BIST 1.520
DOLAR 7,51
EURO 9,07
ALTIN 443,53
HABER /  GÜNCEL

Fehmi Koru'dan operasyon yazısı olay oldu sonraki sürprizler rahatsız etti

Fırat'ın doğusuna operasyona karşı çıkmayacağını söyleyen ABD, asker çekerken aynı saatlerde YPG'ye silah dolu 80 TIR'ı YPG'ye ulaştırdı. Bu durumu yorumlayan Fehmi Koru, İsrail devletinin nasıl kurulduğunu hatırlatarak, "Sonraki bölümlerde yer alabilecek sürprizler beni rahatsız etti" dedi.

Abone ol

Fırat'ın doğusuna operasyon an meselesi. Beyaz Saray dün sabah açıklama yaparak Türkiye'nin askeri harekatına karşı çıkmayacağını söyledi.

ABD askeri çekilirken, silah yüklü 80 TIR'ı YPG'ye ulaştırdılar

Amerikan askerlerinin sınırdan çekilmeye başladığına dair görüntüler ajanslara düştü.  Yine aynı saatlerde Pentagon, Suriye’nin Simelka sınır kapısından silah yüklü 80 TIR'ı PYD/YPG militanlarına ulaştırdı.

Önceden yazılmış senaryo

Kafa karıştıran bu durumu yazar Fehmi Koru kendi köşesinde yorumladı ve Türkiye'yi kötü sürprizlerin beklediğini yazdı. "Washington’un galiba önceden yazılmış bir dizi senaryosu var." diyen Koru, ilk bölümün senaryosunu paylaştı:

"Kendisine gelen telefondan etkilenen Trump asker çekme kararını derhal uygulamaya koyuyor… Pentagon benzer bir karar yılbaşında alındığında Trump’a geri adım attırmıştı. (Dizi zaten o güne flash-back yapılarak başlıyor.) Bu defa sessiz kalıyor Pentagon, ama sessizce 80 TIR’ı daha sınırdan geçirerek takviye yapıyor… Bu arada Trump’ın ne kadar dostu-düşmanı varsa hepsi Türkiye’nin Suriye’ye girmesiyle sonuçlanacak asker çekme kararına sert açıklamalarla itiraz ediyorlar… AB, tek tek Avrupa ülkeleri, BM Türkiye’ye “Yapma, etme” açıklamaları gönderiyorlar… Dünya medyasında bütün gün hiç de hoş olmayan sıfatlar eşliğinde Türkiye konuşulup tartışılıyor…"

Senaryonun sonraki bölümü için İsrail örneği

Daily Telegraph gazetesinden gazeteci James Barr’ın kaleme aldığı ‘A Line in the Sand’ (Kumda Çizgi) adlı Ortadoğu’nun İngilizler eliyle yeniden oluşturulduğu dönemi anlatan 454 sayfalık kitabın ilgili bölümünü aktaran yazar, İsrail'in nasıl kurulduğunu anlatan detaya yer verdi:

“Teröristler Fransızlardan destek alıyor gibi. (..) Biz ‘çok gizli’ bazı kaynaklardan Fransız görevlilerin bölgede Hagana’ya gizlice silâh sattığını öğrendik; ayrıca Filistin’de huzursuzluk çıkarma niyetleriyle ilgili raporlara da ulaştık.”

Bilindiği gibi, Birinci Dünya Savaşı sırasında, İngiltere Fransa ile el ele vererek sonunda Osmanlı Devleti’nin tarihe karışmasını getirecek bir işbirliği ile Ortadoğu’yu birlikte yeniden dizayn etmişlerdi.

‘Sykes-Picot anlaşması’…

İngiliz ajanın raporunu yazdığı sırada (yıl 1945) Fransa Nazi işgali altındaydı ve İngiliz askerleri Fransa’nın işgalden kurtulması için Almanlar ile savaşıyordu…

“Biz” diyor Barr, “Fransa kurtulsun diye savaşır ve ölürken güya müttefikimiz olan Fransızlar İngiliz askerleri ve görevlilerini Filistin’de öldürsünler diye Yahudi teröristlere gizlice arka çıkıyorlardı.”

Bu kadar… Ne diyorsunuz?

Önemli olan sonuçtur

Geçmiş bugünleri anlamak için önemlidir: Dün Fransız İngiliz’e bunu yapar, İngiliz zaten istediği sonuca (Filistin’de İsrail devleti kurulmasına) yol açacağını bildiği için yapılana göz yumar. 

Yukarıda alıntıladığım satırlar bunu anlatıyor. Tarih okuyanlar böyle ortamlarda ava giderken avlanma ihtimalinden rahatsızlık duyarlar."

ABD YPG'ye hangi silahları dağıttı?

Suriye'de Fırat'ın doğusuna TSK harekatı her zamankinden daha yakın. Suriye Demokratik Güçleri bugüne kadar kendilerine verdiği askeri destekle bilinen Washington'a tepkili. Peki ABD'nin terör örgütüne dağıttığı askeri malzemeler arasında neler var? YPG'nin bölgedeki hakimiyeti hangi durumda?

Silah yardımı DAEŞ'in Suriye'deki kalesi Rakka'ya askeri operasyon düzenleneceği zaman gündeme geldi. Silah ve ekipman dağıtımı, Türkiye'nin itirazlarına rağmen Mayıs 2017'de başladı.

TIR'larla Irak üzerinden Suriye'nin kuzeyine, Fırat'ın doğusuna askeri malzeme taşındı. YPG'liler silah, mühimmat ve araç-gereçle donatıldı. Örgüte sağlanan silahlar arasında, tanksavar füzeler, zırhlı araçlar ve havatopu da var.

Silahları toplayacağı sözünü tutmadı

Amerikan yönetimi, silah yardımı başlayacağı zaman Türkiye'ye bir söz verdi. Operasyon bitince silahların toplanacağını söyledi.
Ancak bu söz hala yerine getirilmedi.

Amerikan Savunma Bakanlığı, YPG'ye dağıtılan silahların kaydını tutuyor. Ancak Amerikalı yetkililer bütün ekipmanların yerinin belirlenmesinin imkansız olduğunu belirtiyor.

Amerikan ordusu, silahın yanı sıra YPG'ye askeri eğitim de verdi. DAEŞ'e yönelik operasyon Amerikan askerlerinin gözetiminde gerçekleştirildi. Amerikan ordusu bu amaçla bölgede askeri üsler de kurdu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri YPG'li teröristlerin Suriye'deki zırhlı konvoyu görüntülendi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Kahraman astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesi ile ilgili davada kritik gelişme!
Fuat Oktay: Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değildir
2019 kandil günleri ne zaman Diyanet Mevlit Kandili tarihi
Bakan Selçuk açıkladı: Şehit harp ve vazife malulleri ve çocuklarına eğitim yardımı bugün ödenecek
Trabzonspor son 5 sezonun en iyi dönemini yaşıyor
Ankaragücü'nde olağanüstü genel kurul tarihi belli oldu
2020 LGS ne zaman yapılacak MEB duyurdu güncel sınav takvimi
Uğurcan Çakır’a Liverpool'dan sonra devler talip
ETBİR Başkanı: Kırmızı ete yüzde 20 zam yapmak istiyoruz ama korkuyoruz
Sömestr tatili ne zaman başlıyor kaç gün tatil olacak?
Yorumlar 20 yorum