BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Giresun'da evinin çatısında ticarete atıldı! Genç kadın girişimci o sözü şiar edindi

Anadolu Ajansı

GİRESUN'da genç kadın girişimci, devlet desteğiyle evinin çatı katını, fındık kırma, kavurma, ezme ve paketleme işlemlerinin yapıldığı imalathaneye dönüştürdü.

Abone ol

Piraziz ilçesinin Aydere Mahallesi'nde annesi Emine Öztürk ve kardeşi Damla Yıldız ile ürettiği fındık ve el yapımı mamullerin internet üzerinden satışını gerçekleştiren Demet Öztürk (30), üretim kapasitesini artırmak için araştırmalar yaptı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne başvuruda bulunan Öztürk'e, müdürlük tarafından yürütülen ve DOKAP tarafından finanse edilen Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında destek verildi. 

Hibe desteği aldı
Kadın girişimci Öztürk'e fındık kavurma fırını ve ekipmanları, hamur yoğurma makinesi ve ekipmanları ile püre makinesi ve ekipmanları için hibe desteği yapıldı.

Vali Enver Ünlü, imalathaneyi ziyaret ederek, ekonomiye değer katan, fikirlere hayat veren ve her alanda harika işler çıkaran kadınları her zaman desteklediklerini söyledi.

"Bir kez daha şahit olduk"
Öztürk ve ailesini kutlayan Ünlü, "Yaptığı çalışmaları yerinde gördükten sonra bu tür girişimcilerin desteklenmesinin ve ekonomiye üretim bazlı girdilerin kazandırılmasının ne kadar önemli olduğuna da bir kez daha şahit olduk." dedi.

Ünlü, özellikle kadın girişimcilerin çoğalması ve kadınların üretime ve ekonomiye etkin şekilde katılmalarının sağlanmasını hedeflediklerini belirterek, "Başta kadın kooperatiflerimizin kurulması ve kendi üretimleriyle ayakta durabilecekleri faaliyetlere yönlendirilmeleri için bizler de devletin imkanlarından faydalanabilmeleri için onlara gerekli kolaylığı her zaman göstereceğiz." diye konuştu.

Demet Öztürk ise iyi tarım uygulamaları ve sürdürülebilir tarım yöntemi ile ürettikleri fındıkları katma değere dönüştürdüklerini aktardı. 

"Mottomuzu da annemizin bu sözleri belirledi"
Ailesiyle başladığı işte şu anda köydeki kadınlara da gelir sağlandığını dile getiren Öztürk, şunları kaydetti:

"Annemizin bizlere söylediği 'Kolaya kaçmayın, zordan korkmayın' sözüyle hareket edip dalından topladığımız fındıkların müşterilerimizin damaklarında tat bırakması için çalışıyoruz. Mottomuzu da annemizin bu sözleri belirledi. İyi tarım uygulamaları ve sürdürülebilir tarım yöntemi ile yetiştirdiğimiz fındıkları atölyemizde katma değere dönüştürüyoruz."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Bu kuzu hem evin neşe kaynağı hem terapist! Bursa'da sahiplendi hayatı değişti Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Kilosu 20 TL'ye satılıyor! Adana'da kadınlar yapıyor geçim kaynağı oldu
Kemal Kılıçdaroğlu: Bizim belediyelerimiz olmasa ülkede kaos çıkar
Almanya'da 65 yaş üstü için AstraZeneca aşısı kararı
Yunanistan'a gitmeye hazırlanıyorlardı! Sahte kimlikle yakalanan 3 FETÖ şüphelisi tutuklandı
Fenerbahçeli Aziz Eren Balaban, Avrupa devlerinin radarında
Adana'da eski eşinin evine gitti onun sevgilisiyle karşılaşınca olanlar oldu
Vaka sayıları düşüyor mu? DSÖ'den korkutan açıklama
Son dakika ABD'den Yunanistan'a F-35 satışı açıklaması! Biz hazırız
TOKİ yüklenicilerini dolandırmak isteyenler hakkında suç duyurusunda bulundu
Erdoğan'dan önemli açıklamalar: Vakit kaybedilmeden yürürlüğe girmesi faydalı olacak
Yorumlar