HABER /  SAĞLIK

İftarda yediğiniz yemekleri sahurda kesinlikle tüketmeyin

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, oruç tutanların mutlaka sahura kalması gerektiğini belirterek, iftarda yenilen yemeklerin sahurda tüketilmemesi gerektiğini söyledi. 

Yılmaz, Ramazan ayının sıcak havalara gelmesi nedeniyle hangi besinlerin tüketilmesi konusunda bilgiler verdi.

“Oruçlu olunan sürenin uzun olması nedeni ile sahurda doğru besin tüketmek çok önemlidir” diyen Diyetisyen Elanur Yılmaz, "Kesinlikle iftarda yediğiniz yemekleri sahurda yemeyin." diyerek konuşmasına şu şekilde devam etti:

İftar için hazırlanan yemekler yağlı ve tuzludur. Bu yüzden de vücudun dinleneme geçtiği gece vakitlerinde bünyeyi fazla yorar, size kilo aldırabilir hem de sizi gün içinde susatabilir.

Sahurda ne tüketilmeli?
Bunun yerine kahvaltı yapılması daha doğru olacaktır. Kahvaltıda tüketilebilecek olan haşlanmış yumurta, peynir, süt, yoğurt, tam tahıllı ekmek tok kalmayı sağlarken; domates, salatalık ve mevsim yeşillikleri ve şekersiz bir şekilde yapılan komposto vücudun su ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunacaktır” dedi. 

Sağlıklı beslenmek için sahura kalkın
Elanur Yılmaz ayrıca şu bilgileri verdi: “Ramazan ayında uzun süre besin alınmamasına bağlı olarak metabolizma hızında azalma görülür. Sahura kalkmamak ise metabolizma hızında azalmanın yanı sıra iftarda aşırı miktarda besin tüketilmesine yol açabilir, bunun sonucunda da kan şekerinde dengesizlikler ve gastrointestinal sistemde rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden Ramazan’da sağlıklı beslenmeyi sürdürmenin ilk koşulu sahura mutlaka kalkmaktır." 

ÖNCEKİ HABERLER
Kale Kilit'in sahibi Sadık Özgür toprağa verildi kızları taziyeleri kabul etti
Süleyman Soylu: Türkiye'de DEAŞ bir hareketlilik içerisinde
38 yaşındaki gelinini vurup öldürdü kendini samanlığa astı
Çiftlik Bank davasında yeni gelişme Mahkemeden flaş karar
Göztepe, Bursa'ya coşkuyla uğurlandı
Nişantaşı Üniversitesi kimin sahibi Levent Uysal kimdir Doğa kolejini aldı
Yorumlar