BIST 2.411
DOLAR 16,37
EURO 17,46
ALTIN 972,43
HABER /  MEDYA

Gazeteci Müyesser Yıldız tutuklandı İsmail Dükel ise serbest bırakıldı

Siyasal ve askeri casusluk soruşturması kapsamında gözaltına alınan OdaTV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve astsubay E.B. tutuklandı. Tele1 Ankara temsilcisi İsmail Dükel adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Abone ol

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 8 Haziran'da gözaltına alınan gazeteciler Dükel ve Yıldız ile astsubay E.B. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi.

Burada Terör Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz tarafından sorgulanan şüpheliler, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Yıldız tutuklandı Dükle serbest kaldı
Söz konusu isimlerden Yıldız ve E.B, Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanırken, Dükle ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Soylu çok sert çıkmıştı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yıldız'ın “Anlaşılan o ki, Bakan Soylu’nun söylediği gibi, ‘Çemçe grubu’ tamamen yok edilmemiş.”paylaşımını alıntılayarak, “Çemçe grubunun itlafına, bir PKK bir sen üzülmüşsün. Kahramanlarımız bugün o bölgeye yeni sızmayı 10 metrede çatışma ile teröristleri yok ederek engelledi… Benim üzüntüm PKK seviciliğin değil, devlet gömleği giymiş pespayelerle iş tutmandır” demişti. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 13 Kasım 2019’da yapılan bir ihbarda “Hadımköy Kışla Komutanlığında görevli Astsubay Erhan B., devlete karşı suç işlemektedir. Gizli kalması gereken operasyonlara ait bilgileri telefonla dışarıya çıkarttığı kanaatindeyim” bilgileri yer aldı. Başsavcılık Terör Suçları Soruşturma Bürosu bu ihbarla soruşturmaya başladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili Veysel Kaçmaz’ın yürüttüğü soruşturmada, Astsubay Erhan B.'nin  GSM hattına yönelik 2 Aralık 2019 - 2 Şubat 2020 tarihleri arasında iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması kararı alındı. Karar kapsamında tespiti yapılan konuşmalarda şüphelinin, Oda TV Ankara Haber Müdürü ve yazarı Müyesser Yıldız ve Tele 1 Ankara Temsilcisi İsmail Zeki Dükel’e “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri” aktardığı tespit edildi.

“TÜRKİYE TERÖR ÖRGÜTLERİYLE İŞ BİRLİĞİ YAPIYOR DEDİ”
Bu tespit üzerine Müyesser Yıldız ve İsmail Zeki Dükel’in cep telefon hatlarına 9 Ocak 2020 - 9 Mart 2020 tarihleri arasında iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması kararı alındı. Erhan B.'nin telefon görüşmelerinde Türkiye tarafından Suriye’de yürütülen askeri operasyonlar hakkında bilgiler verdiği belirlendi.  Erhan B., bilgilerin içeriğinin İdlib, İdlip çevresinde oluşturulan gözlem kuleleri, operasyonlara katılan birlikler, birliklerin bağlı olduğu komutanlıklar, askeri kimliğini referans olarak kullanarak halen Türkiye aleyhine faaliyetlerde bulunan etnik ve dini referanslı terör örgütleri ile devletin işbirliği yaptığı şeklinde söylemlerde bulundu.

ÖSO LİBYA’YA GÖTÜRÜLDÜ BİLGİSİNİ ALDI KÖŞESİNDE YAZDI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nun, şüphelilerin konuşmalarının suç unsuru taşıdığını değerlendirerek  tape hâline getirdiği, tamamı soruşturma dosyasına giren tutanaklarda şunlar yer aldı: Şüpheli Erhan B., 20 Aralık 2019 tarihinde Oğuzhan isimli şahıs ile yaptığı görüşmede: Oda TV’de şüpheli Müyesser Yıldız tarafından yayımlanan TSK ile ilgili yazıların kendisine ait olduğunu ifade etti. Yine şüpheli Erhan B,  30 Aralık 2019 tarihinde şüpheli Müyesser Yıldız ile yaptığı görüşmede, "Özgür Suriye Ordusuna bağlı askerler Libya’ya götürüldü” şeklinde konuşarak bilgiler verdi. Verilen bu bilgiler üzerine şüpheli Müyesser Yıldız, 23 Şubat 2020 tarihinde “Suriye Milli Ordusu” ne zaman, nasıl ve hangi sıfatla Libya’ya gitti” başlıklı haber yayınladı.

