BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  DÜNYA

Ermeniler koruma istedi

Türkiye Ermenileri Patriği Mutafyan, İstanbul Valiliği'nden kilise ve okullara koruma istedi.

Abone ol

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, azınlıklara bağlı kilise ve okullara koruma talep etti. Yıllık tatil nedeniyle İstanbul dışında bulunan Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, yaptığı yazılı açıklamada, Fransızlar"ın daha önce AB"ye giriş sürecinde Türkiye"nin önüne çeşitli engeller çıkardığını ifade etti.

Mesrob II, şunları kaydetti: "Fransızlar, şimdi de Türkiye ve Ermenistan arasında zaten çok kısıtlı olan diyaloğa ciddi bir darbe indirmiş oldular. Fransız Parlamentosunun kabul ettiği bu yasayı, kişisel ifade özgürlüğünü engelleyici bir yasa olduğu için anti-demokratik buluyorum. Bu yasa, gerek Türk gerekse Ermeni toplumlarındaki aşırı milliyetçi ve ırkçı grupların ekmeğine yağ sürecektir.

Türkiye Ermenileri olarak, gelişmeler dikkat ve kaygıyla izlerken, kamuoyunun özellikle bazı mensuplarının ne diaspora Ermenisi ne de Fransa Cumhuriyeti vatandaşı olmadığımız konusunda biraz daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz. Bu yasa konusunda Türkiye Ermenileri olarak üzerimizde ciddi bir baskı hissetmekteyiz. Bu nedenle İstanbul Valiliği"nden kilise ve azınlık okullarının güveninin sağlanmasını diledik."