BIST 1.441
DOLAR 8,44
EURO 10,19
ALTIN 492,35
HABER /  POLİTİKA

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu'ndan 'FETÖ'nün siyasi ayağı' açıklaması

AK Parti ile yollarını ayırarak Gelecek Partisi'ni kuran Ahmet Davutoğlu, FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Abone ol

Yakın tarihte kurulan Gelecek Partisi'nin Genel Başkanı Davutoğlu, FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin “FETÖ ile organik bağı olduğu tescil edilmiş siyasetçiler FETÖ’nün siyasi ayaklarıdır. Mesela Hakan Şükür siyasi ayaktı. Başka milletvekilleri de vardı. Görevli olarak gelmişlerdi” dedi.

Cumhuriyet’ten İpek Özbey’e konuşan Davutoğlu’nun röportajından ilgili bölüm şöyle;

Siyasi ayak araştırılacaksa ta 70’li yıllara kadar gitmek gerekir. İlk defa size söyleyeceğim. Siyasi ayak şudur: FETÖ yapısı içinde biri vardır. Ve siyasete birini gönderir, “Oraya git, benim adıma orayı ele geçir” der. Bu organize bir siyasi ayaktır. İkincisi ise FETÖ ya da başka yapıların; gidin şu siyasilerle ilişki kurun, siyasete etki yapın denilerek ilişki kurmaktır. Birincisi açık ve net olarak suçtur. İkincisi ise suç ortaya çıktıktan sonra devam ediyorsa suçtur.

Örnek verseniz?

FETÖ ile organik bağı olduğu istihbari ya da hukuki olarak tescil edilmiş siyasetçiler FETÖ’nün siyasi ayaklarıdır. Bazıları özellikle bu ayakları sürdürdüler.

Mesela Hakan Şükür, milletvekiliydi. Şimdi bunlar siyasi ayaktı. Başka milletvekilleri de vardı. Görevli olarak gelmişlerdi. Diğerleri suç unsuru çıktıktan, 17-25 Aralık’tan sonra hâlâ bu ilişkiyi sürdürmüşse siyasi ayak niteliği taşırlar.

Siz de 17-25’i milat olarak düşünüyor musunuz?

Benim miladım, MİT’e karşı yapılan operasyon, 7 Şubat 2012. Ondan sonra müsteşarıma dış işleri bakanlığında “Bunların ayaklarını keseceksiniz” talimatı verdim.Mesela Hakan Şükür, milletvekiliydi. Şimdi bunlar siyasi ayaktı. Başka milletvekilleri de vardı. Görevli olarak gelmişlerdi. Diğerleri suç unsuru çıktıktan, 17-25 Aralık’tan sonra hâlâ bu ilişkiyi sürdürmüşse siyasi ayak niteliği taşırlar.

Türkiye’de yazarlar, araştırmacılar, gazeteciler yıllarca bu örgütün içini, dışını yazdı. Bedeller ödedi. İş siyasetçiye gelince ‘Kandırıldık’ deyip kurtulmak, hiçbir bedel ödememek mümkün mü?

“Kandırıldık” diyene halkın siyasi bedel ödetmesi onu iktidardan almasıdır. Ben zihni olarak da her zaman onlarla farklılık içinde oldum. Onların etkin olmasına hep olumsuz baktım. Bakan olduğumda da koruma amirimi tek bir kriterle yanıma aldım, hala yanımdadır, “FETÖ’den olmasın” dedim.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Türk zırhlı muharebe aracı Hızır'dan ilk ihracat! Gemiye yüklendi Afrika'ya gidiyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İran, Süleymani'nin güzergahını paylaşan kişiyi idam etti
Euro dolar karşısında son 4 ayın zirvesini gördü
Altın destekleyici faktörlerin etkisiyle rekor seviyeyi test edecek
Hakkari'de 'Yıldırım-2 Cilo Operasyonu' başlatıldı
Kocaeli'de belediyenin çöp kamyonu saklambaç oynayan çocukları ezdi
BAE Mars'a gözlem uydusu gönderdi
Tüp bebek skandalı! Uzman Dr. Mustafa Acet yurt dışına kaçtı
Suudi Arabistan Kralı Selman hastaneye kaldırıldı
Milli Savunma Bakanlığı: 4 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
CHP'de Tolga Yarman Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı aday olduğunu açıkladı
Yorumlar 38 yorum