BIST 1.565
DOLAR 7,47
EURO 9,06
ALTIN 442,18
HABER /  POLİTİKA

İBB 'Kadına Destek Hattı'nı hizmete açtı! 4 dilde hizmet verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 7/24 hizmet verecek ‘Kadına Destek Hattı’nı hizmete açtı. Hat; Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Arapça hizmet verecek.

Abone ol

İBB, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde, “Kadına Destek Hattı”nı tanıttı. "444 80 86" numarası üzerinden Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Arapça dillerinde 7/24 hizmet verecek hattın tanıtım toplantısı, telekonferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, 'kadın' ve 'şiddeti' yan yana konuşmanın utanç verici olduğunu vurguladı.

İmamoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bunları 21 yüzyılda konuşuyoruz"

Tabii yeni hedefler koymak lazım. Cinsiyet eşitsizliği, erkeklerin kadına yönelik şiddet suçları, -bunları 21 yüzyılda konuşuyoruz- her geçen gün azalacağı yerde, daha fazla yer buluyor. Daha fazla can sıkıcı olaylar ya da ortamlar yaşıyoruz. Açıkçası gitgide de büyüyor. İstatistikler de böyle gösteriyor. Bu anlamda hem Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun hem İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar var. Bizim de yaptığımız araştırmalar var. Tüm istatistikler gösteriyor ki, hızlı aksiyon göstermemiz gereken bir alanı konuşuyoruz. Toplu bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var.

Toplumun içerisinde kadının yerini güçlü kılmanın hayati önem taşıyor. Güzel şehrimizin adını taşıyan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemiz gündeme getirildi. Şiddetin olduğu ortamda bunu konuşmak, hepimiz adına üzücü. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek gündeme geldiğinde, yine en ön saflarda kadınların önemli bir mücadelesini hep birlikte izledik. Bu ihtiyaç, Türkiye’de yaşananlardan dolayı doğuyor.

Pandemi sürecinin kadına yönelik şiddet olaylarını artırdığına dikkat çeken İmamoğlu, şu bilgileri de paylaştı:

"İşte bugün, bu adım atılıyor"

Bütün bunları yenmek adına, işte bugün, bu adım atılıyor. Kadına şiddet hattımızın devreye alınmasıyla, umuyorum ki en acil biçimde, müdahalenin yapılmasını sağlayacağız. Belki de Allah korusun ki; kadınların hayatını kurtaracak bir hamle haline dönüşecek. Onları, tekrar umutlu bir şekilde toplumun içerisinde var olmalarını sağlayacak.

Toplantıda konuşan Kaftancıoğlu ise, "21. yüzyılda, kadınların özgürlük ve umut dolu şiirler yazmasına vesile olan sevgili Ekrem Başkan’ıma hakikaten çok teşekkür ediyorum; kadınların, sadece geleceğe umut ve özgürlük şiirleri bırakmasına değil, kadının sesini çoğaltan, gücünü artıran çalışmalarından dolayı. Bugünkü toplantıda, ben, bir siyasetçi ya da bir hekim kimliğimin dışında, bir kadın olarak duygularımı paylaşmak isterim" ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
AB'den Moderna aşısından alım sağlayacak sözleşmeye onay
Barış Atay'a saldırı davası'nda üç sanık tahliye edildi
Türkiye'de 10 aylık dönemde 446 yeni güneş enerji santrali devreye girdi!
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: Bu saldırı sadece Demirtaş’a değildir
Pakistan İsrail'i tanıyacak mı? Açıklama geldi
Hıncal Uluç, Şenol Güneş'i bombaladı: Keşke paspas kadar işe yarasan
Masterchef Junior Türkiye yaş sınırı kaç ne zaman başlayacak?
Kadıköy Meydanı için tasarım yarışması başladı! Üç proje oylamaya açıldı
Kremlin, Erdoğan'ın Dağlık Karabağ açıklamasını yorumsuz bıraktı
Fenerbahçe: Kadına Şiddete Tahammülümüz Yok!
Yorumlar 6 yorum