BIST 1.352
DOLAR 8,55
EURO 10,07
ALTIN 495,47

Emine Erdoğan kimdir kaç yaşında çocukları

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan 21 Şubat 1955 tarihinde İstanbul Fatih'te doğdu. İşte Emine Erdoğan'ın biyografisi:

Emine Erdoğan'ın Recep Tayyip Erdoğan ile evlenmeden önceki kızlık soyadı Gülbaran'dır. 16 Şubat 1955 İstanbul doğumlu olan Emine Erdoğan, 1978 yılında Recep Tayyip Erdoğan ile evlendi.

Emine Erdoğan İstanbul doğumlu olsa da aslen Siirtli'dir. Annesinin ismi Hayriye, babasının adı Cemal Gülbarandır. Dedesi Hamdi Ali Gülbaran, Siirt’ten İstanbul’a göçmüş, Fatih’e yerleşmişti.

Eğitimi
Eğitimine Zeynep Kamil İlkokulu’nda başladı, daha sonra Mithatpaşa Akşam Sanat Okulu’na devam etti ancak buradan mezun olmadı. 

Erdoğan ile tanışması
Emine Erdoğan, gençlik yıllarında aktif bir biçimde sivil toplum kuruluşlarında görev aldı. "İdealist Kadınlar Birliği"'ne katıldı. Buradaki bir konferans çalışması esnasında Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştı ve 4 Temmuz 1978 tarihinde evlendiler.

Başını kapatması
15 yaşında iken ağabeyi Hüseyin'in örtünmesini istemesini ‘Nasıl Örtündüler?’ kitabında şöyle anlattı:

-"...O kadar ki ağabeyim bana örtünmem gerektiğini söylediği zaman intihar etmeyi bile düşünmüştüm. Nasıl olur da örtünürdüm! Çevremde bir tane örneği yoktu. Köy gibi bir yerde olsam neyse... Orada dikkati çekmezdim. Ama burada olamazdı. Bu karışık duygular içindeyken, bir vesileyle Şule Yüksel Şenler’le tanıştım. Bu tanışma beni çok etkiledi. Böylelikle bir Müslüman hanımın hem modern hem kültürlü hem de örtülü olabileceğini gördüm. Hemen o anda örtünmeye karar verdim."

Emine Erdoğan'ın çocukları

Çiftin Ahmet Burak, Necmettin Bilal, Esra ve Sümeyye adlarında dört çocuğu bulunmaktadır.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Emine Erdoğan'ın gelinlikli fotoğrafı 4 Temmuz 1978! Galeriye Gözat