BIST 1.144
DOLAR 8,09
EURO 9,56
ALTIN 495,05
HABER /  GÜNCEL

Isparta'da tecavüzcüsünü öldüren Nevin Yıldırım'ın cezası belli oldu

ISPARTA 'da kendisine tecavüz ettiğini öne sürdüğü Nurettin Gider'i öldürdükten sonra başını keserek köy meydanına atan Nevin Yıldırım'ın cezası belli oldu.

Abone ol

Geçen hafta temyiz incelemesini duruşmalı yapan Dairenin kararı açıklandı. Buna göre, Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Yıldırım'ın müebbet hapis cezasını onadı. Yıldırım'ın avukatı, tahliye beklediklerini açıkladı.

Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Korukaya köyünde yaşayan Nevin Yıldırım, kendisine tecavüz ettiği gerekçesiyle Nurettin Gider'i 28 Ağustos 2012'de pompalı tüfekle öldürüp, başını keserek köy meydanına bıraktı.  Aynı gün gözaltına alınan Yıldırım, ertesi gün Isparta E Tipi Kapalı Cezaevi'ne konulmuştu.

Kız çocuk dünyaya getirdi

Olay günü Gider'den 6 aylık hamile olan Yıldırım, 17 Kasım'da bir kız çocuğu dünyaya getirmişti.

Yargıtay kararı bozdu, tekrar yargılandı

Yıldırım, 25 Ocak 2015'te yargılandığı Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesince müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Temyiz üzerine Yargıtay, sanık Yıldırım hakkındaki kararı, "olayı gerçekleştirirken başkalarının da yardım etmiş olabileceği" gerekçesiyle usul yönünden bozmuştu.

Müebbet cezası onandı

Yargıtayın bozma kararının ardından yeniden yargılanan ve cinayeti tek başına işlediğini ifade eden Nevin Yıldırım'a, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesince müebbet hapis verilmişti. Bu karara karşı yapılan temyiz üzerine de dosya Yargıtay 1. Ceza Dairesine gelmişti. Geçen hafta temyiz incelemesini duruşmalı yapan Daire'nin kararı açıklandı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Yıldırım'ın müebbet hapis cezasını onadı.

Haksız tahrik indirimi verilseydi, tahliye olacaktı

Kararı Evrensel'e değerlendiren Avukat Fatoş Hacıvelioğlu, "Bundan sonra Anayasa Mahkemesi var, davayı Anayasa Mahkemesine taşıyacağız."dedi. Yerel mahkemenin kararının bozulmasını en azından iyi hal indirimi verilmesini beklediklerini söyleyen Hacıvelioğlu, kadın üyenin kararını olumlu ve sevindirici bulurken "Eğer haksız tahrik uygulansaydı, Nevin'in şu an tahliye edilmesi gerekiyordu. Bu kararla birlikte erkek adalet sonucuna vardıklarını düşünüyorum. Yargının her aşamasından sabıkası olan erkeklere bile iyi hal indirimi uygulanırken, Nevin'e uygulanmaması adalet ve eşitlikle açıklanabilecek bir sonuç değil." diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
65 yaş maaşı alanlar bayram ikramiyesi alacak mı?
Gizlenen araştırma ortaya çıktı! Pentagon'dan yıllar sonra gelen UFO itirafı!
Eski kaymakam ve eşine hapis cezası
Olympiakos resmen küme düşürüldü!
Diagne "krallığını" ilan etmeye hazırlanıyor
Melikşah çocukları kaç tane ölen çocuğu kimdir? Melikşah dönemi
Yorumlar 21 yorum