BIST 1.391
DOLAR 8,76
EURO 10,41
ALTIN 499,21
HABER /  DÜNYA

Fransa'da köleliği yasalaştıran siyasetçinin heykeline saldırı

Anadolu Ajansı

Fransa'nın başkenti Paris'teki Ulusal Meclisin önünde bulunan, Afrika'da köleliği yasalaştıran ve kölelerin haklarını kısıtlayan, Fransa Kralı XIV. Louis döneminde devlet bakanlığı yapan Jean-Baptiste Colbert'in heykeline saldırı düzenlendi. 

Abone ol

Fransız basınında yer alan haberlerde, meclisin önündeki Colbert'in heykeline "devlet negrofobisi" yazısının yazıldığı belirtildi. 

Bu yazıyı yazan kişinin gözaltına alındığı ve polise "Colbert siyahların öldürülmesini ve tecavüz edilmesini savunuyordu. Yasak olan ırkçılıktır." dediği kaydedildi.

Paris'te 13 Haziran'da düzenlenen gösteride eylemciler, Colbert'in heykelini hedef göstermişti. Ancak heykele herhangi bir saldırı gerçekleşmemişti.

Fransa'nın eski Başbakanı Jean-Marc Ayrault da Ulusal Meclis'te ve Ekonomi Bakanlığında Colbert adı verilen bir salonun ve bir binanın isminin değiştirilmesini önermişti. Ancak Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, bakanlıktaki Colbert isimli binanın adının değiştirilmesine yönelik öneriyi kabul etmediğini belirtmişti.

Fransa Kralı XIV. Louis döneminde devlet bakanlığı yapan Colbert, 1685'te Fransa'nın Afrika'da sömürdüğü ülkelerde köleliği yasalaştıran ve siyah kölelerin haklarını kısıtlayan ve "Code Noir" (Kara Kod) olarak bilinen yasaları çıkarmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Süleyman Soylu: TBMM kara lekeyi sildi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Kılıçdaroğlu'ndan tartışma yaratacak açıklamalar: Linç kampanyası yürütüyorlar
İstanbul'da lüks motosiklet hırsızı yakalandı
İstanbul Medeniyet Üniversitesi ile İstanbul Müftülüğü iş birliği yapacak
Davaro filminin hortum sahnesi Esenyurt’ta gerçek oldu
Kıdem tazminatında uzlaşı formülünü 'bilim kurulu' önerecek
Beşiktaş'ın Nika ninua ile anlaşma sağladığı iddia edildi
Mehmet Cahit Güran kimdir nereli Hacettepe Rektörü oldu
Cizre'de koronavirüs vakaları patladı! Hastanelerde yer kalmadı
Yorumlar