BIST 1.448
DOLAR 8,29
EURO 10,11
ALTIN 490,29
HABER /  EKONOMİ

Dünya devi Fransız Imerys şirketinden Türkiye'ye yatırım kararı

Dünyanın önde gelen şirketlerinden Fransız Imerys, ısıya dayanaklı tuğla imalatı yapan Türk şirketi Haznedar Refrakter Sanayii'nin yüzde 60'ını satın almak için anlaşma imzaladığını bildirdi.

Abone ol

Isıya dayanıklı alümino-silikat alanında faaliyet gösteren Fransız şirketi Imerys'ten yapılan açıklamada, Türk şirketi Haznedar Refrakter Sanayii'nin yüzde 60'lık kısmının satın alınması için anlaşmaya varıldığı, kalan yüzde 40'lık kısım için de satın alma opsiyonunun ellerinde bulunduğu belirtildi.

Haznedar Refrakter Sanayii'nin 2019'da yüzde 40'ı ihracattan olmak üzere 64 milyon dolar gelir elde ettiği kaydedilen açıklamada, faiz, amortisman ve vergi öncesi karının ise 17 milyon dolar seviyesinde bulunduğu vurgulandı.

'Türk pazarında pozisyonumuzu artırmayı düşünüyoruz'

Açıklamada, Türkiye'nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'ya yakınlığıyla stratejik avantaj sağladığına dikkati çekilerek, "Türkiye'de önemli bir marka değerine ve piyasa payına sahip olan Haznedar Refrakter Sanayii ile birlikte şirket olarak büyüyen Türk pazarında pozisyonumuzu artırmayı düşünüyoruz." ifadelerine yer verildi.

Satın almanın tekelleşmeye karşı onay aldıktan sonra 2020'nin son çeyreğinde gerçekleşmesinin beklendiği kaydedilen açıklamada, Imerys'in bu satın almayla birlikte yüksek ısı çözümleri alanındaki pozisyonunu sağlamlaştıracağı belirtildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano: Yunanistan'ın yanındayız
Lise sorumluluk sınavına kimler girecek 2020 sınav ne zaman?
Çanakkale'de orman yangını
Kalp krizinin gençlerde belirtileri neler, kimler risk altında? Kardiyoloji uzmanı uyardı
Anne Kart başvuru ekranı İBB kaç güne Anne Kart alınır?
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Tevfik Özlü'den ikinci dalga uyarısı: Edişe verici
Mustafa Cengiz basın toplantısında konuştu: 4 oyuncu bizi çok yoruyor
Anaokullarına kayıtlar ne zaman başlıyor MEB 2020
Muş Belediye Başkanı koronavirüse yakalandı
FETÖ hükümlüsü eski polis Antalya'da yakalandı
Yorumlar 14 yorum