BIST 2.797
DOLAR 17,94
EURO 18,32
ALTIN 1.027,87
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Facebook'un 'memelerle' imtihanı

Daha önce LGBT birey ve gruplarının hesaplarını kapatan Facebook'un hedefinde sanatçılar ve ateistler var.

Abone ol

Daha önce LGBT birey ve gruplarının hesaplarını kapatan Facebook Türkiye ekibinin hedefinde şimdi de sanatçılar ve ateistler var.

Facebook Türkiye Ekibi'nin "ahlak" süzgecine bu kez de ressam ve yazar Zeliha Demirel takıldı. Sanatçının 5000 üyeli sayfasının kapatılma gerekçesi ise 28 Mart'ta Beyoğlu Galeri Siyah'ta açılan resim sergisinde gerçekleştirilen bir performansta çektiği fotoğrafı sayfasına koyması.

Peki sizce fotoğraf neden Demirel'in sayfasını kapatmış olabilir, tahmininiz var mı? Demirel'e Facebook Türkiye Ekibi'nin yanıtı birçoğumuzu şaşırtmayacak cinsten:

"Bu fotoğraf çok erotik." Biz Facebook Türkiye'nin açıkça yazmaktan utandığının altını çizelim: "Bu fotoğrafta kadın memesi var!"

Aynı ekip "Tanrının Kapısını Çalan Bilim" isimli ateist grubun sayfasını da kapatmış durumda.

Sanat edepli olmalı (mı)?

Demirel aynı zamanda Kurgu Kültür, Hal Kültür Sanat, Ekin Sanat, Deliler Teknesi, Sunak, Melantis Edebiyat gibi dergilerde sanat yazıları yazan ve bu dergilerin yayın kurulunda da bulunan bir ressam. Ayrıca İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi'nin düzenli yayınladığı bültenlerin sekiz yıldır kültür-sanat sayfalarını hazırlıyor.

Katıldığı aktiviteleri sayfasındaki üyeleriyle paylaşan ve bunun dışında hiçbir şeyi yayınlamadığını belirten Demirel 28 Mart'ta Galeri Siyah'ta bir resim sergiye gidiyor. Heykeltıraş Deniz Ilgaz'ın "Kontüriksiyon" isimli performansında kendi bedenini çamura bulayarak heykele dönüştürdüğü performansı fotoğraflayan Demirel çektiği fotoğrafları sayfasına koyuyor.

Bunun üzerine aynı gün içerisinde kendisine fotoğrafın "erotik" olduğu söyleniyor ve önce fotoğraf kaldırılıyor. 29 Mart'ta ise Demirel'in kişisel hesabı kapatılıyor.

"Sitedeki her türlü yolu denememe ve çok sayıda e-posta atmama rağmen sorunuma bir çözüm bulamadım" diyen Demirel, daha önce benzer gerekçelerle sayfaları kapatılan kişi ve gruplarla aynı şeyi merak ediyor:

"Heylektıraşın kendi bedenini çamura bulayıp, kendini heykele dönüştürmes halini 'erotik' bulan Facebook Türkiye Ekibi, kendi bünyesinde açık bulunan pornografik, ırkçı, ayrımcı, cinsiyetçi sayfaları neden müstehven bulmuyor?"

"Facebook Türkiye Ekibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi nükleer santralle tüp gaz'ı birbirinden ayıramayan kişiler tarafından mı yönetiliyor?" diye soran Demirel hesabının tekrar açılmasını talep ediyor.

DİN VE FACEBOOK İŞLERİ AYRILSIN

Hatırlayanlar olacaktır, Facebook Türkiye Ekibi daha önce de benim hesabımı "Homoloji" isimli şu anda yayında olmayan LGBT sözlüğüne ait sayfanın yöneticisi olduğum için kapatmış, ardından yazdığım yazı ve "hatırlı" isimler sayesinde açarak benden özür dilemişti. Benden önce Eskişehir'de faaliyetlerini sürdüren MorEl LGBTT Oluşumu'nun sayfası ve üyelerinin hesapları kapatılmış, MorEl de Uluslar arası bir LGBT örgütünün Facebook merkezine gönderdiği e-postayla hesabına kavuşmuştu.

Lambdaistanbul ve Kaos GL'nin iletişim listelerinde çok sayıda LGBT bireyin benzer gerekçelerle hesaplarının kapatılmasının ardından www.eksisozluk.com sitesinde mordevrim isimli kullanıcının Facebook Türkiye Ekibi'nin belirtiğine göre aynı ekip "Tanrı'nın Kapısını Çalan Bilim" isimli grubu da kapatmış. Bu gruba ulaşılamıyor. "Dinden Arınmış Özgür Düşünceliler" isimli grup da kapatıldıktan sonra tekrar açılmış durumda.

ÖNCEKİ HABERLER
Ahirete serin yolculuk!
Ahirete serin yolculuk!
BDP'li Yıldız yerlerde sürüklendi!
BDP'li Yıldız yerlerde sürüklendi!
ABD kepenk kapatabilir
ABD kepenk kapatabilir
ABD'li polisin Facebook gafı!
ABD'li polisin Facebook gafı!
Akaryakıt istasyonlarında devrim gibi buluş!
Akaryakıt istasyonlarında devrim gibi buluş!
İttifak çalışmalarında çatı restleşmesi!
İttifak çalışmalarında çatı restleşmesi!
Bu görüntüler kan donduruyor!
Bu görüntüler kan donduruyor!
Bu hastalığın en büyük nedeni sigara!
Bu hastalığın en büyük nedeni sigara!
HAS Parti'den İstanbul'a sosyalist aday
HAS Parti'den İstanbul'a sosyalist aday
Dikkat! Sizde haber olabilirsiniz
Dikkat! Sizde haber olabilirsiniz