LİBYA’DA GÖREVLENDİRİLEN KOMUTANIN AÇIK İSMİNİ VERDİ
Şüpheli Erhan B.,  13 Ocak 2020 tarihinde şüpheli Müyesser Yıldız ile yaptığı görüşmede, Libya’da görevlendirilen birliklerin komutanın  Libya’ya gittiğini, komutanın ismini açıkça ifade ederek bildirdi. Müyesser Yıldız da 20 Ocak 2020 tarihinde Libya’ya hangi komutan gitti. Yerine kim geldi” başlıklı haber yayınladı.

"MÜYESSER YILDIZ TÜRK ASKERİNİN DİSİPLİNSİZLİK RAPORLARINI İSTEDİ”
Şüpheli Erhan B.'nin  ifadesinde “...Müyesser Yıldız, benden 3 kez evrak göndermemi istedi. Bunlardan birincisi, şehit töreni yönetmeliği değişikliği, ikincisi Kanal İstanbul projesi kapsamında konumu değiştirilmesi planlanan kışlalar ile ilgili ve General Hamza Günalp Kışlası'nın taşınma işleminin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği, üçüncüsü ise Suriye sınır hattının Türkiye ve Suriye tarafından bulunan Türk askeri personelinin karışmış olduğu disiplinsizlik olaylarını içeren raporu kendisine göndermemi istedi” dediği öğrenildi.

“EŞİMİN WHATSAPP’INA GÖNDER”
Erhan B.'nin ifadesinde Müyesser  Yıldız'ın kendisinden belgeleri Whatsapp uygulaması üzerinden göndermesini istediğini belirterek “Ben de kendisine ‘Senin Whatsapp kullanmadığını biliyorum’ dedim. Bana, ‘Eşimin Whatsapp'ı var, numarasını veririm, oraya gönder' dedi. Ayrıca bir adres verdi, bu adrese de posta yoluyla göndermemi istedi..." dedi. Aynı şekilde Erhan B.’nin, şüpheli Müyesser  Yıldız  ile yapmış olduğu görüşme içeriklerinde suç unsuru taşıyan tüm bilgileri aynı şekilde şüpheli İsmail Zeki Dükel’e de ilettiği belirlendi.

BİLGİLERİN FARKLI YERLERE AKTARILIP AKTARILMADIĞI ARAŞTIRILIYOR
Soruşturma kapsamında ayrıca Suriye ve Libya'daki askeri birlikler  ve faaliyetlerle ilgili bilgilerin farklı yerlere aktarılıp aktarılmadığının da araştırıldığı öğrenildi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Trump: Seattle'ın anarşistler tarafından işgal edilmesine izin vermeyeceğiz
Trump: Seattle'ın anarşistler tarafından işgal edilmesine izin vermeyeceğiz
Polise çarpıp kaçan otomobilden 16 kilo esrar çıktı
Polise çarpıp kaçan otomobilden 16 kilo esrar çıktı
İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge: Giriş yapan herkese sağlık kontrolü
İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge: Giriş yapan herkese sağlık kontrolü
Meteoroloji, 4 il için dolu uyarısında bulundu
Meteoroloji, 4 il için dolu uyarısında bulundu
11 Haziran Türkiye'deki koronavirüsü vaka ve ölü sayısı belli oldu
11 Haziran Türkiye'deki koronavirüsü vaka ve ölü sayısı belli oldu
İletişim Başkanlığı'ndan 'İstanbul Yeditepe Konserleri' açıklaması!
İletişim Başkanlığı'ndan 'İstanbul Yeditepe Konserleri' açıklaması!
Joe Biden'den ABD Başkanı Donald Trump'a ağır suçlama
Joe Biden'den ABD Başkanı Donald Trump'a ağır suçlama
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un istifa etmeyi düşündüğü iddia edildi
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un istifa etmeyi düşündüğü iddia edildi
PKK'nın sözde yöneticileri kaçacak yer arıyor
PKK'nın sözde yöneticileri kaçacak yer arıyor
Operatörlerle ilgili yeni karar! Vatandaşlar başvuruları internetten yapabilecek
Operatörlerle ilgili yeni karar! Vatandaşlar başvuruları internetten yapabilecek