BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,83
HABER /  DÜNYA

En dayanıklı sığınakları bile yok ediyor! ABD'den İsrail'e "14 bin tonluk" bomba hediye

ABD, İsrail'e dünyada yalnızca kendi envanterinde bulunan tahrip gücü yüksek 14 bin tonluk bomba hediye etmeye hazırlanıyor. Hediyenin cuma günü ABD Temsilcisiler Meclisi'ne sunulacağı belirtildi. 

Abone ol

ABD, Ortadoğu'da İran ve Hizbullah'a karşı önlem almak için İsrail'e jest yapmaya hazırlanıyor. ABD ve İsrail medyasında yer alan habere göre, ABD ordusunun envanterinde bulunan GBU-57 adlı hassas güdümlü bombanın, İsrail’e verilmesi için ABD Kongre üyeleri Josh Goetheimer ve Brian Mast, iki partili bir yasa tasarısı sunmayı planladığı açıklandı.

14 bin ton ağırlığında

Yasa tasarısı ABD Kongresinde kabul edilirse, 14 bin kiloluk bomba, İsrail’e verileceği aktarıldı. “Sığınak Yok Eden Bomba” (Bunker Buster) olarak bilinen ve nükleer başlığa sahip olmayan bu bomba, en dayanıklı sığınakları bile yok ettiği ifade edildi.

En dayanıklı sığınakları bile yok ediyor

Tasarıyı sunmak üzere olan her iki kongre üyesinin ABD’nin müttefiki İsrail'in İran ve Hizbullah’a karşı korunması gerektiği için GBU-57 adlı hassas güdümlü bombanın verilmesinin karar verildiği ifade edildi. Tahrip gücü yüksek bombanın, İran’ın herhangi bir nükleer santralini yok edebileceği belirtilirken bombanın şimdiye kadar sadece ABD Ordusu tarafından kullanıldığı belirtildi. “Sığınak Yok Eden” bombanın, dayanıklı en sağlam sığınakları bile yok edebildiği kaydedildi.

ÖNCEKİ HABERLER
2 Milyar ciroya ulaşan 43 yıllık serüven
Fatih Terim'in 10 yıllık 3 dava arkadaşı gitti! Bunlar rastlantı mı
Erdoğan Charlie Hebdo dergisi için suç duyurusu yaptı! Soruşturma başlatıldı
30 Ekim tatil mi cuma günü okul var mı MEB açıklaması
Brezilya'da 19 yaşındayken girdiği cezaevinde 48 kişiyi öldürdü
Tekirdağ'da yaşlı adamın cansız bedenine ulaşıldı
Hatay'daki yangına 2 gözaltı! 22 saat sonra kontrol altında
İranlı siyasetçilerden Fransız mallarına boykot çağrısı
PKK Sempatizanları ve HDP’den TRT’ye Tehdit
Niyet etmeyi unutup oruç tutmak kabul olur mu?
Yorumlar 15 yorum