BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

İstanbul Büyükşehir Belediye meclisinin cemevi ibadethane olsun oylaması

İBB Meclis toplantısında, cemevlerine bazı hizmetlerin ücretsiz verilmesi oy birliğiyle kabul edilirken, CHP ve İYİ Parti'nin cemevlerine ibadethane statüsü verilmesini içeren önergesi reddedildi.

Abone ol

Meclis toplantısında geçen pazartesi günü CHP ve İYİ Parti'nin, teklifi ile komisyona sevk edilen cemevlerinin temizlik ve benzeri hizmetlerinin İBB tarafından karşılanması ve cemevlerine ibadethane statüsü tanınması konusu ele alındı.

Temizlik tarzı hizmetler verilebilir
Hukuk-Sosyal Hizmetler-Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon-Halkla İlişkiler Komisyonlarından gelen raporda konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul'da bulunan cemevlerinin talep etmesi halinde temizlik ve benzeri hizmetlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz karşılanması komisyonlarımızca uygun görüldü. Teklifte belirtilen cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi hususu belediye meclisinin görev ve yetki alanında olmadığından bu hususta karar verilmesine yer olmadığı kanaatine varılmıştır."

CHP ve İYİ Parti komisyon kararına karşı önerge vererek, cemevlerinin ibadethane statüsüne alınmasını talep etti. AK Parti adına konuşan Meclis Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ve MHP Grup Sözcüsü Volkan Yılmaz, komisyon kararını savunarak "ibadethane statüsü"nün TBMM'nin görev ve yetki alanında olduğunu belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı ve İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, AİHM, Danıştay ve Yargıtay'ın cemevleriyle ilgili kararlarını hatırlatarak, İBB'nin bu konuda öncü adımı atarak cemevlerinin ibadethane statüsünde kabul edilmesini istedi.

Yapılan tartışmalar sonrası geçilen oylamada CHP ve İYİ Parti'nin önergesi oy çokluğu ile reddedildi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Emre Akbaba'nın kontratına özel madde
Resmi Gazete'de yayımlandı! Çekte bankaların ödemekle yükümlü olduğu tutar değişti
Gazeteciye saldıran kulüp yöneticisine 25 bin lira ceza
Miray Daner yaşı kaç Kubilay Aka mesajlarda sevgilisini gömdü!
Samsun'da plastik fabrikasında korkutan yangın! Gökyüzünü dumanlar kapladı
Uzmanlar siber dolandırıcıların yeni yöntemini tespit etti
Fransa'dan dikkat çeken Ortadoğu hamlesi: Charles de Gaulle uçak gemisini yolluyor
Radamel Falcao isyan bayrağını çekti
Kubilay Aka mesajları ne yazdı Miray Daner ihaneti
90 yaşındaki kadın kızının cesedi ile 3 gün aynı evde yaşadı
Yorumlar 1 yorum