BIST 1.414
DOLAR 8,71
EURO 10,39
ALTIN 497,91
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Facebook kullanıcılarına ödeme yaparak onları izleyecek

Popüler paylaşım platformu Facebook, geliştirdiği Study isimli uygulama sayesinde kullanıcıların telefon aktivitelerini ödeme yapmak şartıyla izleyeceğini açıkladı.

Abone ol

Facebook'tan yapılan açıklamaya göre, şirket tarafından geliştirilen Study isimli uygulama, kullanıcıların çeşitli verilerini işleyerek, kullanım alışkanlıklarına dair analizler yapacak.

"Yeni market araştırma uygulaması" olarak nitelendirilen Study ile kullanıcıların telefonlarına kurduğu uygulamalar ve bunlarda geçirdiği süre, hangi ülkede bulundukları, kullandıkları cihaz ve ağ özellikleriyle ilgili verileri toplayacak. 

İsteğe bağlı olarak kullanılacak uygulamayla kullanıcı kimliği, şifre, fotoğraf, video ve mesajlar gibi bilgilere erişilemeyecek. Uygulamanın elde ettiği kullanıcı verileri, üçüncü parti uygulamalara servis edilmeyecek ve reklam amacıyla kullanılmayacak.

study

İzin verenlere ödeme yapacak
Android platformunda yer alacak uygulamaya, 18 yaşından küçük kullanıcılar erişemeyecek. Kullanıcıların yaşı, sisteme üye oldukları Facebook hesabı üzerinden kontrol edilecek. Facebook, üyelik aşamasında kullanıcıların banka hesap bilgilerini de alacak ve verilerinin kullanımına izin verenlere ödeme yapacak.

İlk süreçte Amerika ve Hindistan'da kullanıma sunulacak olan uygulamanın, ilerleyen süreçte diğer ülkelerde de kullanıma sunulması planlanıyor.

Öte yandan Facebook, kullanıcı verilerinin güvenilir bir şekilde saklanacağını ve bu verilerin sadece market araştırmaları ve daha iyi ürün oluşturma amacıyla kullanılacağını taahhüt ediyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Semiha Yıldırım : Beni çok suçladılar, çok rencide ettiler
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Fransa'dan Türkiye'ye dikkat çeken ziyaret
Bakan Mustafa Varank'tan 'masum görünümlü tehlike' uyarısı
Striort nedir vücuttaki çatlak çizgilerine son veren yöntem
Cem Uzan'dan Erdoğan'a olay çağrı! Muhterem cumhurbaşkanım...
AK Parti Grubu bu akşam askerlik düzenlemesi için toplanıyor
AÖF sonuçları sorgulama TC ile AÖF sınav sonuç sorgulaması
Milli kaleci Altay Bayındır'a Kosova'da saldırı sonrası Vedat İnceefe çıldırdı
Google Maps'ten yeni özellik taksiciler artık yolu uzatamayacak
Yorumlar