BIST 1.471
DOLAR 7,40
EURO 8,95
ALTIN 414,58
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Ege Üniversitesinde Kovid-19'un tahribatını ölçmek üzere yazılım geliştirildi

Ege Üniversitesi Hastanesinde oluşturulan bilim ekibi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığının tanısı, evresi ve yayılımı ile akciğerlere verdiği tahribatın ölçülmesi için tomografi yazılımı geliştirdi.

Abone ol

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Dr. Özkan Doğanay, yüksek lisans öğrencisi Nur Ekenel ile Tıp Fakültesi öğrencileri Belkıs Aysu Özbek ve Ceren Yürümez, Kovid-19'un akciğerlere etkisini saptamak üzere "Kovid-19'da Bilgisayarlı Tomografi Yazılımlarının Geliştirilmesi" projesini tamamladı.

Dr. Özkan Doğanay, TÜBİTAK desteği de alan proje kapsamında geliştirilen yazılımın hastaya tanı koymada, hastalığın hangi evrede olduğunu saptamada etkili olduğuna işaret etti.

Doğanay, "Yazılım, hastalığın akciğerde yayılışının üç boyutlu olarak görülmesine olanak sağlayacak ve hastalığın ciddiyeti ve gelişimi izlenebilecek. Bu tür yazılımlar Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) gibi heterojen akciğer hastalıklarında ve akciğer kanserinde de kullanılabilecek." ifadelerini kullandı.

Yazılımın kısa sürede bilgisayarlı tomografi verilerini kullanarak tanı koyabilir hale geleceğini belirten Doğanay, Ege Üniversitesinden etik kurul izinleri alınarak hastalara ilişkin verilerin analizine başlanacağını bildirdi. 

Doğanay, yeterli sayıda veri elde edildiğinde yapılan analizlerin radyolog Prof. Dr. Recep Savaş, göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Tuncay Göksel ve Prof. Dr. Kutsal Turhan'ın klinik değerlendirmeleri ile geliştirileceğini belirtti. 

Uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilecek yazılımın ilk etapta Ege Üniversitesi Hastanesinde uygulanacağını aktaran Doğan, ardından yazılımın ülke ve dünya genelinde klinisyenlerin hizmetine sunulacağını ifade etti. 

ÖNCEKİ HABERLER
Çiftçiye ücretsiz hazine arazisi hangi illerde il il liste-2020
LGS ve YKS'ye girecek öğrencilere 'evde maskeyle test çözün' tavsiyesi
Lise sorumluluk sınavı nedir 2020 sınav tarihi ne zaman?
Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü açıkladı! 65 yaş üstüne müjdeli haber
Devlet Bahçeli'den Ayasofya açıklaması Allah'ın izni ile ezan sesi yükselecektir
THY sağlık çalışanlarını yüzde 40 indirimli uçuracak
Gazeteci Müyesser Yıldız eşi Naci Uğur kimdir? Müyesser Yıldız nereli?
İçişleri Bakanı Soylu açıkladı! Ölüm oranı yüzde 14 azaldı
Gaziosmanpaşa'da kaza 'Geliyorum' dedi
İsmail Dükel kimdir aslen nereli neden gözaltına alındı suçu ne?
Yorumlar