BIST 1.431
DOLAR 8,62
EURO 10,35
ALTIN 504,18
HABER /  POLİTİKA

İBB Başkanı İmamoğlu'ndan kritik açıklama: Aralık'ta tablo olarak sunacağım

Aralık ayının sonunda engelledikleri israfı tablo olarak sunacaklarını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Engellediğimiz israf tablosunu ve ortaya koyduğumuz tasarruf politikalarını İstanbul ile paylaşacağız" diye konuştu.

Abone ol

Göreve geldiğinde devraldıkları İBB bütçesinin cari açığının 10 milyar TL'nin üzerinde olduğunu belirten İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı: 10 milyarın üzerinde açığı olan bir bütçenin yönetilme şansı tektir, borçlanma. Bunu geçen yıl bu bütçeyi hazırlayan o dönemin İBB yönetimi söylüyor. Bütçeye o dönem 3.6 milyar TL civarında borçlanma kalemi koymuşlar. Biz 1.5 milyar TL borç aldık. 700 milyon daha istedik. AK Parti grubunun kendilerine yakışanı yapmasını, İstanbul'a verdikleri sözü tutmalarını ve İBB Meclisi'nin perşembe ya da cuma oturumunda 700 milyon liralık borçlanma talebimize onay vermelerini bekliyorum.

"10 işin 8'i durmuş durumda"

Kurumun geçmişten gelen cari borçları olduğunu ifade eden İmamoğlu şöyle konuştu:

Daha önceki dönemde 100 şantiye kurulduysa bugün yüzde 75-80'i durmuş durumda. Ben AK Partili CHP'li her ilçeyi geziyorum. Hangi ilçeye gidersem gideyim 10 işin 8'i durmuş durumda. Kapalı otopark, metro, park, okul, yurt ya da teknik alan adına ne derseniz deyin yüzde 80 duruyor. Projeleri toparlayıp bitirmek zorundayız, mevcut cari borçları ödemek zorundayız. Bütçe açığı ve borç yönetimi söz konusu.

"517 şirket kiralandıkları şirketlere iade edildi"

İmamoğlu göreve geldikten sonra ihtiyaç fazlası olduğu için iade edilen kiralık araçlarla ilgili de konuştu. İmamoğlu, ihtiyaç fazlası araçların kimler tarafından kullanıldığına ilişkin “Göreve geldiğimde ihtiyaç fazlası olan 730 kiralık araç, iki seçim arasında da 517 şirket kiralandıkları şirketlere iade edildi.

İlginç bir detay haziran seçimlerine 1.5 ay kala GPS sistemi kapatılmış.

Böyle bir düzende o araçların kimlere tahsis edildiği konusunda bilgi vermem siyasi çamur atma olur. Ben çamur atmayayım, insanlar tahmin etsin. Bir çok duyum var. Aktarılan bilgiler var. Delil kabul edip anlattığım zaman başka bir yere gider. Ben o tarafında değilim ama israfın takipçisiyim” diye konuştu.

"İhaleyi iptal edin ve İBB'ye verin çağrısı"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haydarpaşa ve Sirkeci Garı ihalelerine ilişkin de konuştu. 'İhaleyi iptal edin ve İBB'ye verin' çağrısı yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi:

Eğer 'iş sarpa sarıyor biz bu ihaleyi iptal edelim başka bir yöntemle başka birine vermeye çalışalım' arayışındaysalar ben Haydarpaşa ve Sirkeci Garı'nın kapısının önünde bekleyeceğim.

Bu süreç mühimdir. İdari yozlaşmanın geldiği noktadır. Bu işi İBB'ye vermezler başka bir arayış içine girerlerse bakandan yetkililerin tamamına şaibe damgasını vurur. Yanlıştan dönsünler. Ya bakan bunu düzeltsin ya da Cumhurbaşkanı sürece müdahale etsin. O firmanın şu an ihaleye devam etmesi yanlıştır. Çok net.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Barış Pınarı Harekatı 8. gününde! Bölge ateş çemberi çarpıcı fotoğraflar geliyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İşte EURO 2020'ye bilet alan bir takım daha
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Barış Pınarı Harekatı'nda 8. gün! İşte etkisiz hale getirilen terörist sayısı
İstanbul'da kahvehaneye saldırı! Yaralılar var
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar
Fransız televizyonu asker selamını neden yayınlamadığını açıkladı
ABD Dışişleri Bakanlığından Türkiye açıklaması
Kemal Öztürk ABD'li yetkilinin sorusuna böyle cevap vermiş
Barış Pınarı Harekatı'nda bombanın üzerine Bahçeli'nin adını yazdılar
İsveçli kadının İstanbul’da sır ölümü
Yorumlar 6 yorum