BIST 1.331
DOLAR 7,82
EURO 9,50
ALTIN 460,97
HABER /  POLİTİKA

İmamoğlu’na hakaret eden Hülya Koçyiğit’in damadı ile televizyoncu Erkan Tan'a ceza

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “yalancı, düzenbaz, sahtekar” diye hakaret eden Hülya Koçyiğit’in damadı turizmci Ender Alkoçlar'a tazminat cezası ve 31 Mart seçimlerinden önce A Haber’deki programında İmamoğlu, "Tunç Soyer ve Mansur Yavaş’ın PKK’lıların adayları” olduğunu söyleyen Erkan Tan’a adli para cezası verildi.

Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, açtığı iki davayı kazandı.

İmamoğlu'nun avukatları, Hülya Koçyiğit'in damadı olan Alkoçlar Turizm'in sahibi Ender Alkoçlar'ın 13 Eylül 2019 tarihinde Facebook'tan yaptığı paylaşımda sarf ettiği “Birçok tanıdığım veya tanımadığım kızacak ama bu İmamoğlu yalancı düzenbaz bir sahtekar. Bunu göreceksiniz, balon patlayacak” sözlerine 50 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı.

"Ortada eleştirel bir konu yok"

Dava dilekçesinde söz konusu ifadelerin; somut bir konu üzerine eleştiri için kullanılmadığı bu nedenlede ifade özgürlüğü kapsamına girmediği, ayrıca ortada eleştirel bir konu olmadığı halde kullanıldığına dikkat çekilerek siyasi eleştiri olarak da kabul edilemeyeceği belirtildi. Dilekçede “Davalı, herhangi bir düşünce ifade etmeyip yalnızca müvekkile beslediği antipatiyi, hakaret içeren sözlerle ifade ettiğinden bu tür bir ifadede kamu yararının bulunmadığı sonucuna varmak da zor olmayacaktır” denildi.

Tazminat ödemeye mahkum edildi

İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın 22 Ekim 2020 tarihli duruşmasında Alkoçlar, 7 bin 500 TL tazminat ödemeye mahkum edildi. Ünlü oyuncu Engin Altan Düzyatan’ın da kayınpederi olan Ender Alkoçlar'ın Antalya Konyaaltı plajı ihalesini alması uzun süre tartışılmıştı. Sahibi olduğu Alkoçlar Turizm A.Ş'nin de geçtiğimiz ay iflasına karar verilmişti.

Erkan Tan'a da adli para cezası verildi

A Haber Televizyonu'nda 31 Mart 2019 yerel seçimi öncesinde 14 Mart 2019 tarihli  Sabah Ajansı programında Erkan Tan'ın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında sarf ettiği “Ekrem İmamoğlu, Tunç Soyer, Mansur Yavaş, seçime girdikleri her yerde CHP adayları PKK'lıların da adaylarıdır” sözleri nedeniyle de dava açılmıştı.

Dava dilekçesinde, eleştiri sınırlarını aşan ve milli duygularıyla övünen müvekkili rencide eden hakaret ve iftira içerikli sözlerin, İmamoğlu'nun kişilik haklarını ihlal ettiği belirtildi. Tan'ın ifadelerinin basın özgürlüğü sınırlarını aştığı kaydedilerek hakkında kamu davası açıklaması talep edildi. Tan, sarf ettiği sözler nedeniyle yargılanmakta olduğu İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 27 Ekim 2020 tarihli duruşmasında 4 bin 360 TL adli para cezasına çarptırıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
1 kıtalık 29 Ekim şiirleri kısa Cumhuriyet Bayramı şiirleri
Karikatür krizi sonrası Paris Büyükelçisi çağrılacak mı? Mevlüt Çavuşoğlu açıkladı:
İzmir'de elleri ve ayakları bağlı inşaatta bulunmuştu! Meğer yalan söylemiş
ABD'de ailenin şömine süsü olarak kullandığı kafatası gerçek çıktı
Şırnak'ta 120 yaşındaki kadın koronavirüsü yendi 15 günde atlattı
Seren Serengil 5 kardeşi daha olduğunu ablasının çiçekçilik yaptığını anlattı
Yorumlar 26 yorum