BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,98
ALTIN 410,87
HABER /  POLİTİKA

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı sert konuştu: Alman fırkateyni Türk devleti toprağına saldırdı

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, "Türk bandıralı geminin anlamı şudur: Bayrak Devleti! Yani gemimiz Türk devletinin yönetsel ve yargısal yetkisine tabidir! Dolayısıyla bu yasadışı arama devletin toprağına saldırı anlamına gelmektedir." sözleriyle olaya sert tepki gösterdi.

Abone ol

Yunan bir komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen İrini Harekatı’nda görevli bir Alman fırtakeyni, Türkiye’den Libya’ya gıda ve boya gibi maddeler taşıyan Türk bandıralı gemiyi Doğu Akdeniz’de durdurarak, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saatlerce aradı. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, “AB zirvesi öncesinde yapılan bu operasyonun amacı, Türkiye'yi zor durumda bırakmaktı. Yaptırımlar için delil aradılar ama yoktu” dedi.

Sözcü'den Aytunç Erkin'e konuşan Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, şu açıklamalarda bulundu:

"Ancak belirli şartlar altında arayabilirler"

Türk bandıralı geminin anlamı şudur: Bayrak Devleti! Yani gemimiz Türk devletinin yönetsel ve yargısal yetkisine tabidir! Dolayısıyla bu yasadışı arama devletin toprağına saldırı anlamına gelmektedir. Gemiye çıkıp arama yetkisine savaş gemileri sahip! Ancak belirli şartlar altında arayabilirler: Kitle imha silahları taşınıyorsa… Uyuşturucu madde varsa… İnsan kaçakçılığı varsa… İzinsiz telsiz yayını yapılıyorsa…

"Doğu Akdeniz'de ne yaşandı?"

Peki Doğu Akdeniz'de ne yaşandı? Cihat Yaycı net konuştu: Ne olursa olsun, Bayrak Devleti'nin rızası olmadan bu faaliyet yapılamaz! Önceden Türkiye'ye haber vermek zorundalar ve iznimizi almaları gerekiyor. 1988 tarihli Denizde Seyir Güvenliğine Karşı Yasadışı Eylemlerin Önlenmesine Dair Sözleşme'ye (SUA) göre de çok acil durumlarda 4 saat beklemek zorundalar! Yani, Alman gemisi, Türk gemisini aramadan önce izin almalı, delillerini ortaya koymalı ve yanıtımızı beklemeli!

4 saat içinde de onay verilirse arayabilirler. İzin verilmezse arayamazlar.

Bu yaşanan hem deniz hukukuna hem de BM kararlarına aykırı! FETÖ’cüler tarafından yapılmaya çalışılan MİT tırları provokasyon ve iftira senaryosunun bir benzeri yapılmaya çalışılıyor.

"FETÖ'cü hesaplar Türk gemilerini hedef gösterdi"

Cihat Yaycı, geçen yıldan bu yana FETÖ'cü hesapların Türk gemileriyle ilgili algı operasyonuna da dikkat çekti: Geçen yıldan bu yana Türkiye'den kaçan FETÖ'cüler bazı sosyal medya hesapları üzerinden Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de silah kaçakçılığı yaptığını iddia etti. Hedef gösterdiler! Bu yaptıklarını daha önce de MİT TIR'larında yaptılar. Şimdi de gemilerimizi hedef gösterdiler, Almanlar da operasyon yaptı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 2021'de ortalama maaş zammı yüzde 17 olacak! Özel sektörde çalışanlar dikkat Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Joe Biden'ın yeni Dışişleri Bakanı Blinken Türkiye hakkında ne düşünüyor? Çarpıcı PKK detayı
Gram altın kısa vadede nasıl hareket eder? Uzman isim açıkladı
Rekabet Kurumu'ndan ihlallere 2.4 milyar liralık ceza
Sivasspor'da şok! 2 kişi koronavirüs pozitif çıktı biri futbolcu
Antalya'da bunu yapan insan olamaz! Dehşete düşüren görüntü
Hazine Bakanı Lütfi Elvan'dan son dakika açıklama! Adımları hızla atacağız
Hakkari'de 31 yıldır dinmeyen acı: İkiyaka katliamı herkesi sıraya dizip öldürdüler
Genç doktoru 7 yılda 1570 farklı numaradan taciz etti
İBB'den 'İstanbul'un 80 günlük suyu kaldı' iddiasına açıklama
Ankara Valiliği'nden sokağa çıkma cezası! 2 milyon lira ceza kesildi
Yorumlar 26 yorum