BIST 1.441
DOLAR 8,24
EURO 10,03
ALTIN 485,43
HABER /  POLİTİKA

İbrahim Kalın'dan Yunanistan'ın hadsiz manşetine tepki: Kınıyorum, telin ediyorum, lanetliyorum

Demirören Haber Ajansı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yunanistan gazetesinin hakaret içerikli manşetiyle ilgili olarak ''Bunu en şiddetli bir şekilde kınıyorum, telin ediyorum, lanetliyorum. Çünkü bu atılan başlığın basın özgürlüğü ile ifade hürriyeti ile uzaktan yakından bir ilgisi yok. Bu bir provokasyondur.'' yorumunu yaptı.

Abone ol

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilime değinirken komşu ülkenin ahlaksız manşetiyle ilgili konuştu.

İbrahim Kalın yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Türkiye'ye karşı yaptırım, şantaj, tehdit dili hiçbir zaman sonuç alamaz. Bunu artık Avrupalı siyasetçilerin görmesi lazım. Türkiye'yi birtakım tehdit yahut yaptırımlarla korkutacaklarını zannedenler, kararlılığından vazgeçireceğini zannedenler beyhude bir çaba içerisindeler.

''Benim kanaatimce Sayın Macron dünya siyasetini doğru okumuyor''
Sayın Macron'un Türkçe bir mesaj yayınlaması güzel, sempatik bir adım. Ama lafızdan çok mana önemli. Kastedilenin ne olduğu ve bunun hangi siyasi stratejik çerçeveye oturduğuna da bir bakmak gerekiyor. Benim kanaatimce Sayın Macron dünya siyasetini doğru okumuyor.

Yunanistan ile istikşafi görüşmeler
Şu anda geldiğimiz noktada iklim bu görüşmelerin başlamasına çok daha müsait hale gelmiş durumda. Yakın bir vadede bununla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor, istikşafi görüşmeler tekrar başlayabilir.

Yunanistan gazetesinin hakaret içerikli manşeti
Bunu en şiddetli bir şekilde kınıyorum, telin ediyorum, lanetliyorum. Çünkü bu atılan başlığın basın özgürlüğü ile ifade hürriyeti ile uzaktan yakından bir ilgisi yok. Bu bir provokasyondur.''

Erdoğan ile Merkel görüşecek
24-25 Eylül tarihlerinde yapılacak AB Liderler Zirvesi öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok yoğun bir diplomasi trafiği yürüttüğünü söyleyen Kalın, "İtalya ve İspanya başbakanlarıyla, Almanya Şansölyesiyle birkaç defa, AB Başkanı Michel ile 2 defa görüşmeleri oldu. Bunun dışında başka birçok temasları oldu. Bizim düzeyimizde yürüyen bir diplomasi trafiği var bildiğiniz gibi. Bu hem istikşafi görüşmelerin başlaması hem 24-25 Eylül’de yapılacak AB zirvesinin gündeminin şekillendirilmesi ile ilgili olarak yine önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımızın başka görüşmeleri de olacak. Sayın Şansölye ile Sayın Michel ile, bazı telefon görüşmeleri, video konferans yoluyla temasları da olacak AB yetkilileriyle ve başkanlarıyla. Şimdi bütün bunlardan maksat bir kere bölgede gerilimin azaltılması. Biz burada hep bunu söyledik. Biz Yunanistan ile önkoşulsuz olarak bütün konuları görüşmeye hazır olduğumuzu açık ve net bir şekilde ifade ettik" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Süleyman Pampal'dan korkutan sözler: Büyük İstanbul depremine yaklaşıyoruz
Gökdeniz Bayrakdar ilk Süper Lig maçında Beşiktaş'a puan kaybettirdi
AÖL sınav tarihleri 2020 1. dönem sınavları ne zaman?
Rıdvan Dilmen'den golcü itirafı: O ismi hayalinde görür
İzmit'te yol kazısında Roma dönemine ait olduğu düşünülen heykel bulundu
Filistin Devlet Başkanı Abbas, ABD ile diyalog için baskıları reddediyor
Liseler ne zaman açılacak MEB 2020 yeni açıklama geldi
Matematik öğretmeni, kız öğrencisini döverek öldürdü! Çin'de skandal olay
İstanbul'da bir garip olay! 'Hiçbir suç cezasız kalmayacak'
İBB Gönüllüleri, 'Eğitimi Yarım Kalmasın’ kampanyası başlattı
Yorumlar 17 yorum