BIST 1.488
DOLAR 7,33
EURO 8,95
ALTIN 418,96
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Google, öğrencilerin bilgilerini mi topladı şok iddia

Google’ın okullarda kullanılan ürünlerinin, ebeveynlerin izni alınmadan, şirkete veri gönderdiği iddia ediliyor

Abone ol

Google’ın öğrencilerin internet aramaları dahil kişisel verilerini topladığı öne sürüldü. Şirketin, okullarda kullanılan Google ürünleri aracılığıyla anne-babaların izni alınmadan şirkete veri sağladığı iddia ediliyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; dijital haklar konusunda çalışmalar yürüten Elektronik Cephe Vakfı (EFF) adlı sivil toplum kuruluşu, Google’ın bu uygulamasının hem taahhütlerine hem de ticaret kurallarına aykırı olduğunu savunarak Amerikan Federal Ticaret Komisyonu’na şikayette bulundu. EEF, Google’ın okullarda kullanılan ürünlerinin, ebeveynlerin izni alınmadan, şirkete veri gönderdiğini belirtti.

Google, ürünlerinin hiç bir yasayı ihlal etmediğini söylüyor.

Şirket, okullara Chromebook ve bulut tabanlı üretkenlik araçlarından oluşan Google Apps Eğitim Sürümü (GAFE) ürünleri sağlıyor. Google, bu araçların reklam içermeyeceği taahhüdünde bulunuyor ve “verilerin sahibinin Google değil kullanıcılar olduğunu” söylüyor.

Eğitim Sürümü’nde Gmail, Drive, Takvim ve Sites araçları reklam içermiyor. EFF’e göre Chromebook bilgisayarlar, Chrome tarayıcılarla otomatik olarak eşleşme özelliğine sahip. Bunun için kullanıcılardan onay istenmiyor.

EFF’in açıklamasında “Bu özellik Google’a internet kullanıcısı öğrencilerin ziyaret ettikleri her internet sitesini, arama yaptıkları her maddeyi, tıkladıkları her sonucu, aradıkları her videoyu ve YouTube’da izledikleri her videoyu sunucularında ve veri madenlerinde, reklam dışı amaçlar için depolama fırsatı veriyor. Kuruluşa göre, Google, bu verileri “Google ürünlerini iyileştirmek” gibi kendi amaçları için kullanıyor. EFF, Google’ın topladığı bu verileri diğer ürünlerine reklam almak için kullandığını öne sürdü.

ÖNCEKİ HABERLER
Gorbaçov'dan Rusya'ya çok önemli çağrı!
Fehmi Koru'dan olay Rusya yazısı ‘Bit yeniği’ aranacaksa...
Rusya'dan doğalgaz şoku Gazprom durdurdu
Özgecan Aslan davası şok ifadeler ve karar
PKK şehirlere mi iniyor? Remzi Kartal tehdit etti
TEOG puan hesaplama 2016 ek puan nedir kimler alabilir?
Koray Aydın'dan CNN Türk'te Bahçeli çıkışı
Yıllık enflasyon yükseldi rakamlar açıklandı
Dolar kuru ve altın fiyatları düşüşte 3 Aralık 2015
Öğretmenlerin evinde uyuşturucu bitki serası
Yorumlar