HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

En iyi 100 savunma şirketi listesinde ASELSAN bakın kaçıncı sırada

Demirören Haber Ajansı

ASKERİ Elektronik Sanayii (ASELSAN), dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketinin yer aldığı 'Defense News Top 100' listesinde üç basamak yükselerek 52'nci sıraya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisi tarafından her yıl bir önceki yılın savunma satışları baz alınarak yayımlanan ve dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen "Defense News Top 100" listesinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 4 Türk şirketi yer aldı. 

Listeye bu yıl dahil edilen Çinli şirketler üst sıralarda yer alırken; Türkiye'den de ASELSAN, STM, ROKETSAN ve TUSAŞ listede kendine yer buldu. 

ASELSAN 3 basamak yükseldi

2006 yılında, dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi listesine giren ASELSAN, geçen yıl 55’inci sıraya kadar çıkmıştı. ASELSAN, bu yıl üstlendiği yeni projelerle başarı grafiğini yükselterek 1,8 milyar dolara yaklaşan cirosuyla üç basamak yükselerek 52'nci sıraya yerleşti.

ASELSAN'ın hedefine çok az kaldı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN'ın kurulduğu 1975'ten bu yana Türk ordusunun elektronik cihaz ve sistem alanında en önemli kaynağı olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Ordumuzun bize gösterdiği güveni boşa çıkarmamak için 40 yılı aşkın süredir durmadan çalışıyoruz. Dünyanın 64 ülkesine ihracat gerçekleştirirken 'Türk Ordusu da bu sistemi kullanıyor' sözünü altını çizerek gururla söyledik. ASELSAN, milli ve yerli sistemler geliştirerek teknolojide tam bağımsızlık için 7 bini aşkın personeli ile gece-gündüz çalışmaya devam ediyor. Başta savunma alanında olmak üzere Türkiye'nin teknolojik bağımsızlığı ve gelişimi için çalışmaya devam edeceğiz. Dünyanın ilk 50 savunma sanayi firmasından biri olma hedefimizi gerçekleştirmeye çok az kaldı. Devletimizin ve ASELSAN ürünlerini kullanmayı tercih eden dost ve müttefik ülkelerimizin desteği ile bu hedefi kısa sürede gerçekleştireceğimize inanıyoruz."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri ASELSAN dünya devleri arasında! En iyi 100 savunma şirketi listesine bakın Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Dilipak'ın iddiası: CHP eliyle Müslümanların başına çuval geçirme operasyonu
AÖF 3 ders sınavı giriş yerler TC ile AÖF sınav yerİ sorgulama
Başakşehir'de Alparslan Erdem ayrıldı
Konut kredisi alacaklar dikkat! Akbank faizleri indirdi
Kurban bayramı 9 gün resmi tatil mi oldu yeni açıklama geldi
Kamyon şoföründen şok itiraf! Abi kardeşiz dediği kadını öldürüp yakmış
Yorumlar