BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  SAĞLIK

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü açıkladı! İşte koronavirüs bulaştıran hayvanlar

Anadolu Ajansı

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE), kırmızı ve beyaz et ürünlerinin kaynağı olan hayvanların yeni tip Corona virüsü (Covid-19) yaydığının tespit edilmediğini ancak vizon, kedi, kaplan ve rakun köpekleri gibi türlerin virüsü bulaştırdığını bildirdi.

Abone ol

OIE Hazırlık ve Dayanıklılık Bölümü Başkanı Dr. Keith Hamilton, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisine Akredite Basın Mensupları Birliğinin (ACANU) video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında konuştu. OIE'nin BM sistemi dışında bir organizasyon olduğunu belirten Hamilton, 182 üyeli Paris merkezli örgütün 1924'te kurulduğunu söyledi.

Hamilton, BM ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile yakın iş birliği içinde olduklarını da vurguladı. Covid-19'un hayvanlardaki seyrine yönelik araştırmalara değinen Hamilton, dünya genelinde çeşitli laboratuvarlardaki çıkan sonuçları paylaştı.


"Virüse karşı çok yüksek risk altında değiller"
Hamilton, yapılan araştırmanın birinin "et ürünleri üreten" hayvanların Covid-19'a karşı risk altında olmadığını ortaya koyduğunu belirterek, "Sığırları enfekte etmeyi denediler, kümes hayvanlarını enfekte etmeye çalıştılar. Ancak bu hayvanlar, virüse karşı çok yüksek risk altında değiller ve buna domuzlar da dahil." bilgisini paylaştı.

"Hiçbir kanıt yok"
Kümes hayvanlarının da deneysel koşullarda dahi Covid-19'u bulaştırmadığına dikkati çeken Hamilton, "Bu nedenle gıda üreten hayvanların bu virüse gerçekten yatkın olduklarına veya herhangi bir risk oluşturduklarına dair hiçbir kanıt yok. Bu, et üreten hayvanların virüsü üretme veya yayma riski olmadığı anlamına geliyor." ifadesini kullandı.


"Enfekte olduğuna dair endişeler var"
Hamilton, Covid-19'a karşı "hassas" hayvanların vizon ve rakun köpekleri gibi kürk üreten türler olduğunun altını çizerek, "Şu anda, vizon enfeksiyonları önemlidir çünkü insanlara kolayca enfekte olabilirler." uyarısında bulundu. Covid-19'un vizonlara bulaşabildiğini ve hızlı şekilde yayılabileceğini belirten Hamilton, "Vizon çiftliklerinde vizonun Covid-19'u kedi gibi diğer hayvanlara bulaştırdığı görünüyor ve muhtemelen vahşi hayvanların da enfekte olduğuna dair endişeler var." diye konuştu.

"Hala birçok bilgi boşluğu var"
Hamilton, virüsün önce insanlardan vizonlara sonra da vizonlardan insanlara bulaştığına dair kanıtlar bulunduğunu vurgulayarak Covid-19'un kedilerde ve kaplanlar arasında yayılmasına ilişkin vakalar da olduğunu kaydetti. Covid-19'un kökeniyle ilgili soruya ise Hamilton, "Virüsün kökeni hakkında hala birçok bilgi boşluğu ve bazı riskler olduğu" değerlendirmesinde bulundu. Kasım ortasında, Çin'in Henan ve Şandong eyaletlerinde, dondurulmuş sığır ve domuz etlerinin ambalajında Covid-19 tespit edildiği bildirilmişti.


17 milyon vizonun itlafı
DSÖ'den kasım başında yapılan açıklamada, başta Danimarka olmak üzere ABD, İtalya, Hollanda, İspanya ve İsveç'in buralardaki çiftliklerde yetiştirilen vizonlarda Covid-19 tespit edildiği bilgisi paylaşılmıştı. Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka’da, mutasyona uğrayan Covid-19'un vizonlardan insanlara bulaşmasının ortaya çıkması üzerine 4 Kasım’da hükümet tarafından kürkleri için çiftliklerde yetiştirilen yaklaşık 17 milyon vizonun itlaf edilmesi kararı alındığı açıklanmıştı.

33 kediye Covid-19 testi yapılmıştı
Yunanistan'da da bir çiftlikteki vizonlarda Covid-19 tespit edilmiş, 2 bin 500 vizonun telef edileceği açıklanmıştı. Fransa'nın Eure-et-Loir bölgesindeki çiftlikte virüs nedeniyle 1000 vizon itlaf edilmişti. Danimarka'da itlafına başlanan vizonların bulunduğu 7 vizon çiftliğindeki 33 kediye Covid-19 testi yapılmıştı. İki çiftlikteki kedilerin 12’sinde virüse rastlanmış ve bunlardan bazıları itlaf edilmişti.


BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 2021 kehaneti herkesi korkuttu! Baba Vanga koronavirüsü bildi söylediği her şey çıktı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ankara'da sokak kısıtlamasında polise yumruk atan şahıslar FETÖ'den ihraç edilme çıktı
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret istiyoruz
Hak-İş Başkanı Arslan'dan 'asgari ücret' talebi: Beklentilere ve ülke gerçeklerine denk düşmeli
Mika Can Raun kaç yaşında kimdir? Mika Can Raun sosyal medya hesabı
Haftanın kritik maçı Cüneyt Çakır'ın
Fatih Karagümrük, Emre Çolak'ı transfer etti
Mevlüt Çavuşoğlu: Irak'ın, terörden temizlenmesi için elimizden gelen desteği vereceğiz
İBB'den açıklama geldi! İstanbul'da toplu ulaşımda HES kodu zorunlu oluyor
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Trump'ın gidişinden dolayı çok mutluyuz
Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye rest çekti iki kat fazlasıyla çalışacağız
Yorumlar 1 yorum