BIST 1.409
DOLAR 8,09
EURO 9,69
ALTIN 451,42
HABER /  GÜNCEL

HES kodu alma SMS ücretli mi kaç para?

Seyahatlar, sınavlar ve ziyaretler için artık HES kodu alma zorunluluğu geldi. Birçok vatandaş HES kodu nasıl alınır, nereden alınır araştırması yapıyor. HES kodu alma 3 şekilde yapılır. Öncelikle telefondan yani SMS ile HES kodu nasıl alınır, neler yapılır ona bakalım....

Abone ol

Toplu taşıma aracı kullanma, seyehat etme, sınav gibi toplu kullanım alanı olan yerlerde artık vatandaşar HES kodu alacaklar. Hayat Eve Sığar uygulaması yani HES kodu ile koronavirüs vakaları ve bulaş riski kontrol altına alınabiliyor. HES kodunu vatandaşlar 3 farklı şekilde olabilir. İlk olarak telefon aracılığıyla yani SMS ile HES kodu nasıl alınır birlikte bakalım... 

Seyahatlerde, toplu taşıma araçları kullanımı ve toplu kullanım alanlarında bulaş riskini azaltmak adına geliştirilen HES kodu nasıl alınır?

HES kodu birçok farklı yöntemle alınabiliyor. Farklı kurum ve kuruluşlara girmek için HES kodu istenmesi sebebiyle Hayat Eve Sığar uygulamasına olan ilgi artıyor. HES kodu almanın öne çıkan üç farklı yöntemi bulunuyor.

HES uygalaması nedir:
HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

SMS yoluyla nasıl alınır: 
HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

E-devlet üzerinden
HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES kodu ne işe yarar:
Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul Valisi Yerlikaya’dan yüz yüze eğitim açıklaması
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Kılıçdaroğlu, son derece yakışıksız bir beyanat verdi
ORSAM Başkanı Prof. Uysal'dan F-35 çıkışı: Türkiye itiraz eder ve gerginlik artar
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Ermenistan'a tepki: Kendi tarihine bir kara leke daha eklemektedir
Adana'da korkunç olay! Arkadaşını öldürdüğünü SMS ile bildirdi
Gözde Atasoy reklamı nasıl nerede oynadı olay oldu
BİLSEM sonuçları 2020 açıklanıyor TC ile sonuç sorgulama
Esad, ABD ve Trump'ı bombaladı! Suikast girişimi açıklaması
Koronavirüse yakalanan Trump'tan bomba çıkış: Hiç de bulaştırıcı değilim
İstanbul'da otobüs durağına dalan şoförün sözleri şoke etti! İsteyerek yaptım
Yorumlar