BIST 1.324
DOLAR 7,60
EURO 9,01
ALTIN 456,68
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

İsrail resmen açıkladı! Yeni bir deneme yapılmayacak

Bu yıl başında Ay'a insansız uzay aracı indirme projesinin başarısız olmasının ardından yeni bir karar alan İsrailli "SpaceIL" şirketi, yeni bir deneme yapmayacağını duyurdu.

Abone ol

SpaceIL'den yapılan açıklamada, 11 Nisan'da Ay yüzeyine inerken parçalanan "Beresheet" uzay aracıyla yapılan denemenin başarısız olmasının ardından yeni bir Ay görevi planlanmadığı bildirildi.

Hedefini gerçekleştiremeyen Ay görevinin "yine de istisnai bir başarı" diye anıldığı açıklamada, "Ay'a yeni bir yolculuk yapmak bizim için yeterince büyük bir meydan okuma değil." ifadeleri yer aldı.

SpaceIL'in Beresheet uzay aracıyla yaptığı deneme, "tamamıyla bir özel şirket tarafından yürütülen ilk Ay görevi" ifadesiyle kamuoyuna sunulmuştu.

beresheet

Şubat ayında fırlatılmıştı
SpaceIL'in Beresheet uzay aracı, 24 Şubat'ta Falcon 9 roketiyle Florida'da Cape Canaveral Uzay Üssü'nden fırlatılmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, fırlatışı, Tel Aviv yakınında Yehud'daki kontrol merkezinde izlemişti. Netanyahu, bunun "İsrail ve teknolojisi için çok büyük bir adım olduğu" açıklamasını yapmıştı.

Robotik uzay aracı, 11 Nisan'da Ay yüzeyine inişi sırasında yüzeye çakılarak parçalanmıştı.

2011 yılında İsrail'de kurulan SpaceIL, Google'ın Ay'a inecek uzay araçları üretmek isteyen özel şirketleri teşvik etmeyi amaçlayan "Lunar X" proje yarışmasından kazandığı 20 milyon dolar fonla projenin başlangıç finansmanını sağlamıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Trabzonspor Taha Tunç ile anlaştı
Fenerbahçe için kritik gün belli oldu
TSK, FETÖ ile mücadeleyi aralıksız sürdürüyor
ABD'li iki şirket Microsoft ve İntel'den Huawei'ye destek geldi
Güneşteki o patlama dünyayı karanlığa çevirebilir mi? Uzmanı yorumladı
Bugün camiler açık mı cuma namazı kılınacak mı Diyanet açıklama
Yorumlar