BIST 4.827
DOLAR 18,64
EURO 19,60
ALTIN 1.068,16
HABER /  DÜNYA

İran'da 23 milletvekilinde koronavirüs tespit edildi

İRAN 'dan korkutan bir son dakika koronavirüs haberi geldi. Çin'den yayılan ve tüm dünyayı etkileyen koronavirüs resmen İran'ı vurdu. 23 milletvekilinde koronavirüs tespit edildi.

Abone ol

Çin'den sonra koronavirüs nedeniyle en fazla ölümün yaşandığı İran'da 11 kişi daha yaşamını yitirdi. Salgın milletvekilleri arasında da hızla yayılırken İran, Rusya'dan yardım istedi.Çin'den sonra koronavirüs salgınının en çok yayıldığı ülkelerden biri olan İran'da 11 kişi daha hayatını kaybetti. Böylece salgının başından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 77'ye yükseldi.

Sadece bir günde 500'den fazla yeni vakanın tespit edilmesiyle ülke çapında enfekte olmuş kişi sayısı da 2 bin 336'ya yükseldi.

23 milletvekilinde koronavirüs saptandı

İran Meclis Başkan Yardımcısı Abdurrıza Mısri de 23 milletvekilinde koronavirüs tespit edildiğini açıkladı. Söz konusu vekillerin halkla yakın ilişkileri olduğuna ve virüsün bu şekilde yayılmış olabileceğine dikkati çeken Mısri, "Kendilerine gelecek zararı önlemek için milletvekillerine vatandaşlarla görüşmelerini kesmelerini tavsiye ediyoruz" dedi. 

Mısri, Meclisin faaliyetlerini sürdüreceğini ancak milletvekillerinin vatandaşlarla görüşmelerinin geçici olarak iptal edildiğini aktardı.İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politikalar Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar, Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi ve Kum Tıp Üniversitesi Rektörü Muhammed Rıza Kadir'in de koronavirüse yakalandığı açıklanmıştı.

Tutuklulara ev izni verildi

Öte yandan İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, salgının daha fazla yayılmasını engellemek amacıyla 54 bin tutukluya ev izni verildiğini söyledi. İsmaili, talimatın Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi'den geldiğini belirtti.Ayrıca İsmaili, cezaevine girenlerin oranında da önceki dönemlere göre yüzde 35 azalma olduğunu da ifade etti.

İran, koronavirüsle ilgili Rusya’dan yardım istedi

İran’ın Moskova Büyükelçisi Kazım Celali, Tahran’ın koronavirüsle mücadelede Moskova’dan yardım istediğini söyledi.

523 yeni vaka

İran Sağlık Bakan Yardımcısı Alirıza Reisi, devlet televizyonundan yaptığı son bilgilendirmede ülkede bugün itibarıyla 523 yeni vaka saptandığını ve 12 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, böylece hastalananların toplam sayısının 1501'e ve ölenlerin sayısının 66'ya çıktığını söyledi.

291 kişi iyileşerek, taburcu edildi

Reisi, ülke genelinde koronavirüs teşhisi konulan 291 kişinin ise iyileşerek taburcu edildiğini belirtti.İranlı yetkili, en fazla vakaya Tahran, Merkezi, Kum ve Gilan eyaletlerinde rastlandığını kaydetti.

Tahran'da tedbirler artırılıyor

Bu arada, salgına karşı alınan tedbirler kapsamında Tahran'daki Azadi Meydanı'nda dezenfekte çalışmaları sürüyor.Belediye çalışanlarının yanı sıra güvenlik güçleri de İnkılap Caddesi'nde bu çalışmalara destek veriyor.Yetkililer, halka toplu taşıma araçlarını kullanmama çağrısında bulunuyor.

Hamaney'in danışmanı öldü

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in danışman meclisi üyesi Seyid Muhammed Mir-Muhammed'in corona virüsten yaşamını yitirdiği açıklandı. İran'da ilk kez corona virüsten üst düzey bir yetkili ölmüş oldu.

Sağlık Bakan yardımcısından, vekillere hepsine virüs bulaştı

İran'da koronavirüse yakalananlar arasında İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politikalar Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur'un da olduğu 5 milletvekili, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar, Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi ve Kum Tıp Üniversitesi Rektörü Muhammed Rıza Kadir de yer alıyor. İran'ın önde gelen din adamlarından ve eski Vatikan Büyükelçisi Hüccetülislam Hadi Hüsrevşahi de virüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Türkiye koronovirüs şüphesi yaşıyor! Dünyada ölümler çok arttı
Foto Galeri Türkiye koronovirüs şüphesi yaşıyor! Dünyada ölümler çok arttı Galeriye Gözat