BIST 1.414
DOLAR 8,71
EURO 10,37
ALTIN 499,68
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Dünyada eşi benzeri yok! Amasya'da heykeli bulup bir paket sigaraya sattı

Demirören Haber Ajansı

AMASYA’da bir ev inşaatı sırasında tesadüfen bulunan Hititlerin Fırtına Tanrısı Teşup heykeli 59 yıldır müzede sergileniyor.

Abone ol

Doğantepe Mahallesi’nde 1962 yılında evine kerpiç döken bir vatandaş tesadüfen bulduğu heykeli bir paket sigara karşılığında bir başka kişiye verdi. Bronz döküm tekniği ile yapılan 21.5 santim boyundaki Hititlerin Fırtına Tanrısı Teşup heykeli olduğu anlaşılan eser, polis tarafından ele geçirilince Amasya Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi. Heykel 59 yıldır müzede sergileniyor.

Amasya Müze Müdürü Celal Özdemir, heykelin, müzenin en kıymetli nadir eserlerinden olduğunu belirterek, “Dünyada şu anda bunun başka bir örneği yok. Özel bir vitrinde sergilemekteyiz. Doğantepe Heykelciği olarak adlandırılan Fırtına Tanrısı Teşup heykelciği bir vatandaşın evini yaparken kerpiç döktüğü sırada tesadüf sonucu buluyor. Daha sonra bir paket sigaraya bunu bir başka vatandaşa veriyor. Emniyet güçlerimiz müzeye kazandırıyor. Heykelimizin en büyük özelliği Hitit İmparatorluğu’na ait şu anda ebadı en büyük heykel diyebiliriz" dedi.


"Dünyada eşi yok"
Heykelciğin bronz döküm tekniğiyle yapıldığını kaydeden Özdemir, “Hititler kendilerini bin tanrılı halk olarak adlandırıyorlar. Bunların en önemlisi, baş tanrı Teşup. Çünkü Fırtına Tanrısı olarak yağmuru yağdıran, toprağı bereketlendiren, kıtlığı önleyen dolayısıyla insanlara bol nimet ve ürün veren tanrılardan bir tanesi. Bu şeklide başında sivri kolik serpuşu, gözlerinde renkli taş dediğimiz Lapist Lazuli olması gerekiyor. Kolları da hareketli bunu o günkü dönemde Hitit kral ve kraliçelerin genelde bahar dönemlerinde bu heykeli gezdiriyorlar. Muhtemelen Doğantepe o günkü dönemde Hitit yerleşmesiydi ve tapınağı vardı. Onun için bahar bayramlarında gezdirdikleri heykellerden bir tanesi. Şu anda dünyada bu heykelimizin bir eşi ve benzeri yok, ünik bir eser. Bizim için çok önemli ve müzemizin en ilgi çeken eserlerinden bir tanesi” diye konuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Trabzon'da aracını sattı 21 bin TL harcadı ücretsiz dağıttı! Hüsrana uğradı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İlkay Gündoğan'dan sitem: Futbolcuları düşünen yok
Babalar Günü için süper fırsatlar!
İlk kez tespit edildi! Bir kedi Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti
Hastaneler bugün açık mı 23 Nisan özel/devlet hastaneleri açık mı?
Uzman çavuş ve arkadaşı evde ölü bulunmuştu! Cinayete kurban gittikleri ortaya çıktı
İstanbul Boğazı'ndan 'apartman' geçti! Geçişini 2 saate tamamladı
Abdulkadir Selvi'den Kılıçdaroğlu'na: Kemal Bey, CHP’yi toparlayın yoksa...
Bursa'da türbeye çirkin saldırı! Nahoş hadiseli olayları gördükleri...
TÜİK 2020 yılı çocuk nüfus oranlarını açıkladı! Doğu Anadolu'da dikkat çeken yükseliş
Yabancı Twitter kullanıcısı, Thodex'in sahibinin kaçacağını 4 gün önce yazmış!
Yorumlar