BIST 1.494
DOLAR 7,20
EURO 8,82
ALTIN 415,35
HABER /  DÜNYA

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Trump'ın gidişinden dolayı çok mutluyuz

İRAN Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "hukuk tanımaz" ve "terörist" olarak nitelediği ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'dan ayrılmasından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Abone ol

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, başkent Tahran'da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD'deki seçimleri kazanan Joe Biden döneminde Washington'un nükleer anlaşmaya dönerek yaptırımları kaldırmasını beklediklerini söyleyen Ruhani, ancak bugünkü şartların anlaşmanın imzalandığı 2015'teki şartlardan farklı olduğuna dikkati çekti.

"İran'ın gücü birkaç kat arttı''

İran'ın askeri ve nükleer kapasitesinin 2015'teki şartlarla mukayese edilemeyecek kadar arttığını ifade eden Ruhani, "Bugün en modern savunma sistemine, en iyi fırkateynlere ve füze sistemlerine sahibiz. İran'ın gücü birkaç kat arttı. O günlerde (uranyumu zenginleştirmek için) sadece bir veya iki tür santrifüjümüz vardı, bugün IR8 ve IR6 santrifüjlerimiz var ve her zamankinden daha güçlüyüz." diye konuştu.

Ruhani, bütün bunlara rağmen ABD'nin nükleer anlaşmadaki taahhütlerine geri dönmesi halinde İran'ın da attığı adımları anlaşmadaki taahhütlerine uyumlu hale getireceğini belirtti.

"Allah'a şükür son günlerini yaşıyor'' 

Görevi boyunca İran'a yönelik sert tutum izleyen ABD Başkanı Trump'ı "hukuk tanımaz" ve "terörist" olarak niteleyen Ruhani, "Ülkesinde başkan olan ABD'nin en asi ve en kanunsuz adamı Allah'a şükür yönetiminin son günlerini yaşıyor." dedi.

"Katil ve terörist"

Ruhani, şöyle devam etti: "Bazıları Biden'ın gelişinden mutlu olduğumuzu söylüyor. Hayır Biden'ın gelişinden mutlu değiliz ancak Trump'ın gidişinden dolayı çok mutluyuz. Bu kadar suç işleyen, katil ve terörist olan bu adam aşı temini konusunda dahi bize merhamet etmedi. Hiçbir değere bağlı kalmayan bu zorbanın devrilmiş olmasından çok mutluyuz."

Biden yönetiminin İran konusunda kendi tercihini yapacağını söyleyen Ruhani, "Doğru yolu isterse o yol hazır, yanlış yolu isterse o yol da hazırdır. Biz, Amerikan halkı tarafından Sayın Biden'e verilen oyların, anlaşmaları ihlal değil, anlaşmalara bağlılık oyu olduğunu ve hukukun üstünlüğü için verildiğini göstereceğini umuyoruz." ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye rest çekti iki kat fazlasıyla çalışacağız
Uzaktan kelepçeleme cihazı Türkiye'de! 8 metre mesafeden hedefi etkisiz bırakıyor
Kocaeli'de belediye işçileri 3 köpeği öldürdü! Bakın ne ceza aldılar
Antalya'da karısından canını zor kurtardı kendini odaya kilitledi: Üzerime kolonya döküp...
Konya'da 20 yıl boyunca çöp biriktirdi! Eve girince şok oldular
15 tatil ne zaman 2021 yarıyıl tatili öne mi çekildi?
TOKİ Başkanı Ömer Bulut: Yerel yönetimlerle iş birliği halindeyiz
Doç. Dr. Ebubekir Sifil, Diyanet'e seslendi: Camiye sokulmasın, cenaze namazları kılınmasın
Esenyurt'ta dehşet anları! Genç kız rezidansın 18’inci katından kendini yere bıraktı
Konya 'da 'babam ölümümü satın aldı' deyip yaşadığı kan donduran işkenceleri anlattı
Yorumlar 1 yorum