletmenin sahipleri yine kendilerini savundu.

Bıçaktan da, tahtadan da...: İşletmemizden yılın başında iki tane örnek alındı. Biri temiz çıktı, diğerinde ise at eti çıktı. Tavukta at etinin olması mümkün değil. Tarım Bakanlığı laboratuvar incelemesinde de ‘Belli bir parça at eti çıktı’ denilmiyor. Sürtünme olduğu belirtiliyor. Bu sebzeden de, kasaptan da, bıçaktan da, tahtadan da bulaşmış olabilir. Tahlil sonuçlarına itiraz ettik. Bakanlık ile mahkemelik olduk. 28 bin TL’lik cezayı da daha ödemedik. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı.”

Bakanlığın yayımladığı, tağşiş yapıldığı belirlenen işletmelerin listesi:

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 12 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunan Uşşaki şeyhi Fatih Nurullah'ın tam ifadesi! İğrenç suçlama Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Hülya Polat evli mi eşi ve çocuğu var mı?
Libya Başbakanı Serrac ekim sonunda görevini devredeceğini açıkladı
Hülya Polat kaç yaşında kimdir aslen nereli?
Adana'da babasını hastaneye getiren kişinin başına silah doğrulttu
Sakarya'da hurdacı dükkanında bir kişi ölü olarak bulundu
Masterchef Serhat'ın nişanlısı kimdir babası neden öldü?
Yorumlar 4 yorum